Üniversitede GNU/Linux kullanmak sorun olur mu?

Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Ben üniversite için laptop alacağım ama ben GNU/Linux dağıtımını kullanmak istiyorum fakat GNU/Linux kullanacaksam sıkıntılar olur mu bilmiyorum.

Bana yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.

Office vs. kullanmada zorlanirsiniz. Bolumunuze bagli olarak yazilim kullaniyorsaniz o da degiskenlik gosterir. Baska sorun yasatmaz oyle dikkate alinacak. Dualboot da yapabilirsiniz, universite icin Windows kurabilirsiniz Linux'un yanina.

Merhaba arkadaşlar,

Ben üniversite için laptop alacağım ama ben GNU/Linux dağıtımını kullanmak istiyorum fakat GNU/Linux kullanacaksam sıkıntılar olur mu bilmiyorum.

Bana yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.

Hangi bölümde öğrenim göreceksin? Bölümünün spesifik bir uygulaması varsa ve Linux tarafında bulunmuyor, Wine ile de düzgün çalışmıyorsa Windows dualboot kullanın en azından. Öyle bir durum yoksa rahatlıkla Linux kullanabilirsin. MS Office için Office Online gibi yazılımlar var, onlar ile sorunsuzca msoffice kullanabiliyorsunuz. Onun haricinde Zoom, meets gibi uygulamalar zaten mevcut.

Eğer özellikle Adobe programlarını kullanacaksanız sorun yaratabilir onun dışında sorun olacağını zannetmiyorum. Dual boot kullanabilirsiniz özellikle Wine'da çalışmayan ve Linux alternatifi işinizi görmeyen program olursa.

Office vs. kullanmada zorlanirsiniz. Bolumunuze bagli olarak yazilim kullaniyorsaniz o da degiskenlik gosterir. Baska sorun yasatmaz oyle dikkate alinacak. Dualboot da yapabilirsiniz, universite icin Windows kurabilirsiniz Linux'un yanina.

Office kullanmada zorluk yaşamaz ki özgür yazılımlar var bunun için ben Excel için LibreOffice calc. Kullanmıştım %95'i aynı zaten.
Ayrıca Windows'tan vazgeçemeyeceğim diyorsan Dual boot yapmanı öneririm ama herhangi bir sıkıntı yaşayacağını hiç sanmam.

Bende Dual boot var Fedora ile Windows 11 çoğu işimi şu an Fedora görüyor, yetmezse ya da Fedora'da yapacak prgoram bulamazsam hemen Windows 11 geçip öyle düzenliyorum.

Geri
Yukarı