Çözüldü Üslü sayılar sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ihavequestions

Femtopat
1655456583048.png

Yukarıdaki işlemin sonucu kaç olmalı? Ve aşağıdaki iki işlemin sonucu birbirinden farklı mı aynı mı?

1655456653492.png

1655456691866.png

Çözüm
@smarst @BurakP @Ajan_47 Parantezli olmayan ifadenin negatif olmasının mantığı nedir? -2*-2*-2*-2 işlemi neden - sonuç veriyor 4 tane eksi çarpımı pozitif değil mi? Parantez dışında ne değişiyor?
(-2)⁴ işleminde dört tane (-2) yi çarpıyorsun. (-2)•(-2)•(-2)•(-2). Farkettiysen eksileri de 4 kere çarpmış oluyorsun. Eksilerin çift kuvveti artı olur. Yani cevap pozitiftir. 16'dır.

-2⁴ ifadesine gelince,
Bunun açılımı şu şekildedir: -2•2•2•2
Farkettiysen sadece 1 tane eksi var.
O yüzden cevap negatif tir. -16.

-2⁴ ifadesine gelince,
Bunun açılımı şu şekildedir: -2•2•2•2
Farkettiysen sadece 1 tane eksi var.
O yüzden cevap negatif tir. -16.

Neden böyle açıyoruz bunun mantığını anlamadım. -2 üzeri 4 diyince benim aklımda -2 ifadesinin 4 defa kendi ile çarpımı geliyor. Üslü ifadeyi açarken neden ilk sayı eksi diğer üç sayı pozitif almamız gerekiyor.

Neden böyle açıyoruz bunun mantığını anlamadım. -2 üzeri 4 diyince benim aklımda -2 ifadesinin 4 defa kendi ile çarpımı geliyor. Üslü ifadeyi açarken neden ilk sayı eksi diğer üç sayı pozitif almamız gerekiyor.
Parantez yoksa (-)nin kuvvetini almayız. Üs sadece parantezin içine etki eder.
-2⁴ bu ifadeyi şöyle düşünebilirsin mesela;
-(2)⁴ bu durumda parantezin içinde sadece 2 olduğu için onun kuvvetini alırsın. Eksiyi etkileyen bir üs yok. O yüzden aynen yazarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı