Üniversiteler "Hibrit" olarak açılıyor!

Ne alaka? 2 ay 2 aydır 2 ay az bir süre mi neden açılması yarar olmasın hocam açın gözünüzü.
Hocam yaşadığı şehirde okuyanlara sorun yok da, birçok insan kira sözleşmelerini feshedip memleketlerine döndüler. Bazıları da yurtlarından ayrıldılar, boşa niye kira ödesin adam? Özellikle şu devirde para esas öğrenciye lazım. Keşke baştan açsalardı deprem bölgesindeki üniversiteler hariç, okulların bitmesine son iki ay kala açmak uygulamalı bölümler haricinde abes geliyor bana. Her insanı siz gibi düşünmeyin, Ardahan'dan veya Artvin'den batıdaki şehirlere gelen öğrenciler de var. Gel-git masrafı 1-2 bin lira yapar.

Yani bence ya baştan açacaklardı ya da açmayacaklardı, Şubat ayında açmayıp iki ay sonra açmak... Abes gelen tarafı bu bana. Sonuçta iki ay boşa kira ödemenin anlamı yok.

Neyse, neticede hepimiz bu sürecin kötü yönetildiğini ve öğrencilerin mağdur edildiğini düşünüyoruz.

Hocam yaşadığı şehirde okuyanlara sorun yok da, birçok insan kira sözleşmelerini feshedip memleketlerine döndüler. Bazıları da yurtlarından ayrıldılar, boşa niye kira ödesin adam? Özellikle şu devirde para esas öğrenciye lazım. Keşke baştan açsalardı deprem bölgesindeki üniversiteler hariç, okulların bitmesine son iki ay kala açmak uygulamalı bölümler haricinde abes geliyor bana. Her insanı siz gibi düşünmeyin, Ardahan'dan veya Artvin'den batıdaki şehirlere gelen öğrenciler de var. Gel-git masrafı 1-2 bin lira yapar.

Yani bence ya baştan açacaklardı ya da açmayacaklardı, şubat ayında açmayıp iki ay sonra açmak... Abes gelen tarafı bu bana. Sonuçta iki ay boşa kira ödemenin anlamı yok.

Ben de kirada oturuyorum hocam, ailemden 14 saat uzakta okuyorum ben. Mezun olmak üzere olanlar hariç herkes kira ödemeye devam etti mecburen çünkü açılırsa okul kira artacak ve taşınma masrafı falan her şey var o yüzden herkesin evi duruyor zaten genelde. Ve okulumdaki 2 yurt da öğrenci kabul ediyor birisi haftaya alacak diğeri şu an almaya başladı. Boşa kira zaten herkes ödedi iş işten geçti dediğim gibi kiradan çıksan taşınma masrafı sonra tekrar ev bulmak daha çok kira ödemek derken daha dezavantajlı oluyor. Hiç kapatılmamalıydı zaten yurtlar bomboş kaldı sadece deprem bölgesi yakınında yurtlara yerleştirildi onun dışında KYK'lar bomboş bekledi öylece.

Yüz yüze eğitime gidecek arkadaşlara tavsiyeler:
  • Tablet veya dizüstü bilgisayar götürme imkanınız varsa mutlaka götürün zira projeksiyon cihazı vs. çalışmadığında dersteki sunumu veya grafik tablet varsa ona yazılanları online derse katılarak daha iyi takip edebilirsiniz.
  • Maddi imkanınız varsa internet paketi satın alın çünkü okuldaki Wi-Fi çekmeyebiliyor veya çok yavaş olabiliyor.
  • Hocalarla mutlaka sohbet edin, ders esnasında dersle alakalı veya ders sonrasında genel anlamda aranızda diyalog olsun. Böyle bir zamanda, öğrenciler yokken hocalarla daha iyi iletişim kurabiliyorsunuz. Hocaları sömürün kısaca. :)
  • Canlı dersi kaydedilen arkadaşlar, yüz yüze eğitim sonrası bir kere de canlı dersi tekrar izlesin derim.
Biliyorum pek iyi bir dönem olmuyor ama bunu bir nebze fırsata çevirmek de elimizde.

İyi Sosyaller.

Geri
Yukarı