Uluslararası İlişkiler Bölümü Nasıldır ?

cagatay344

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, Uluslararası İlişkiler okuyan veya bölüm hakkında bilgisi olan varsa bölüm hakkında bilgi verebilirler mi?Bazı yerlerde iş olanaklarının geniş olduğu iyi bir bölüm olduğu yazıyor. Bazı yerlerde ise işsiz kalma olasılığınız yüksek diyor. Nedir bu işin doğrusu anlatır mısınız?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğlenceli bölümdür. Bölüm gereği ortam aktiftir. Herkes içli dışlıdır. Okumam gezer tozar her yere girerim muhalif olurum dersen gir. Ha ama ben okuyacağım adam olacağım dersen başka bölüm seçmende fayda var.

İİBF mezunu bir kardeşiniz olarak söylemeliyim ki çöp bir bölümdür. Peki bu çöplükte elmas bulma olasılığı var mıdır? Vardır. Nasıl mı? Kendimden örnek vereyim. İki yıl önce mezun oldum ve hala işsizim. Ama nasıl bir işsizim? Bu yıl KPSS'den 92 aldım, YDS puanım 85 ve YÖKDİL puanım 95. PTT sınavına güç bela girip Türkiye 2.si oldum ve atanmaya henüz hak kazandım. Bütün bu çabalara rağmen neyim ben? Hala işsizim. He eğer sana yardım edecek dayıların varsa girersin. Ama benim gibiler o vakit sana haklarını helal etmezler söyliyim :) Bulacağın elmas ise şudur: Benim gibi ve hatta daha üstün şekilde çalışırsan devlet kadrolarında uzman yardımcısı ya da benzeri kadrolarda görevli olabilirsin.

Uluslararası İlişkiler okumamış insanların yorumlarına aldırış etmeyiniz. Bölüm'ün amacı özünde diplomat yetiştirmektir. Ancak çok çaba gerektiriyor. Diğer devlet kurumlarında torpil hala geçerlidir. Ancak dış işleri bakanlığı kaliteye odaklanmaktadır. O yüzden lisans mezunu kimse şu anda diplomat olamamaktadır. Bunun sebebi ise çok basit. Çok mezun var ve lisans mezunu olmak alanı anlamak için yeterli değildir. Bu yüzden en az yüksek lisans mezunu olan kişileri sınava almaktadırlar. Yakın zamanda MEB'in de öğretmenler için böyle bir sistemi uygulamaya koyacağını yakın zamanda öğrendik. Ben ömür boyu kendimi geliştiremem ve lisans bittikten sonra benim için eğitim biter derseniz o zaman başka bölüm seçmenizde fayda vardır. Uluslararası İlişkiler'de sadece sağlam vizyon sahibi ve güçlü insanlar başarılı olur. Gerisi orada burada çalışır.

Ben çok çalışıp diplomat olmayı o olmazsa üniversitede hoca olmayı oda olmadı özelde kendime yer bulmaya çalışırım diye düşünüyorum bakalım diğer bölümleride inceleyip ona göre karar vericem

Çok çalışıp kendini geliştirirsen başarılı olursun. Ben yüksek lisans yapmaya başlayacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı