Çözüldü Unity bir projede 2 kişi çalışma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iyiouncu

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba;
Ben Unity de oyun gelişitrmeye başladım anca sıkıcı arkadaşımla beraber gelişitrmek istiyorum.
Yardımcı olur musunuz GitHub'ı henüz denemedim ama o çok zor olduğunu duydum. Unity Team'sı denedim bir proje oluşturdum arkadışımıda admin yaptım filan ama Unity'e girdiğimizde arkadaşını projeye ekle diye bir yer yok YT'den baktım onlar colllobrote denen bir şey ekliyor ama bende yok colloborete denen şey acaba yardım etme şansınız var mı?

@iyiouncu

@Ömerrrrrr

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Unity version kontrolündeki şeyler niye çalışmıyor inanın kullanmadığım için bilmiyorum. Zaten git kullanmanız gerçekten sizin için daha faydalı olacaktır. Gelin size adım adım napmanız gerektiğini anlatayım.

1 - Github üyeliği açın. Zaten herhangi bir üyelik açmaktan hiçbir farkı yok
2- Sol üste gelip yeni bir reposistory oluşturun (proje)
1703573231597.png

Proje oluştururken gitignore tipini Unity olarak değiştirin
1703573285951.png

Ardından bu proje oluşmuş olacak. Ve örneğin benim için OnlineShooter adıyla oluşturduğum bir proje GitHub - OmerErtekin/OnlineShooter: This project is made with unreal engine 5.1 linkinden erişilebilir olacak.

Projenizin settings kısmına gelip collaboratorsten arkadaşınızın github hesabını ekleyin. O gelen davet mailini kabul edince projeye ekleme yapma erişimi olacak.

1703573435389.png

3-Github desktop uygulamasını indirin. Bu projelerinizi oradan yönetmenize olanak sağlayacak.
4-
1703573390809.png

Projenizi bilgisayarınıza indirmek ve oradan devam etmek için (hem siz hem arkadaşınız) projenin linkine gidip orada sağdaki code kısmına basarak open with github desktop diyin.

5- Github desktop size bu projeyi bilgisayarınızda nereye konumlayacağını soracak. Uygun olan bir yer seçin ve projenizi oraya indirin (şu anda projenin boş olduğunu biliyorum 6. adımda unity dosyalarını ekleyeceğiz)
1703573545939.png

6- Mevcut projenizin (githuba yüklemediğiniz önceki projenin) dosyasını açın. Assets , Packages, Project settings dosyalarını kopyalayıp (arkada unity vs açıksa kapatın) githubdan indirdiğiniz proje klasörünün içine atın. Library vs dosyaları atmanıza gerek yok sadece bu 3 dosyadan unity projenizi yeniden yaratabilir. Bu değişiklikleri yaptığnızda github desktop uygulamasında değişiklikleriniz olduğunu göreceksiniz. Alttaki resimde olduğu gibi. Hangi dosyaları göndermek istiyorsanız yanındaki tiki işaretleyin.

Ve ardından altta bir commit adı ve açıklaması girerek commit diyin.
1703573787006.png

Bunu gönderdiğinizden itibaren fetch origin olan kısmın push (1) 'e dönüştüğünü göreceksiniz. Bu şu demek. Siz değişikliklerinizi kaydettiniz ve servera göndermeye hazırsınız. Artık siz onu pushlarsanız bu projeye erişen herkese bu güncelleme gelecektir. Arkadaşınız siz bu değişikliği attıktan sonra fetch dedikten sonra (orası pull (1) e dönüşecek) pulla basarak değişiklikleri kendisine alabilir.
1703573807550.png

Son olarak githubda da bulunabilen unity projenizi açmak için unity hub uygulamasını açıp
1703573949447.png

Add diyerek bu github projesini indirdiğiniz klasörü seçin (asset-packages-project settings klasörlerini içeren klasör adı. Klasör adında ve dosya yolunda türkçe karakterler ya da boşluk gibi karakterler olmamasına özen gösterin. Örneğin C:/ProgramFiles/benim güzel projem gibi şeyler yerine C:/ProgramFiles/BenimGuzelProjem gibi isimlendirmeler yapın)
Unity version kontrolündeki şeyler niye çalışmıyor inanın kullanmadığım için bilmiyorum. Zaten git kullanmanız gerçekten sizin için daha faydalı olacaktır. Gelin size adım adım napmanız gerektiğini anlatayım.

