Uluslararası ilişkiler mi, havacılık yönetimi mi, psikoloji mi?

Hocam havacılık sektöründe işsiz kalma olasılığınız çok düşük. Psikolog olursanız bol bol psikolojisi bozuk insanla uğraşırsınız. Uluslararası ilişkiler ise iyi bir kariyer yaparsanız büyük elçi bile olabilirsiniz. Bence havacılık sektörü daha iyi.

Uzun vadede psikoloji diyorum.

Bu zamanlarda herkes uluslararası ilişkiler okuyor. Çok güzel bir bölüm olsa da bitirince ne yapacaksın orası muamma. Çok iyi bir üniversitede okuman gerek.

Havacılık yönetimi de güzel ve kazançlı bir bölüm ama bence bu meslek de çok geçmeden otonomlaşacak o zaman işsiz kalabilirsin.

Hocam havacılık sektöründe işsiz kalma olasılığınız çok düşük. Psikolog olursanız bol bol psikolojisi bozuk insanla uğraşırsınız. Uluslararası ilişkiler ise iyi bir kariyer yaparsanız büyük elçi bile olabilirsiniz. Bence havacılık sektörü daha iyi.
Öncelikle her psikoloji okuyan psikolog olmuyor. Ayrıca Uluslararası İlişkiler de sandığınız gibi bir bölüm değil. Mezun sayısı çok fazla olduğundan sadece seçkin mezunlar bu alanda iş bulabiliyor. Kendi karakterinize bakıp seçmenizi öneririm. Liderlik yapabiliyorsanız, kendimi geliştiririm diyorsanız, ağzınız iyi laf yapıyorsa havacılık yönetimi tercih edilebilir.

@dansemacabre hocam ben zaten bunlardan bahsettim. Zaten psikolog olursanız dedim. Uluslararası ilişkiler için kariyer yapabilerseniz dedim.

Hiçbirisi.. İngilizce işletme veya iktisat okursanız 5 yıl sonra gelip bana teşekkür edeceksiniz çünkü uluslararası ilişkiler ve havacılık yönetimi ülkemizde çok fazla iş yapmaz. Psikoloji hakkında bir bilgim yok ona değinmeyeceğim.

Valla ben kendi mesleğimin önünün çok açık ve kârlı bir alan olduğunu biliyorum: İngilizce Öğretmenliği. İngilizceyi bilmek başka alanlarda da sizin ufkunuzu açıp kişisel gelişiminize bayağı katkı sağlayacaktır. İngilizce biliyorum diye çeviri işi de yapabiliyorum, özel ders de verebiliyorum. Bir de atanırsam alacağım para 7-8 milyara çıkar ek derslerle; 3 ay tatilim var, hafta sonları tatil, resmi tatiller var. Bir sürü olumlu yanı var. Önü de çok açık dediğim gibi. 66 ile atanabiliyorsun şu an KPSS ile.

Not: Mesleğimi değil sevmek, bayılıyorum yapmaya. O yüzden parasından ziyade tadını çıkarıyorum :)

Son düzenleme:
Hocam size açık bir şekilde konuşayım. İşinizi sevmeyecek yaparsanız isterse trilyonlar versinler yine öf öf diye gidersiniz. Sevdiğiniz veya sevebileceğiniz bir meslek bulun ona göre tercih yapın. Bir insan ömrü ortalama 70 yıldır. Emeklilik yaşı ise 65 yani ömrünüzün çoğunu çalışarak geçireceksiniz ( bu istatistiklerde ortalama esas alınmıştır.)
Sorunuza gelecek olursak İngilizce bilin yeter en kötü tercüman olur yine para kazanırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı