Üniversite kaydından sonra askerlik tecili nasıl oluyor?

hiresss

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, hepinize iyi sosyaller. Şu anda 20 yaşındayım ve açık lise mezunuyum. Askerliğim ise Şubat 2024 tarihine tecilli durumda. Bu yıl üniversite sınavına girip bir önlisans bölüm okuyacağım. Fakat bu süreçte kafama takılan bazı soru işaretleri var. Öncelikle sormak istediğim soru:

Önlisans programına kayıt olduğumuz anda askerliğimizi tecil ettirebiliyor muyuz, yoksa mezun mu olmak gerekiyor?

Eğer kayıt olduğumuzda askerliğimizi tecil ettirebiliyorsak ne kadar tecil ettirebiliyoruz?

Bu soruları yanıtlarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Önlisans ve lisans programlarına kayıt olduğun anda bulunduğun üniversitenin öğrenci işlerine giderek askerliği tecil ettirebilirsin. Bunun süresi ise okuduğun programa göre değişiyor, önlisans ise yanılmıyorsam 2+1 yıl; lisans ise 4+1, lisans ve yabancı dil hazırlık programı da varsa 5+1 yıla kadar tecil ettirebilirsin.

Benim otomatik 2031 e ertelendi fakat kayıt yaptırdıysanız öğrenci işlerine gidip uzattırabilirsiniz.

Bende sizden 2 yaş büyük önlisans mezunuyum. Üniversite okurken herhangi bir kuruma giderek resmi iş yapmadım. Üniversite okuduğum devlet tarafından anlaşılınca otomatik olarak tecillendi (Ör: 31.12.2026 yılına kadar tecillidir) gibi.

Üniversiteyi kazanıp kaydınızı yaptığınızda en geç 2 aya tecilinizin otomatik olarak uzayacağını düşünüyorum.

2.Turda bitirelim, Zorunlu askerlik kalksın!

Ön lisans programına kayıt olduğumuz anda askerliğimizi tecil ettirebiliyor muyuz, yoksa mezun mu olmak gerekiyor?

Üniversitedeki öğrenci işlerinde yapılabiliyor (Belgeyi alıyorsanız eğer askerlik şubeye onaylattırmak gerekli) ya da okulun öğrenci bilgi sisteminden askerlik tecili adı altında dilekçe veya belge istenilebiliyor. Ben 2021 girişliyim beni 2030 kadar uzattı sizi de girdiğiniz tarihten itibaren 8-9 yıl ilerisine atacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle cevaplarınız çok teşekkürler, şu anda bir arkadaşıma danıştım ve kendisi önlisans öğrencisi, 28 yaşına kadar tecil yaptırmış, ve şu an kendisi 21 yaşında.
Önlisans ve lisans programlarına kayıt olduğun anda bulunduğun üniversitenin öğrenci işlerine giderek askerliği tecil ettirebilirsin. Bunun süresi ise okuduğun programa göre değişiyor, önlisans ise yanılmıyorsam 2+1 yıl; lisans ise 4+1, lisans ve yabancı dil hazırlık programı da varsa 5+1 yıla kadar tecil ettirebilirsin.

Öncelikle cevaplarınız çok teşekkürler, şu anda bir arkadaşıma danıştım ve kendisi önlisans öğrencisi, 28 yaşına kadar tecil yaptırmış, ve şu an kendisi 21 yaşında.
Bu işlem bulunduğun konuma göre de değişiyor, örneğin yurt dışında öğrenim gören öğrencilere daha fazla verilebiliyor. Benim yazdıklarım KKTC için geçerliymiş, düzelteyim.

Geri
Yukarı