Üstteki iki fandan birinin hava akımını içeri yönlendirmesi mantıklı mı?

Deadlywhisper

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci, ekran kartı ve PSU harıç toplamda 6 fanım var. Hepsiyle birlikte 10 fan ediyor.
Kasam 'Be Quite 500DX Pure base' model kasadır.
Kasanın yalnızca üst iki fanı orijinal 'Pure wings 2 140mm, model fanlarıdır. Üst iki fanı kasanın varsayılan düzenine göre montajlamıştım. Havayı içeriden dışarı veriyor. Diğer fanlar 120mm ARGB ID-Cooling fanlar. Onlarda kasanın varsayılan düzenine göre montajlandı. Üst iki fandan birini ikinci görselde gösterdiğim gibi değiştimek istiyorum. Sizce bunun pozitif anlamda bir etkisi olur mu?

Picsart_23-10-06_23-55-45-648.jpg

Picsart_23-10-06_23-56-52-805.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerek yok. Sıcaklık artar büyük ihtimalle.

Sıcaklık sorunu yaşıyor musun?

Bunun testini tütsü ile yapabilirsin bu fan düzenini yap ekran kartının arkasından duman dışarı doğru gidiyorsa yaptığın doğrudur. Benim aynı düzende fan dizilimim var kasa ekran kartı hizasından havayı içeri çekiyor egzozdan hali ile dışarı üflüyor buna negatif pressure diyorlar. Yani kafa yorduysan bu kadar en iyisine ulaşmak istiyorsan deneyebilirsin. Sigara ile de olur. Video da anlayacaksın. Pozitife ulaşmak için hava arkadan hep dışarı çıkması lazım galiba.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fizik kanunları ile itişmenin anlamı yok -ısınan hava yukarı cıkar-, kasa havalandırmnız gayet güzel. Eğer havalandırmada negatif-pozitif akış (intakeler fazla hava alırsa pozitif, egzozlar fazla çekerse negatif) olduğunu düşünüyorsanız, fanların yönünü değiştirmekten ziyade curve leri ayarlamanız daha doğru olur. Fan hızlarıyla azıcık oynayarak akış halledilir.

Hiç mantıklı değil. Yükselen sıcak havayı geri içeri itersiniz, daha kötüsü önden gelen havayı da bloklarsınız.

Bu yoruma katılmıyorum. Kasamda tüm fan yuvaları dolu ve ağır oyunlarda test ettiğim zaman kasanın arka üst tarafındaki fan sıcak hava atmasına rağmen ön üst taraftaki fan serin havayı atıyor. Bende de şu an ikisi de yukarıya bakıyor fakat önden gelen serin havayı ön üst fan hemen dışarı atıyor gibi görünüyor. Birkaç yerde de böyle bilgiler görmüştüm. Ki üstte arkadaşın dediği gibi tütsüyle test edersek ön üst fanın muhtemelen hemen serin havayı attığını göreceğiz.

Değerli bilgileriniz için hepinize teşekkür ediyorum. Çoğunluk gerek olmadığını nedenleriyle anlatmış. Şu an için bir değişiklik yapmama kanaatine vardım. Öte yandan tütsü testi öneriniz için teşekkür ediyorum. Eğer ki ciddi anlamda sıcaklık konusunda problemler yaşarsam ilk deneyeceğim yöntem bu olacaktır. Konu benim için neticelenmiştir. İyi forumlar dilerim 😊😊😊

Yeni konular

Geri
Yukarı