Undervolt nedir, nasıl yapılır?

Hiçbir zararı yok tam tersine herkesin yapması gereken bir işlem, kartın ömrünü arttırır. Program olarak en kolayı MSI Afterburner, YouTube'da " ekran kartı undervolt " yazarsanız birçok anlatım var. Hatta sisteminize bağlı hem çekirdek hızını arttırıp hem de voltaj düşürerek overclock ve undervolt işlemini aynı anda bile yapabilirsin.

PNY 1660S sahibiyim, kartım Max gücünde yaklaşık 1875 frekansta 75 derecede çalışıyordu, kartın frekansını 1920 seviyelerine çektim ve voltajını MSI curve editor üzerinden 825 seviyelerine çektim, bu sayede kartıma overclock yaparak FPS'ini arttırdım, aynı zamanda voltaj düşürerek yaklaşık 8 derece düşüş sağladım.

Peki overclock herhangi bir zarar verir mi?

Peki overclock herhangi bir zarar verir mi?
Kartın voltajını normal halinden düşürerek overclock yaparsan zarar vermez, voltaj düşürmeden yüksek frekans değerlerine ulaşmak istiyorsan tabi ki kartın sıcaklığını artırır. Önceki yorumum da dediğim gibi ikisini bir arada yaparsan hem overclock yaparak FPS artışı sağlarsın hem de undervolt yaparak kartın sıcaklığını düşürürsün. Ama öncelikle undervoltu nasıl yapman gerektiğini kavraman lazım, bunun içinde video izleyerek undervolt yapmayı öğrenmelisin. Daha sonra overclock ve undervolt işlemini aynı anda yapabilirsin.

Kartın voltajını normal halinden düşürerek overclock yaparsan zarar vermez, voltaj düşürmeden yüksek frekans değerlerine ulaşmak istiyorsan tabii ki kartın sıcaklığını artırır. Önceki yorumum da dediğim gibi ikisini bir arada yaparsan hem overclock yaparak FPS artışı sağlarsın hem de undervolt yaparak kartın sıcaklığını düşürürsün. Ama öncelikle undervoltu nasıl yapman gerektiğini kavraman lazım, bunun içinde video izleyerek undervolt yapmayı öğrenmelisin. Daha sonra overclock ve undervolt işlemini aynı anda yapabilirsin.

Hocam mesela RX 580 videosundaki undervoltu kendi kartıma yapsam bir sorun çıkar mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@384710 hocam bir de WattMan hatası alma şansı var mı?

Son düzenleme:
Hocam mesela RX 580 videosundaki undervoltu kendi kartıma yapsam bir sorun çıkar mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
AMD programı hakkında bilgi sahibi değilim. Kartınız RX 580 olsa bile bilgisayarınızdaki voltaj değeri farklı olabilir, bunun için direkt gpu undervolt videolarına bakın kart modelinden bağımsız.

Mesela anlayacağınız şekilde basit anlatım videolarından bir tanesi;

bunun gibi diğer anlatım videolarıda hemen hemen aynı

AMD'lerdeki Wattman hatasıda bildiğim kadarıyla voltaj düşürünce düzeliyor, bu hatayı alıyorsanız bunuda çözmesi gerekir. @Godlixy

AMD programı hakkında bilgi sahibi değilim. Kartınız RX 580 olsa bile bilgisayarınızdaki voltaj değeri farklı olabilir, bunun için direkt GPU undervolt videolarına bakın kart modelinden bağımsız.

Mesela anlayacağınız şekilde basit anlatım videolarından bir tanesi;

Bunun gibi diğer anlatım videoları da hemen hemen aynı.

AMD'lerdeki WattMan hatasıda bildiğim kadarıyla voltaj düşürünce düzeliyor, bu hatayı alıyorsanız bunu da çözmesi gerekir. @Godlixy

Hocam sıkıntıları fazlaymış. Yapmaya korkuyorum açıkçası.

Nasıl bir sıkıntı? Undervolt sisteme herhangi bir zarar vermez, karta da vermez. Bütün aşamaları ve kavramları önceki yorumlarımda açıkladım, yapmak istemiyorsanız sizin tercihiniz.

Videoda mavi ekran hatası ve ekran kartınız bozulabilir diyor.

Hocam yaptım ve sistem dondu. Daha sonra ayarları tekrar eski haline getirdim. Undervoltsuz kartın ısınmasını engelliyecek bir çözüm yok mu?

1685789820298.png

Bu kısım ekran kartının fan hızı galiba. Alttaki 1500 yazan yerden mi arttırıyorum fan hızını?

Son düzenleme:
Videoda mavi ekran hatası ve ekran kartınız bozulabilir diyor.

Hocam yaptım ve sistem dondu. Daha sonra ayarları tekrar eski haline getirdim. Undervoltsuz kartın ısınmasını engelliyecek bir çözüm yok mu?
Ekran kartı undervolt yaparak bozulmaz, voltaj düşürürken mavi ekran hatası vermesi normaldir, bu işlemin herhangi bir zararı yoktur. Çünkü zaten amacınız kart maksimum güçte çalışırken stabil voltaj değerini bulmaktır, videoları sonuna kadar izleyip bütün adımları uyguladınız mı?

MSI Afterburner üzerinden mi yapıyorsunuz?

Ekran kartı undervolt yaparak bozulmaz, voltaj düşürürken mavi ekran hatası vermesi normaldir, bu işlemin herhangi bir zararı yoktur. Çünkü zaten amacınız kart maksimum güçte çalışırken stabil voltaj değerini bulmaktır, videoları sonuna kadar izleyip bütün adımları uyguladınız mı?

MSI Afterburner üzerinden mi yapıyorsunuz?

Radeon settingsten yapıyorum. Birkaç video ve forumlarda ayar denedim fakat olmadı.

Radeon settingsten yapıyorum. Birkaç video ve forumlarda ayar denedim fakat olmadı.
Yorumlarımı tekrar okuyun, AMD programı hakkında bilgi sahibi değilim. Size bir kişinin çektiği videoyu paylaştım. Bizden yardım istiyorsunuz ama dediğim aşamaları uygulamıyorsunuz hocam, uygulamayacaksanız neden burada konu açtınız?

Geri
Yukarı