Nitro 5 oyunlarda ani FPS düşmesi

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Acer Nitro5 oyun laptopum var. Alalı tam 1 sene oluyor ve 1-2 aydır oyunlarda ani FPS düşüklüğü var.

Sıcaklığa baktığımda ani FPS düşmesi olduğu anda işlemci sıcaklığı 100 dereceye kadar varıyor.
Laptopu aldığım yere bu sorunu söylediğimde Windows'un 20H2 sürümünü indirin ve yükleyin diye söylediler. Ve bende şu anda indiriyorum 20H2 sürümünü. Bu güncelleme ile devam ederse sorun BIOS güncellemesi yapmamı söylediler. Bende nasıl olacağını sorduğumda Acer'in sitesine bilgisayarınızı girip güncel BIOS sürümünü indirin dediler. Bende BIOS sürümümü öğrenmek istedim ve sürümüm 5.11.2020 v1.12 olduğunu öğrendim. Fakat Acer'in sitesinde en güncel olan sürüm: 16.3.2021 v1.12 sürümü olduğunu öğrendim. Fotoğrafta görmüş olduğunuz üzere. Önce Windows'un güncellemesi sonra da BIOS'umu güncellesem bu sorun çözülür mü?
Sistemim: RX560X ekran kartı - Ryzen5 3550H işlemci - 8 GB DDR4 RAM - 256 GB SSD.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    63,6 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleyen: Moderatör:
100 derece işlemci Windows'la filan soğumaz. Soğutmada sıkıntı vardır. İç temizlik, termal macun yenilemesi, format üçlüsünü yapın. Yine aşırı ısınırsa undervolt yaparsınız.

Hocam eskiden böyle bir sorun yokken işlemci kaç derece bilmiyordum. Fakat ani FPS düşmesi gibi bir sorunum yoktu
100 derece işlemci Windows'la filan soğumaz. Soğutmada sıkıntı vardır. İç temizlik, termal macun yenilemesi, format üçlüsünü yapın. Yine aşırı ısınırsa undervolt yaparsınız.

Hocam eskiden böyle bir sorun yokken işlemci kaç derece bilmiyordum. Fakat ani FPS düşmesi gibi bir sorunum yoktu
Zamanla fanlar kirlenir, macun eskir, Windows da şişer. O yüzden özellikle laptoplarda 1-2 yıllık kullanım sonrasında işlemci yük altında ısınmaya başlar. Garantisi devam ediyorsa ısınma şikayetiyle servise verebilirsiniz, üstte bahsettiğim işlemleri onlar yapar.

Zamanla fanlar kirlenir, macun eskir, Windows da şişer. O yüzden özellikle laptoplarda 1-2 yıllık kullanım sonrasında işlemci yük altında ısınmaya başlar. Garantisi devam ediyorsa ısınma şikayetiyle servise verebilirsiniz, üstte bahsettiğim işlemleri onlar yapar.
Fakat 2-3 ay sonrasından geliyormuş pandemi nedeniyle

Yeni konular

Geri
Yukarı