Üniversitede sınıflar nasıl belirleniyor?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Annem YKS başarıma göre sınıflandırıldığını söylüyor. Gideceğim bölümün taban ve tavan sıralaması arasında 100 bin var ve eğer YKS'ye göre sıralama olursa kötü sınıfa düşme ihtimalim olurmuş. Yani lisedeki gibi kötü sınıfa düşmek istemiyorum. Bu yüzden tavan sıralamasına yakın bir sıralama mı elde etmek zorundayım? Şimdiden bilgilendiren herkese teşekkür ederim.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Bizim üniversitede (Uludağ Üniversitesi) okul numarasının son hanesine göre iki gruba ayrılıyordu. Tek haneler A sınıfı, çift haneler ise B sınıfı olacak şekildeydi. YKS puanına göre sınıflandırmak saçma olur bence.

Annem YKS başarıma göre sınıflandırıldığını söylüyor. Gideceğim bölümün taban ve tavan sıralaması arasında 100 bin var ve eğer YKS'ye göre sıralama olursa kötü sınıfa düşme ihtimalim olurmuş. Yani lisedeki gibi kötü sınıfa düşmek istemiyorum. Bu yüzden tavan sıralamasına yakın bir sıralama mı elde etmek zorundayım? Şimdiden bilgilendiren herkese teşekkür ederim.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
Aynı bölümü kazandıktan sonra artık sıralamanın hiç bir önemi kalmaz. Öğrenci numaranla alakalı oluyor genel olarak.

Üniversiteden üniversiteye genellikle bu durum değişiklik gösterebiliyor. Bir bölümün kontenjanı 50 olsun mesela. İlk 25 kişi A, sonraki 25 kişi de B grubu derler. Sınıfı rastgele de yapabilirler, tamamen üniversiteye bağlı bir durum. Benim tavsiyem, sınıf mevzusuna çok takılmamanız olur. İsterlerse nota göre de sınıflandırma yapabilirler.

Geri
Yukarı