Üzerinde Takıldığım Bazı Konular

Sadece 1. düşüncen için cevap vereceğim.

Evlilik, üreme veya cinsel ilişki sadece doğanın kanunu olduğu için yapılmaz. Hayvanlarda bu sistem doğanın kanunu olduğu için işler ama insanlarda böyle olduğunu düşünmüyorum. Yani evliliği sadece çocuk yapmak, eve geldiğinde fazladan 1 kişinin olması gibi görme. Bir kere insan sosyal bir varlıktır. Yalnız kalmak istemez, sosyalleşmeye, sevmeye, sevilmeye, mutlu olmaya, ağlamaya hatta üzülmeye bile ihtiyaç duyar. Sonsuza kadar anne ve baban yanında olmayacak.

Elbet ki onlar da bir gün senden ayrılacak. İşte bu durumda insan kafasını sağlam bir omza yaslamak istiyor. Yaşım küçükken evlenmek, tabiri caizse eş dırdırı çekmek bana da boş gelirdi. Kendim kazanırım kendim yerim diyordum. Ama yaş ilerledikçe bunun önemini daha çok iyi anlayabiliyorum.

Çift çok mutlu bir şekilde evlenir, birliktelik yaşar daha sonra bir yerde olur da yollar kesişir, fikir ayrılığına düşünür, geçimsizlik yaşanırsa boşanmak insanların çok doğal bir hakkıdır. Bu hayvanlarda yok. Hayvanlar sadece ustaca kodlanmış bir yapay zeka gibi doğanın kanununu yerine getirir. Ama insanları hayvanlardan ayıran en önemli noktada bu; seçim yapabilme özgürlüğü.

Aynı zamanda tek tabanca yaşayan insanlar da var. Bu tamamen senin kendini nerede gördüğüne göre yorumlanır. Fikirler de sabit kalmaz, değişir. İlerde belki de bu dediklerine bakıp gülersin. Reddedilmen de genel olarak gelecek konusunda fikir ayrılığına düşürmüş gibi seni.

Birincisine, “Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz.” Sokrates | Sokrates, mutlu. :)

Geri
Yukarı