Ultrabook vs MacBook

Doğukan Eren

Hectopat
Arkadaşlar laptop alacağım sizce hangisini tercih etmeliyim ve artıları ve eksileri nelerdir?
Seyahat ettiğim yerlerde min. 4-5 gün kalıyorum ve evimde Windows işletim sistemli bir masaüstü bilgisayarım var. Hangisi bana daha kolaylık sağlar.
Alacağım laptopun her işlevde kullanacağım o yüzden Ultrabook gibi modellerde seçim yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ultrabook. Ama oyun işini gözden çıkarın. X1 Carbon var, 1. nesil. İşlemci basit oyunlarda yeter diye aldım ama GPU olmadığı için yetmiyor. Yeni bilgisayarlarda durum böyledir. E-GPU yöntemi ile performans artabiliyor.

Oyun işini ortadan kaldırdıktan sonra Macbook artıları benim için çok fazla önde oluyor. Her ne kadar PC'ler zibilyon tane artı ile gelse de birkaç yıl sonra bile mutlu olan insanlar Macbook kullananlar. M1 işlemcili Macbook modellerinin pil kullanım süreleri mükemmel. Aynı pil süresi, P3 renk gamutuna sahip ya da yakın deneyim sunan 1080p üzeri ekrana sahip PC'lerin çoğu Macbooklardan pahalı. Herhangi bir e-ticaret sitesine girip benzer ekran kalitesine sahip laptopların fiyatlarını karşılaştırmanız yeterli. Beğenmezseniz bile birkaç yıl sonra yine yüksek fiyatlara satabiliyorsunuz. Onun dışında MacOS olarak gayet iyi bir işletim sistemi ve yıllar önceki çalışmalarınıza bile her güncellemede devamlılık sağlandığı için ulaşabiliyorsunuz. Ancak Windows'ta efektif çalışmayan Onedrive ile birlikte yedekler arasında boğulmanız, çalışmalarınızı fiziksel olarak ya da bizatihi olarak cloud alana taşımadıysanız elveda demeniz olası. Windows birçok zaman beni çıldırtıyor. Durup dururken tepki vermemeler, sistem çökmeleri vb. durumlarla uğraşmak can sıkıcı. Geçen akşam bilgisayarı açtığımda tamamen sıfırlanmış ve baştan kurulmuş bir Windows'la karşılaştım. Sonra bari sistem çökmüş, yedeklerim de bulutta duruyor, bundan dolayı temiz kurulum yapayım dedim ve kurulumu başlattıktan sonra sistemi açtığımda ne göreyim sistem tamamen eski haline dönmüş ve hiçbir şey sıfırlanmamış. Her ne kadar Xbox hayranı olsam da Windows tarafında iş çalışmaya geldiğinde özellikle yazı işleriyle uğraşıyorsanız pek kullanışlı değil. Bunun dışında donanım olarak bahsettiğim gibi PC'ler çok güzel özellikler sunsa da birkaç yıl sonra aniden eskimeye başladığı halde ilginç bir şekilde Macbook kullanıcıları fiyatlardan bağımsız olarak bilgisayarlarına bağlandıkları için değiştirmek istemiyorlar. Bunlar benim kişisel düşüncelerim. Tabi ki her yönüyle eleştirilebilir ve fikirlerim değişebilir.

Her işlev derken oyunu da dahil ederek ZenBook 14 UX435 modelini öneririm. Ayrıca Thunderbolt 4 bağlantısı olduğu için eGPU da kullanabilirsin. Oyun dahil değilse -M1 MacBook'larda da oynanıyor- kesinlikle M1 MacBook Air/Pro öneririm.

M1 serisinde MacBook Air mi yoksa Pro mu?
Bütçeye bağlı. Air ve pro arasında performans farkı bayağı azaldı. Onun dışında mikrofon ve touchbar farkı belirgin şekilde duruyor. Pil süresi farkı da var ancak bu arasındaki fiyat farkında değmez. İhtiyaçlarınızı belirleyip almanız ve ben bunu kullanır mıyım diye düşünmeniz yeterli. Bütçem yüksek olsa kesinlikle pro alırdım ancak bu gidişle air alabileceğim anca.

Bütçeye bağlı. Air ve Pro arasında performans farkı bayağı azaldı. Onun dışında mikrofon ve touchbar farkı belirgin şekilde duruyor. Pil süresi farkı da var ancak bu arasındaki fiyat farkında değmez. İhtiyaçlarınızı belirleyip almanız ve ben bunu kullanır mıyım diye düşünmeniz yeterli. Bütçem yüksek olsa kesinlikle Pro alırdım ancak bu gidişle Air alabileceğim anca.

Bana da Air daha mantıklı geldi aradaki fiyat farkına değeceğini düşünmüyorum.
Peki satın alma bölümünde bulunan "eğitim için profesyonel uygulama paketi" hakkında ne düşünüyorsunuz benzeri uygulamaları bulabilir miyim yoksa alınmalı mı?
Bir de benim WD My Passport Go 500GB 400MB/s USB 3.0 Sarı Taşınabilir SSD - WDBMCG5000AYT-WESN: Amazon.com.tr
Böyle bir aygıtım var bunu Mac'te kullanabilir miyim?
Son olarak da Air modelleri arasında 7 ve 8 çekirdekli GPU çekirdeği olarak ayrılmış modeller var farkları nelerdir, farkı büyük etki yaratır mı?

Bana da Air daha mantıklı geldi aradaki fiyat farkına değeceğini düşünmüyorum.
Peki satın alma bölümünde bulunan "eğitim için profesyonel uygulama paketi" hakkında ne düşünüyorsunuz benzeri uygulamaları bulabilir miyim yoksa alınmalı mı?
Bir de benim WD My Passport Go 500GB 400MB/s USB 3.0 Sarı Taşınabilir SSD - WDBMCG5000AYT-WESN: Amazon.com.tr
Böyle bir aygıtım var bunu Mac'te kullanabilir miyim?
Son olarak da Air modelleri arasında 7 ve 8 çekirdekli GPU çekirdeği olarak ayrılmış modeller var farkları nelerdir, farkı büyük etki yaratır mı?

7 ve 8 çekirdek arasında maksimum %10 fark var lakin çoğunlukla belli olmuyor. Mac'i eğitim indirimi ile alacaksanız PT'den alın. Evet harici SSD'nizi kullanabilirsiniz. İleride Bootcamp desteği gelince o SSD'ye Windows kurabilirsiniz. Veya dosya depolayabilirsiniz normal olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı