Ukrayna'da Eğitimi Düşündünüz mü?

Ben lise 3'üm açıkçası meraklandım nasıl gelebiliyoruz şartları nelerdir.
Sınav şartı olmadan, direk lise diploması ile istediğiniz bölümü okuyabiliyorsunuz. En başından detaylıca anlatmak gerekirse
İngilizce veya Rusça biliyorsanız hazırlık sınıfından (sınav verme şartı ile) muaf tutulursunuz. Eğer bilmiyorsanız okumak istediğiniz üniversiteden bir davetiye almanız gerekiyor, sonra bütün evraklarınızı hazırlayıp ukraynadan okul tarafından size yollanan davetiye ile vizeye başvuru yapıyorsunuz.
Yok bana zor ben uğraşamam derseniz bunları Türkiyedeki Ukrayna eğitim Acentalar da yapıyor , ama hiç önermem. 1500 2000 dolar fazla bir para söylüyorlar.
Eğitim diğer ülkere göre ucuz, ve diplomanın geçerliliği var.
Bu arada şunu söylemeyi unuttum sınavsız istediğiniz bölüme derken sözel bir çocuk Tıp'a geçiş yapabilir ama okuldaki derslerinin kötülüğünden atılabilir de o yüzden herkes kendine uygun yapabileceği bölümü seçer genelde.

Doğu ve Batı sorunu da aynı şekilde mevcut. Geleceğini göremediğim ülkelerden biridir Ukrayna. Rusya denen kocaman bi' sorunları var.
Peki bizim gibi Türkiye, Azerbaycanın geleceği var mı ? :d
Azerbaycandan en çok yurtdışına üniversite okumaya gidilen ülke Türkiye ve Ukrayna. Ukrayna`nın Kharkiv ( Xarkov ) şehrinde çok Azerbaycanlı var. Eğitim zayıf düzeyde, para ( rüşvet ) daha yaygın.

Peki bizim gibi Türkiye, Azerbaycanın geleceği var mı ? :d
Azerbaycandan en çok yurtdışına üniversite okumaya gidilen ülke Türkiye ve Ukrayna. Ukrayna`nın Kharkiv ( Xarkov ) şehrinde çok Azerbaycanlı var. Eğitim zayıf düzeyde, para ( rüşvet ) daha yaygın.
Eğitim zayıf değil aslında okumak isteyen öğrenciye gerçekten ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar, ama Türkiyede ki gibi derse devam zorunluluğu yok, derse gelmeyen öğrenciden para alıyorlar orası doğrudur mesela ben düzgün eğitim alan biriyim ve şu an Ukrayna da hem öğrenci işi hem de ticaret yapıyorum ve bunu kendi diplomam ile yapıyorum :) bana kattığı en büyük artılardan biri ingilizcemin yanına ana dil seviyesinde Rusça eklemek oldu :)

Türkiye'de okuyanlar bile kendi memleketinde iş bulamıyor. Yurt dışında okuyacak olsam yurt dışında çalışmak için okurdum. Sizde bunu amaç edinin bence. Malum ekonomi kötü, hergün gelecekten umudum biraz daha azalıyor.

Eğitim zayıf değil aslında okumak isteyen öğrenciye gerçekten ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar, ama Türkiyede ki gibi derse devam zorunluluğu yok, derse gelmeyen öğrenciden para alıyorlar orası doğrudur mesela ben düzgün eğitim alan biriyim ve şu an Ukrayna da hem öğrenci işi hem de ticaret yapıyorum ve bunu kendi diplomam ile yapıyorum :) bana kattığı en büyük artılardan biri ingilizcemin yanına ana dil seviyesinde Rusça eklemek oldu :)
Azerbaycanda devamsızlık büyük problem. Benim kardeşim Mersinde okuyor. Orda böyle bir zorunluluk yok ama. Benim hayallerimden biri Lviv ( Lvov ) ` a gitmek.
Ukraynanın ekonimsi eskiden çok iyiydi. Sonra fiyatlar çok yükseldi. Erzak fiyatlar Türkiyeden pahalı diye biliyorum ben.

Azerbaycanda devamsızlık büyük problem. Benim kardeşim Mersinde okuyor. Orda böyle bir zorunluluk yok ama. Benim hayallerimden biri Lviv ( Lvov ) ` a gitmek.
Ukraynanın ekonimsi eskiden çok iyiydi. Sonra fiyatlar çok yükseldi. Erzak fiyatlar Türkiyeden pahalı diye biliyorum ben.
Fiyatlar pazar market arasında çok değişkenlik gösteriyor, eskiden çok ucuzken şimdi Türkiye gibi olmaya başladı.
Lviv gezmek için güzel ama okumak için hele hele Rusça dili ile yaşamak için kötü bir yer :)
Türkiye'de okuyanlar bile kendi memleketinde iş bulamıyor. Yurt dışında okuyacak olsam yurt dışında çalışmak için okurdum. Sizde bunu amaç edinin bence. Malum ekonomi kötü, hergün gelecekten umudum biraz daha azalıyor.
Evet bende bunu hedeflemiştim..sizin yine bir umudunuz varmış iyi benim o da yok

Azerbaycanda zaten rusça çok yaygın. Ben aslında bu mecburi rusçayı sevmiyorum. Baküde işe girdiğin zaman Rusça bilmek zorunluğu var. Yani garson olmak için bile rusça bilmen gerek. Şehirdeki restoranlar olsun popüler elit yerler olsun, rusça konuşuyor herkes.

Azerbaycanda zaten rusça çok yaygın. Ben aslında bu mecburi rusçayı sevmiyorum. Baküde işe girdiğin zaman Rusça bilmek zorunluğu var. Yani garson olmak için bile rusça bilmen gerek. Şehirdeki restoranlar olsun popüler elit yerler olsun, rusça konuşuyor herkes.

Azerbaycan denince ömrüm boyunca aklıma gelicek unutamıyacağım tek şey ilk kharkova geldiğimde oda arkadaşım Azeriydi nerelisin dediğimde baçhiii demişti, aa türkçeyi ama çok güzel konuşuyorsun demiştim. Biz gardaşız tabi yahşı danışacağım demişti, o zaman anlamıştım Bakü olduğunu
😁😁

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı