Undervolt zararlı mı, garanti dışı bırakır mı?

CoRRiuM

Centipat
MSI GF65.

Undervolt'un zararları var mıdır?
Garanti dışı bırakır mı?
Bir de nasıl yapabilirim, uzun sürer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervolt yapacağınız donanıma göre değişir. Optimal değeri bulmak için sadece biraz deneme yapmak gerekiyor. Garanti olayını sanmıyorum garanti dışı kalsın. Fark etmeleri çok zor. Hızaşırtma deseniz tamam fabrikasyon değerin üstüne çıkacaksınız ama burada tam tersi.

Bu başlık faydalı olabilir.

MSI GF65.

Undervolt'un zararları var mıdır?
Garanti dışı bırakır mı?
Bir de nasıl yapabilirim, uzun sürer mi?

Bende dün bu olay ile ilgili bir konu açmıştım. İşlemci ayarlarıyla oynamak istememiştim fakat i5 9300H BF1'de 96 dereceleri görmesi sonrası undervolt işlemi yapmaya karar verdi. 80 dereceyi şu an nadir geçiyor.

• Undervoltun tek zarari mavi ekrandir. Cihazi kapatip acarsaniz duzelir.
  • Garanti disi birakmaz cunku yazilimsal bir mudahaledir. Degerleri eski haline getirdiginiz surece kimse fark edemez.
  • Yapimi ilk denemenizde maximum 30 dakika alir. Konuya hakim olduktan sonra ileride 5 dakika bile almaz.

• Undervoltun tek zarari mavi ekrandir. Cihazi kapatip acarsaniz duzelir.
  • Garanti disi birakmaz cunku yazilimsal bir mudahaledir. Degerleri eski haline getirdiginiz surece kimse fark edemez.
  • Yapimi ilk denemenizde maximum 30 dakika alir. Konuya hakim olduktan sonra ileride 5 dakika bile almaz.

Merhaba. Bir konu hakkında bilgi alışverişi yapmak istiyorum. Dediğim gibi undervolt işlemi uyguladım. Isı düştü fakat sanki oynadığım oyunlarda performans kaybı oldu. Ya da bana öyle geliyor. Bunun nedeni sizce ne olabilir?

i5 9300H ve 1650 ekran kartı ile 32vs32 BF1'de orta ayarda 45-65 FPS arası alıyorum. Ekran kartı ve işlemci %70-75 civarında kullanılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı