Ünlü şirketler verilerimizi mi araklıyor?

Ünlü Şirketlerin Verilerimizi Araklaması Etik mi?

• Cihaz benim, internet benim, elektrik benim, tüm bunlara parayı veren yine benim! Etik değildir!!!

• Verilerimi başkalarıyla paylaşması etiktir.

• Bu firmaları anlamak çok zor. Saçma sapan şeyler yapmaya başladılar.

• Birilerinin, verilerimi araklayacağını (çalacağını) düşünmüyorum.

• [Troll Seçenek] Benim verilerimi, sadece uzaydaki "Uwaxczdgfksşjogşlşl..." Gezegeni sakinleri çalar.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Merhaba arkadaşlar.
Geçen gün, bir tanıdığım ile teknoloji hakkında görüştüm.
Konu, bulut depolama sistemlerine geldi.
Bana dedi ki; "-Google gibi şirketler bulut depolama sistemlerine yüklenen her şeyi veri analizinden geçirip, analiz ettikleri veriyi de reklam verenler ile paylaşıyor."
Nasıl yani? Dedim.
Biraz daha açarak devam etti;
"-Mesela, diyelim ki bir kartvizitin fotoğrafını çektin. O kartvizitte de bir yerin telefon numarası yazıyor. Sen de bunu Drive'a yükledin. Yüklediğin fotoğrafı Google bir analizden geçiriyor. Kartvizitte yazan telefon numarasını metine dönüştürüyor, bunu da reklam verenler ile paylaşıyor."

Ben de Google Fotoğraflar uygulamasına fotoğraf ve videoları otomatik olarak yüklemeyi aktif etmiş durumdayım. Bir kaç yıldır da çektiğim fotoğraflarım, "Fotoğraflar"
uygulamasına yüklemiş bulunmaktayım.

Biraz şüphelenerek;
-Peki, bu Google Fotoğraflar uygulaması için geçerli mi?
Diye sordum.
Aldığım cevap;
-Büyük ihtimalle.
Oldu.

Peki. dedim,
"-Bu, Microsoft için geçerli mi?"

"-Ben Google, Microsoft gibi şirketlere güvenmiyorum." Dedi.
"-Bir çok firma bunu yapıyor. Yapmayanı bulmak çok zor." Dedi.

Benim başımdan kaynar sular döküldü.

Ayrıca @Murat5038 ve konu hakkında yeterice bilgisi olan kişiler de bizleri bilgilendirseler iyi olur :)

Siz, bütün verilerimizin 3. kişiler ile paylaşılmasını etik buluyor musunuz? :)

Büyük şirketler bunu sadece reklam için kullanır, bunu dahi yasal yolla yaparlar. Çünkü sen o Google hizmetlerini kullanırken kullanıcı sözleşmesinde bunu kabul edersin. Ama o metni asla okumadığın için haberin olmaz.

Milyonlarca insan kullanıyor bu hizmetleri. Ayrıca büyük şirketler dolandırıcılık şeklinde bir açık yapamaz çünkü herhangi bir davada bu onlara büyük patlar. Bu sebeple reklamdan öte gitmez bilgilerimiz diye düşünüyorum.

Etik bulmuyorum. Ancak internet üzerinde çekindiğim en büyük şey verilerin 3. Partiler ile paylaşılması değil. Google gibi büyük şirketler internette adeta bir profilinizi çıkarma potansiyeline sahip, hatta çıkarıyorlar da.

- Arama geçmişi
- Ziyaret edilen siteler
- Yüklediğiniz medyalar
- İzlediğiniz videolar
- Konum bilgileriniz
Vesayre...

Kullanıcı sözleşmesinin dışına çıkılmadığı sürece etik olduğunu düşünüyorum. Sonuçta üye olurken veya servisi kullanırken bu sözleşmeyi onaylıyoruz.

Etik, metik. Sen burada ne desen boş. Sanki buradan Fisbukun siosuna gönderme yaplan, yapsan ne olur? Sen açarsın yeni gizli sekme, adam sence girdiklerini saklamaz mı??

Ben şuana kadar reklam görüp de ürün alan birine rastlamadım. Reklamların gereksiz ve rahatsız edici olduğunu düşünüyorum. İsteyen birisi zaten araştırıp bulabilir, yalandan yere istemeyenin de gözüne sokuyorsun, ne gerek var?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı