Üniversiteye hazırlanmak

Boğaziçine giden arkadaşım hazırlık okumanın boş olduğunu söyledi. Ben okudum. Sözde okudum. Sadece ilk çeyrekte ana dili İngilizce olan bir hocanın derslerine gittim. Bilgi Üniversitesinde yaptım bunu.
Hazırlıkta alacağın İngilizceyi zamanla alabilirsin. Hazırlık muafiyet sınavına kendin gir ve geçmeye çalış. Geçebiliyorsan bölümde hayli hayli iş yaparsın. Çünkü gereksiz kasıntı oluyorlar. Özellikle de özel okullarda.

Türevi integrali kendin de öğrenebilirdin. Zaten iyice kırpmışlardı. Lisede görseydin de onunla üniversitedekinin alakası yok derdin. Merak etme terim şeyler ve onun dışında günlük İngilizce. Ben hazırlığa gitmediğim zamanda derslere girdim. Hiçbirinde de zorlanmadım. Tek zorlandığım yer bazı terimlerin adını unutmam oldu. Örneğin (konuşma İngilizce) hoca mesafeyi nasıl ölçeriz dediğinde mutlak değer demek için el kaldırdım ama seçince İngilizcesini unuttum. Mecbur Türkçe olarak söyledim. Zaten dersten önce adama ben normalde hazırlığım demiştim. Ama o derste hazırlık olmayan tek kişi olmama rağmen en iyi öğrenci bendim.

Benim hazırlık okumamın 2 sebebi var. Birisi istemediğim bir bölüme gitmiş olmam. Bu yüzden her türlü merkezi yatay geçiş yapacağım için okumamın bir anlamı yoktu. Zaten okula da Bilgi olduğu için gitmiştim. Yapacağım çeşitli şeyler vardı. Onları yaptım. İkincisi ise ********** yazma sınavları. Mühendis olacak adam olarak neden böyle bir şey istendiğini hayatım boyunca anlamayacağım. Sorun şu, bana bunu Türkçe yaz dese yine yapamam. Olay İngilizce olması değil.
Tamam, İngilizcem mükemmel değil, zaten dizi izleyerek öğrendim ben, çok da bir şey olmasını beklemiyorum. Ama hazırlığı geçecek kadar iyi. Hatta hazırlıkta dersine girdiğim ana dili İngilizce olan hocaya sorsanız hazırlık okumasına gerek yoktu der.

Bu arada Bilgi fena okul değildir. Tabii ki de bir Boğaziçi, İTÜ değil ama çöp denecek bir yer de değil. O seviyenin ve altının hazırlığını okumanın insana bir işe yarar bir şey katacağına inanmıyorum ben. Hiç bilmiyorsan oku, eyvallah ama geçebilecekken belki ileride sorun olur şüphesi ile gidip okuma. Sınavına gir, geçiyorsan bölüme, geçemiyorsan hazırlığa.

Geri
Yukarı