Üniversitelerde AKTS nedir ve mezun olmak için gereken 120 nedir?

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
Merhaba üniversitem başladı lakin çok karışık notlama ders sistemi falan.
Bana ders seçtirdiler zorunlu ve ortak zorunluları seçtim ve birkaç tane daha ekledim seçmeli olarak. Danışman tarafından onaylanmış ve birkaç dersim kaldırılmış sanırsam. 16 kredi / 26 akts diyor toplam seçilen olarak. Lakin anlamadığım husus şudur 120 akts yapmam lazımmış mezun olmak için. 2 yıllık nükleer tıp okumaya başladım birisi beni aydınlatabilir mı?

Merhaba üniversitem başladı lakin çok karışık notlama ders sistemi falan.
Bana ders seçtirdiler zorunlu ve ortak zorunluları seçtim ve birkaç tane daha ekledim seçmeli olarak. Danışman tarafından onaylanmış ve birkaç dersim kaldırılmış sanırsam. 16 kredi / 26 akts diyor toplam seçilen olarak. Lakin anlamadığım husus şudur 120 akts yapmam lazımmış mezun olmak için. 2 yıllık nükleer tıp okumaya başladım birisi beni aydınlatabilir mı?

Hocam akts iş yükü demektir siz 2 yıllık üniversite hayatınızda belirli bir iş yükü almanız lazım ve bu yük 2 yıl içinde 120'yi geçmeli.

Hocam akts iş yükü demektir siz 2 yıllık üniversite hayatınızda belirli bir iş yükü almanız lazım ve bu yük 2 yıl içinde 120'yi geçmeli.
Hocam 26 AKTS gözüküyor yarıyılda sonraki döndemde daha fazla ders alabiliyor muyumdur?

Derslerin neden kaldırıldığını anlamaya çalışın belki çakışan saatlerdeki dersleri almaya çalışmışsınızdır. Ayrıca ders ekle/bırak haftası varsa orada da eklemeye çalışın.
Ne yazık ki ders alamıyorum.

2 yılda toplam 4 dönem eğitim alacaksın. Dönem başına da 30 AKTSlik ders vermen gerekiyor. Şu an da 4 AKTSlik açığın var. Ekle bırak sırasında 4 AKTSlik ders almanı öneririm. Sonraki dönemler zor olabilir.
Son olarak ortalaman belli bir seviyenin üstünde olursa bildiğim kadarıyla fazladan kredi açılıyor.

2 yılda toplam 4 dönem eğitim alacaksın. Dönem başına da 30 AKTSlik ders vermen gerekiyor. Şu an da 4 AKTSlik açığın var. Ekle bırak sırasında 4 AKTSlik ders almanı öneririm. Sonraki dönemler zor olabilir.
Son olarak ortalaman belli bir seviyenin üstünde olursa bildiğim kadarıyla fazladan kredi açılıyor.
teşekkürler
Okumaya mı gidiyorum çar kasmaya mı belli değil...

Rehber öğretmeni ile falan görüştüm "yorulmayasın" diye dalga geçti suratına bir şey atmak istedim... Neyse sonraki dönemde 36 olarak bindireceklermiş.

Mazeretli ders ekleme tarihleri var üniversitede öğrenci işlerine gidip o tarihte ders ekleyebilirsin.Akts sistemisi ise harf nota değeri ile çarpılıp toplama bölünerek ortalama buldurtuyor.

Geri
Yukarı