1 - Github üyeliği açın. Zaten herhangi bir üyelik açmaktan hiçbir farkı yok
2- Sol üste gelip yeni bir reposistory oluşturun (proje)
Eki Görüntüle 2065104
Proje oluştururken gitignore tipini Unity olarak değiştirin
Eki Görüntüle 2065105

Ardından bu proje oluşmuş olacak. Ve örneğin benim için OnlineShooter adıyla oluşturduğum bir proje GitHub - OmerErtekin/OnlineShooter: This project is made with unreal engine 5.1 linkinden erişilebilir olacak.

Projenizin settings kısmına gelip collaboratorsten arkadaşınızın github hesabını ekleyin. O gelen davet mailini kabul edince projeye ekleme yapma erişimi olacak.

Eki Görüntüle 2065107

3-Github desktop uygulamasını indirin. Bu projelerinizi oradan yönetmenize olanak sağlayacak.
4- Eki Görüntüle 2065106

Projenizi bilgisayarınıza indirmek ve oradan devam etmek için (hem siz hem arkadaşınız) projenin linkine gidip orada sağdaki code kısmına basarak open with github desktop diyin.

5- Github desktop size bu projeyi bilgisayarınızda nereye konumlayacağını soracak. Uygun olan bir yer seçin ve projenizi oraya indirin (şu anda projenin boş olduğunu biliyorum 6. adımda unity dosyalarını ekleyeceğiz)
Eki Görüntüle 2065108

6- Mevcut projenizin (githuba yüklemediğiniz önceki projenin) dosyasını açın. Assets , Packages, Project settings dosyalarını kopyalayıp (arkada unity vs açıksa kapatın) githubdan indirdiğiniz proje klasörünün içine atın. Library vs dosyaları atmanıza gerek yok sadece bu 3 dosyadan unity projenizi yeniden yaratabilir. Bu değişiklikleri yaptığnızda github desktop uygulamasında değişiklikleriniz olduğunu göreceksiniz. Alttaki resimde olduğu gibi. Hangi dosyaları göndermek istiyorsanız yanındaki tiki işaretleyin.

Ve ardından altta bir commit adı ve açıklaması girerek commit diyin.
Eki Görüntüle 2065110

Bunu gönderdiğinizden itibaren fetch origin olan kısmın push (1) 'e dönüştüğünü göreceksiniz. Bu şu demek. Siz değişikliklerinizi kaydettiniz ve servera göndermeye hazırsınız. Artık siz onu pushlarsanız bu projeye erişen herkese bu güncelleme gelecektir. Arkadaşınız siz bu değişikliği attıktan sonra fetch dedikten sonra (orası pull (1) e dönüşecek) pulla basarak değişiklikleri kendisine alabilir.Eki Görüntüle 2065112

Son olarak githubda da bulunabilen unity projenizi açmak için unity hub uygulamasını açıp
Eki Görüntüle 2065113
Add diyerek bu github projesini indirdiğiniz klasörü seçin (asset-packages-project settings klasörlerini içeren klasör adı. Klasör adında ve dosya yolunda türkçe karakterler ya da boşluk gibi karakterler olmamasına özen gösterin. Örneğin C:/ProgramFiles/benim güzel projem gibi şeyler yerine C:/ProgramFiles/BenimGuzelProjem gibi isimlendirmeler yapın)

Hocam selam 6. Adımı arkadaşımızdamı yapacak yoksa projeyi oluşturan kişimi?

Geri
Yukarı