Üniversiteye giderken alınan klişe laptop muhabbeti

NotForYou

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar selam! Bugün aklıma takıldı şu olay. Üniversiteye giden kimi gördüysem veya gidecek olanlar bile bilgisayar alırken " üniversiteye de götürürüm. Laptop alayım." diyor. Seneye kalırsam ben de üniversitenin yolunu tutacağım :D. Anlamadığım olay ise şu; ne yapıyorlar bu laptoplarla ki o kadar para döküyorlar? Gidenler, alanlar, görenler; ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? (Babamla birlikte okuyacağım. Siz biliyorsunuz ne yazacağınızı :D.)

Monster alirken babama "baba derslerde cok lazim oluyor bunu alalim" demistim. Babam da "**** sanki ucak muhendisligi okuyacan neyine lazim olacak" demisti. Dedigim gibi derslerde kullandim tabii sunumlarda olsun arastirma odevlerinde olsun. Ama daha cok oyun oynadim :)

Gidince gerekip gerekmediğini anlarsın. :)
Bir sürü sunumlar, ödevler... Benim zamanımda iki dersim uzaktan idi mesela. Dersler olmazdı o iki ders için online çalışma sınıfı kurulmuştu. Hali hazırda evde oyun oynamaya yeterli sistemi olanlar okurken de oyun oynamak için "onca para döküyor" senin tabirinle çünkü konforunu bozmak istemiyorlar.
(Hele ki şu dönemde başka şehre en fazla kayıt olmaya gidersin yeni düzen ekran önü eğitim.)

Bölüme göre değişir bilgisayar ihtiyacı ancak günümüzde her üniversite öğrencisinin temel bazı şeyleri bilmesi gerekiyor bence. Bunun için de bilgisayar şart. Sunum hazırlama, belge hazırlama, istatistik programı kullanma başlıca temel özellikler.

Çünkü masaüstünü taşıyamazsın. Öğrenciler yanlarında taşıyabilecekleri kompakt bir cihaza ihtiyaç duyuyorlar. Sonuç olarak laptop veya iPad alıyorlar.

Ben mesela üniversite yıllarım da bol bol laptop ihtiyacı hissettim. Ki benim laptop 3 KG falan. O dönemler Ultrabook'lar daha yeni yeni çıkıyordu. Intel 3. nesil işlemcilerini yeni duyuruyordu. Tabii U serisi işlemciler ortaya çıkmıştı 3. nesil ile. Tam bir hayal kırıklığıydı. :)

Benim cihazda da 2. nesil 4 çekirdekli İ7-2670QM, 8 GB RAM ve GT-540M GPU vardı. Çizim programları ile çok uğraştığım için tabii böyle güçlü bir donanım lazımdı. GT-540M o yıllarda en güçlü orta sınıf mobil GPU'lar arasındaydı. Bu kadar donanım normal olarak 3 KG falan ediyordu. Elimle taşırken zorlanıyordum zaman zaman. Mecbur sırt çantası ile taşıyordum. Ama çok işimi görüyordu. Gerçekten laptop büyük bir kolaylık sağlıyordu bana.

Neyse ki şimdi laptoplar güçlü donanımlarına rağmen hafifleşti. Hatta İPad'ler bile bilgisayar gibi oldular. Kısaca laptop öğrenciye büyük kolaylık sağlar. Kesinlikle sahip olması gerekir. Bütçesi yoksa alacağı 8. nesil İPad bile senelerce götürür. Zaten şarjı bitmiyor neredeyse bu meretlerin. :)

Eğer 1 cihazın olacak ise;
1-Yazın, ara tatillerde, vize sonrasında vs. memlekete giderken her seferinde masaüstünü eve taşımak sıkıntı.
2- Ders çalışmak veya oyun oynamak için arkadaşlara giderken masaüstünü götürmek sıkıntı.*
3- Bazen okula ders çalışmak için götürüyorsun.

*: Uzaktan oynamak asla ama asla aynı eve doluşup oynamanın tadını vermez sakın Online oyuna girin niye aynı eve toplanıyorsunuz demeyin :D. Grupta 1 kişide masaüstü olur diğer arkadaşlar onun evinde toplanır :D.

Son düzenleme:
Ben masaüstü aldım.
İleride gideceğim 2 bölüm var ya iktisat ya da bilgisayar mühendisliği PC kaliteli olduğu için ucuz yollu bir laptop alıp okulda notları onunla tutup evde masaüstüne atma gibi bir şey yapmayı planlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı