Undervolt sonrası ani FPS düşmesi

ylmzfr

Centipat
Selamlar işlemciyi sabit hızda yüksek frekansta çalıştırıyorum haliyle sıcaklık biraz artiyor. Soğutması çok başarılı olsa da ThrottleStop adlı program yardımıyla biraz dengeleyebiliyorum. -140 voltaj veriyorum ısı çok makul derecelere iniyor lakin bugün biraz fazla kurcaladım ani FPS düşüşleri yaşadım. Sanırım yeterli güç alamadığı için oluyordu. BF5'de normalde 80-100 FPS alırken biranda 60'a düştü oyundan çıkmadan bahsettiğim programın ayarlarından voltajı biraz yükselterek maksimum performans alabildim.

Sorum şöyle ki: İdeal voltajı bulabilmek için biraz kurcalıyorum bu bilgisayara herhangi bir zarar verir mi?

Bilgisayarı aldıgımda içinden HDD SSD bağlantı kablosu çıkmadı biraz araştırdım kutu içeriginde yokmus, ben 1 TB SSD takmak istiyorum ama o bahsettigim kablodan bulamadım sadece Aliexpress'te var oda 1 aydan önce gelmiyor. Konuya vakıf arkadaslar alternatif çözümlerle yardımcı olursa sevinirim.

Bir konuda çokça soru oldu, kusura bakmayın.

Son olarak oyun tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Not: Fransa'da yaşıyorum Amazon.fr üzerinden öneride bulunursanız sevinirim.

Bilgisayar özelliklerim şu şekilde:
  • i5 9300H
  • 16 GB 2666MHz RAM
  • GTX 1660 Ti 6 GB (Max-Q değil)
  • 500 GB SSD
  • Lenovo Legion Y540-15IRH

Fazla voltaj vermediğin sürece problem olmaz. Sakın yanlışlıkla dahi 0 sınırını geçme :) Düzensizlik olan değerlerin altına düşme. İkisi arasında stabil değeri bul.

OCCT veya Cinebench CPU stabilite testi yapmanızı öneririm. CPU'nuz stabil değilse hatalarla uğraşmaktan yüksek FPS veremez.
Düzeltme: GPU -> CPU

Son düzenleme:
Ama yine aynı şekilde OCCT CPU testi yapıp değerleri kontrol et. Fazla voltaj verme yoksa işlemci yanar.

Son düzenleme:
Hocam karşılaştırma için gözle takip etmeyin. Standart bir benchmark rutininiz olsun ve Oyunlar için MSI Afterburner gibi kesin sonuclar veren bir programla test yapin.
Ayarlarindan seçerseniz test kac saniye sürdü toplamda bu sure zarfında kaç FPS verildi, o süredeki %1 ve %0.1 değerleri neydi vs. hepsini veriyor. Daha somut olur.

Ayrıca Intel XTU'nun ve ThrottleStopun darboğaz alanları var. Darbogazin sebebi ne ise o alanlarda test sirasinda yazıyor. Bu sayede "sanırım" durumunu ortadan kaldırmış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı