Ürünlerin fiyatı neden aniden yükseltiliyor?

Her gün Akakçe'den piyasayı takip ederim bu aralar mouse ihtiyacım var diye mouse indirimlerini takip ediyorum. Fakat ne hikmetse seçimden sonra gözüme takılan bir iki üründe bir gün içerisinde 500₺'lik bir zam olmuş. Değişen bir şey yok dolar artmadı aksine 60 kuruş kadar düştü, ekstra vergiler gelmedi veya değişmedi yani kısaca ne maliyet arttı ne ithalat fiyatı. Bu durum bana çok saçma geliyor, önceden e-ticaret yapan kişilere hak verirdim fakat bu aralar böyle durumların çok sık yaşanması artık bana fırsatçılıkmış gibi geliyor. En basitinden 2 hafta önce Çin'den vergi ve kargo dahil 144₺'ye tornavida takımı aldım, 1-2 gün önce aynısını Amazon'da 800₺'ye başka bir satıcı tarafından satıldığını gördüm. Bu kadar makas açıklığının olması fırsatçılık değildir de nedir? Bu durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Genelde sözde muhteşem indirimler öncesi zam yapıldığı olabiliyor. Belki bundandır.

Haklısınız hocam bunların mantıklı bir açıklaması bana göre de yok ne yeni bir yasa geldi ne de başka bir şey tamamen fırsatçılık. Serbest piyasa esasen fiyatların rekabet için azalmasını hedeflerken bizde biraz garip işliyor.

Haklısınız hocam bunların mantıklı bir açıklaması bana göre de yok ne yeni bir yasa geldi ne de başka bir şey tamamen fırsatçılık. Serbest piyasa esasen fiyatların rekabet için azalmasını hedeflerken bizde biraz garip işliyor.

Dediğiniz gibi serbest piyasa adamakıllı işlese güzel bir şey fakat böyle fırsatçılara karşı sıkı denetimler yapılmalı. İlla bu kişilere yaptırım uygulanması için internette paylaşılması mı gerekiyor? Tamamen saçmalık.

Genelde sözde muhteşem indirimler öncesi zam yapıldığı olabiliyor. Belki bundandır.

Aslında ortada şu anlık indirim vs. yok fakat piyasayı yükseltip sonradan "sözde" indirim gibi gösterip piyasadan habersiz insanlara akıllarınca geçirebildikleri kadar geçirecekler.

Dediğiniz gibi serbest piyasa adam akıllı işlese güzel bir şey fakat böyle fırsatçılara karşı sıkı denetimler yapılmalı. İlla bu kişilere yaptırım uygulanması için internette paylaşılması mı gerekiyor? Tamamen saçmalık.
Ya ben şahsen pek ümitli değilim bizim insanımızdan depremde "para" konularından sonra. En basit örneği hani şu havada 1 tane gri bulut görür görmez ışınlanan ve 10 liralık şemsiyeyi 100 liraya satanlar var ya bu zihin yapısındaki olan insanlardan dolayı durum böyle. Biz ne zamandan beri böyle olduk bilmiyorum ama para bizim milletimizin gururundan ve onurundan da daha öteye geçmiş vaziyette. İstediğimiz kadar denetim yapalım şikayet edelim bizim sığındığımız kurumlarda bile liyakatsizlik mevcut. Bakalım seçim belki değişimin bir işaretidir bekliyorum sadece.

Ya ben şahsen pek ümitli değilim bizim insanımızdan depremde "para" konularından sonra. En basit örneği hani şu havada 1 tane gri bulut görür görmez ışınlanan ve 10 liralık şemsiyeyi 100 liraya satanlar var ya bu zihin yapısındaki olan insanlardan dolayı durum böyle. Biz ne zamandan beri böyle olduk bilmiyorum ama para bizim milletimizin gururundan ve onurundan da daha öteye geçmiş vaziyette. İstediğimiz kadar denetim yapalım şikayet edelim bizim sığındığımız kurumlarda bile liyakatsizlik mevcut. Bakalım seçim belki değişimin bir işaretidir bekliyorum sadece.

Piyasanın denetlenmesi için illa olağanüstü bir durum mu olmalı, benim saçma bulduğum olay bu. COVID döneminde fırsatçılık yapanla normal bir dönemde fırsatçılık yapan arasındaki fark nedir? Bu zihniyet ne zaman geldi bilmiyorum fakat kişi/kurum ayırt etmeden cezalandırmalar yapılmazsa bu zihniyet değişmez. Bugün 10 lira olan yarın 50, öbür gün 100, ertesi gün 500 olur, halkta anca indirimli aldım diye sevinirken aslında aldığı şeyin normal satış fiyatı olması gerektiğini bilmemesiyle kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı