Üniversitede tüm derslerden devamsızlıktan kalmak

evascale

Kilopat
Daha fazla  
Bu sene gidip LYS/YGS puanımla kazandığım üniversitede bölümüme kayıt yaptırdım. Kayıt yaptırdığım bölüm İngilizce'ydi, bu yüzden hazırlık okumak zorunluydu. Ben de okulun yaptığı hazırlık geçme sınavına girdim ve o sınavı kazanıp, hazırlığı geçtim. Normal 1. sınıf öğrencisi gibi kaydımı yaptırdım ve ders programımı aldım.

Sorun şu ki, okulların açılmasından 2 ay geçmiş olmasına rağmen okula sadece bir kere gittim. Üniversite okumak için aile evinden çıkıp başka bir şehre taşındım ve yeni bir evde aile ile beraber yaşarken birden bire bambaşka bir şehirde tek başıma yaşamaya başlayınca sudan çıkmış balık gibi oldum, biraz ağır geldi, kampüste durduk yere içim daraldı ve okuldan çıktığım gibi bir daha kampüse adım atmadım. Dediğim gibi, derslerimin başlamasının üzerinden 2 ay kadar bir zaman geçti ve ben sadece 1 gün okula gitmiş oldum.

Şimdi sizlerden tavsiye istiyorum. Ne yapmalıyım? Öğrenci işlerini aradığımda dersin %30'una katılmazsam direk devamsızlıktan kalıyormuşum gibi bir şeyler söylediler. Eğer bu doğruysa zaten şu an aldığım 8 dersin 8'inden de kalmış sayılıyorum. Liseyi yeni bitirmiş birisi olarak üniversitede sistem nasıl işliyor hiç bir bilgim yok. Seneye tekrar 1. sınıf olarak mı okuyacağım ? Yazın bu kalacağım dersleri alıp kışa sürükletmeden bitirme şansım var mı ? Biliyorum aklım biraz geç yerine geldi ancak 2 ay bunalım yaşadım diyebilirim, çevrem, hayatım birden bire komple değişti ve bünyem bunu kaldıramadı, hata ettiğimin farkındayım. Derslere girmediğimi henüz ailem bilmiyor, çevremden büyük baskı alacağım büyük ihtimalle, bu yüzden internette bana akıl verebilecek insanlara başvurayım dedim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde 4 hafta girilmediğinde kalınıyor. 2 ayda 8 hafta girmemişsiniz derslere. Bu durumda kalmışsınız. Öğrenci işleri ile konuşun derim bir faydası olabilir. Bir şey yapamazsanız, 2. dönemde 2. dönem derslerini alabilirsiniz. Ama şu durum da var, 2. sınıfa belli bir ortalama ile geçildiği için muhtemelen 2. dönem ortalamanız yetmeyecek. Mecburen dönem tekrarı yerine yıl tekrarı yapacaksınız.

İlk dönemden kaldın 2.dönemin derslerini alabilirsin fakat bir işe yaracağını sanmam çünkü 1.80 ortalamayı tutturmak için 2.dönem aldığın derslerin hepsinden 90 üstü falan alman lazım ki 1.80 sınıf geçme notu olan not tutsun çünkü 1.dönemden 0 gelecek.

Aldığın derslerin hocaları ile görüşüp derdini anlatabilirsin. Belki bazıları devamsızlığı dert etmiyordur. Bazıları da sınavlara gir duruma bakarız falan diyebilirler. Bazıları da bu konularda çok katı davranabilir. Sen soğukkanlı ve sakin bir şekilde konuş ve kesinlikle ters bir şeyler yapma çünkü bu o hocadan bir daha geçememen anlamına gelebilir. Gözün korkmasın. Dediğim gibi git konuş, kurtarabildiğin kadar dersi dersi kurtarabilirsin böylece.

Ders hocalarınla görüşüp psikolojik durumunu dürüstçe anlat daha sonra arkadaşlarından notları alıp vizelerine odaklan. Kritik bir noktadasın. Psikolojini düzeltip hocalarla konuşup kaldığın dersleri 2'ye 3'e indirmen gerekiyor.

Psikolojik danışmanlık alman gerekiyor, ben de kısa bir dönem aynı durumdaydım ama danışmanlığın çok faydası oldu. Bir başka durum da aile, arkadaşlık,kız arkadaş,maddi durum ya da sevmediğin bölümde okumak gibi nedenler olabilir. Mutlaka ama mutlaka psikolojik danışmanlık almanı tavsiye ediyorum. Fiziki olduğu kadar manevi sağlık da çok önemli .

Üniversiteden üniversiteye, bölümden bölüme, hocadan hocaya, dersten derse göre değişir. Bir dersin hocası yoklamaya dikkat etmez, imza bile almaz o dersten devamsızlıktan kalmassın. Başka bir dersin hocası çok titizdir 4 hafta oldu mu bırakır. Başka bir dersin daha hocası bir tane imzan olsun geçirir, başkası devamsızlıktan kalsan bile nottan geçiyorsan geçirir.

Gelelim 2.soruna, bölüm ve derse göre değişir, üniversitede her ders ayrı bir dönemdir, eğer derslerin koşullu ders değilse yani;

mat-1 ve mat-2 dersleri olsun, bu dersler koşullu ise mat-1'i geçmeden mat-2'yi alamassın. Lakin bilgisayar programlama-1 ve bilgisayar programlama-2 olsun, bunlar koşulsuz ders ise, bilgisayar programlama-1 den kalman, bilgisayar programlama-2'yi hiç bir şekilde etkilemez. Oldu ki güz dönemi derslerinin çoğundan kaldın, bahar dönemi derslerini yüksek ortalamayla geçmeye bak, olabildiğince gano'nu yüksek tut, yaz okulu varsa yaz okulu yap, 2.sınıf güz döneminde hem 2.sınıf derslerini hemde 1.sınıf güz döneminde kalan derslerini almaya bak, şimdiden kolay gelsin...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı