Temelsiz Üniversiteye Hazırlanmak

vulpis

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba değerli hocalarım herkese selamlar,

Konuyu doğru açtım mı emin değilim ama şimdiden affedin.

Ben, 20 yaşında (19 Ekim'de 21) erkek bir bireyim. Lise çağlarımda okuldan hep nefret etmiştim. O kadar çok sıkılıyordum ki okuldan her gün arkadaşlarımla kaçıp kahvehaneye gidip okey oynuyorduk.

Yaklaşık 2 senedir mevcut bir işte çalışmaktayım. 20li yaş sendromu mu dersiniz yoksa hayat böyle mi dersiniz bilmem ama hayatı çok fazla sorgulamaya başladığımı fark ettim. Oturdum kendimi yokladım düşündüm ve bir verdim. Furkan senin bu hayatta tek kurtuluş yolun üniversite okumak. Evet okuyacağım ama nereden okuyacağım nasıl okuyacağım bilgim, fikrim yok. Velhasıl araştırmalar içine girdim lakin kimse bana doğru yolu gösteren bir cevap sunmadı. Yani çocukluktan beri hayalim olan bilgisayar mühendisliği okumayı tercih ettim kendimce. Evet 0dan okuması çok zor biliyorum. Sınava yaklaşık 8 aylık bir süre var ve ben kendimden eminim ki gün içinde de tatil günlerimde de hayvan gibi derslerime asılacağım. Şu anlık günde 3 saat biraz ilerledikten sonra 5-6 saate çıkarmayı planlıyorum. Bana yardımcı olacak hocalarım için soracak sorularım aşağıdadır;

1- Nereden başlamalıyım? Yani 0dan temelsiz bir şekilde başlayacağım. Nasıl, ve nereden başlayayım?

2- Birkaç kitap almama gerek var mı? Yani soru bankasıdır vs. tavsiye edeceğiniz bir şey. Maddi açıdan problem yok. Sadece kaynakları bilmediğim için problem.

3- Nasıl bir çalışma programı izlemeliyim kendimde?

4- Nasip olursa Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bilgisayar Mühendisliği dalında okumak istiyorum. Sıfırdan başlayacağım için sadece AYT matematik mi çalışacağım yoksa TYT ve AYT mi çalışacağım?

5- Bilgisayar mühendisi olmak istediğim için sınavda sadece AYT kısmına mı girmem gerekiyor inanın hatırlamıyorum.

6- Ücretli ya da ücretsiz bir şekilde ders konu anlatımlarımı takip edebileceğim bir kaynak nelerdir?

7- Dershane vs. bir yerlere gidemem zira vardiyalı çalıştığım için vaktim pek uyuşmuyor.

8 - Tüm derslere mi ağırlık vermem gerek yoksa sadece sayısal kısmına mı?

Şimdilik aklıma gelen sorular bu kadar. İnanın bu soruları sorarken bile heyecanlandım çünkü hayalimde bölümü okumak benim için bir hayaldi ama hiçbir zaman harekete geçemedim. Bana gerçekten yardımcı olacak hocalarım için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Biliyorum işim çok zor, hatta bayağı bir zor. Ama başaracağım. Ben buna inandım. Çok çalışacağım ve başaracağım. Sadece nerede nasıl başlayacağım nasıl bir stil ile çalışacağım onu bilmiyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler!

Hocam öncelikle bilgisayar mühendisliği için hem TYT hem de AYT sınavına girmelisiniz. Şu an yükselişte olan bir bölüm olduğu için işiniz eskiye göre daha zor olacak. TYT'de tüm soruları, AYT'de ise Matematik ve Fen sorularını cevaplandırmalısınız. Çok istediğinizi anladım, eğer çok çalışırsanız tabii ki başarırsınız. Fakat eğer 0'dan başlıyor ve konuları neredeyse hiç bilmiyorsanız günde başlardaki 3 saat çok az gelecektir. Durumunuz nedir? (lisedeki konulara hakimiyetiniz, hatırladığınız konular vs.)

Hocam öncelikle bilgisayar mühendisliği için hem TYT hem de AYT sınavına girmelisiniz. Şu an yükselişte olan bir bölüm olduğu için işiniz eskiye göre daha zor olacak. TYT'de tüm soruları, AYT'de ise Matematik ve Fen sorularını cevaplandırmalısınız. Çok istediğinizi anladım, eğer çok çalışırsanız tabii ki başarırsınız. Fakat eğer 0'dan başlıyor ve konuları neredeyse hiç bilmiyorsanız günde başlardaki 3 saat çok az gelecektir. Durumunuz nedir? (lisedeki konulara hakimiyetiniz, hatırladığınız konular vs.)
Değerli yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Çok iyi bir seviyede hakim değilim fakat üstünden birkaç tekrar yaparsam 11 ve 12. sınıf derslerini hatırlayabilirim. Ve evet araştırmalarım sonucu günde min. 5 saat çalışmam gerektiğini fark ettim.

Hocam isterseniz size ders ders youtube kanalı önerebilirim.
Matematik: Hocalara Geldik
Geometri: Kenan Kara
Fizik: Ertan Sinan Şahin/ Umut Öncül
Kimya: Kimya Adası
Biyoloji: Fundamentals/ Selin Hoca bu kanallar sizi çok memnun edecektir, kanalların hepsini kendim deneyimlemiştim. Düzenli ve fazla çalışırsanız çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Türkçe için her gün düzenli soru çözmeniz yeterli olacaktır, eğer konuları hatırlarsanız.

Çok ama çok teşekkür ederim hocam. Peki benim için her ders için ama özellikte tyt ve ayt matematik için önereceğiniz ders kitapları, yayınlar vs. var mıdır? Bir de notlarımı tutmak için ne tür defterler kullanmalıyım?

Değerli yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Çok iyi bir seviyede hakim değilim fakat üstünden birkaç tekrar yaparsam 11 ve 12. sınıf derslerini hatırlayabilirim. Ve evet araştırmalarım sonucu günde min. 5 saat çalışmam gerektiğini fark ettim.
Sıfırdan başlayarak direkt günde 5 saat çalışırsan çabucak sıkılıp salman çok olası. Ama diyorsan ki kendimi masaya çivileyeceğim sıkıntı yok.

Hocam matematikte eğer başarılı olmak istiyorsanız Üçdörtbeş yayınlarının TYT ve AYT soru bankalarını kesinlikle çözmelisiniz. Başlangıçta zor gelebilir ama asla bırakmayın. Eğer zor gelirse BilgiSarmalı ve Karekök'e de bakabilirsiniz. Aklınızda bulunsun diye şimdiden söylüyorum, son aylarda Acil matematik denemelerini (özellikle limit, türev, integral fasikül denemelerini) çözmelisiniz. Çok fazla uzun notlar almayın, daha çok ipuçları ve çok önemli şeyleri not alın. Not için vakit kaybetmeyin. Şenol Hoca'nın ders çalışma programı defteri var. Eğer oraya gün gün çalışmalarınızı not alırsanız motiveniz yükselebilir. Bence bu kadar istekli birisi günde 3 saat çalışarak işini ihtimalde bırakmamalı. Emin olun dişinizi sıktığınız 5 6 ay sonuç için değer. Ama zor gelir diyorsanız haftada 1 gün tamamen tatil yapabilirsiniz.

Sıfırdan başlayarak direkt günde 5 saat çalışırsan çabucak sıkılıp salman çok olası. Ama diyorsan ki kendimi masaya çivileyeceğim sıkıntı yok.
Hocam matematikte eğer başarılı olmak istiyorsanız Üçdörtbeş yayınlarının TYT ve AYT soru bankalarını kesinlikle çözmelisiniz. Başlangıçta zor gelebilir ama asla bırakmayın. Eğer zor gelirse BilgiSarmalı ve Karekök'e de bakabilirsiniz. Aklınızda bulunsun diye şimdiden söylüyorum, son aylarda Acil matematik denemelerini (özellikle limit, türev, integral fasikül denemelerini) çözmelisiniz. Çok fazla uzun notlar almayın, daha çok ipuçları ve çok önemli şeyleri not alın. Not için vakit kaybetmeyin. Şenol Hoca'nın ders çalışma programı defteri var. Eğer oraya gün gün çalışmalarınızı not alırsanız motiveniz yükselebilir. Bence bu kadar istekli birisi günde 3 saat çalışarak işini ihtimalde bırakmamalı. Emin olun dişinizi sıktığınız 5 6 ay sonuç için değer. Ama zor gelir diyorsanız haftada 1 gün tamamen tatil yapabilirsiniz.
Değerli hocalarım çok çok teşekkür ederim tekrardan. Evet gerçekten hırslı ve istekliyim bu konuda. Ne olursa olsun başaracağım. Gerekirse 10 saat ne olursa olsun dediğim gibi. Artık ipleri sıkmanın zamanı geldi geçiyor bile. Eskileri bir kenara atıp yeni hayatıma adım atmak istiyorum. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler daha fazla yardımcı olacağınız şeyler varsa elbetteki yazabilirsiniz.

Geri
Yukarı