Çözüldü Unity bir projede 2 kişi çalışma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iyiouncu

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba;
Ben Unity de oyun gelişitrmeye başladım anca sıkıcı arkadaşımla beraber gelişitrmek istiyorum.
Yardımcı olur musunuz GitHub'ı henüz denemedim ama o çok zor olduğunu duydum. Unity Team'sı denedim bir proje oluşturdum arkadışımıda admin yaptım filan ama Unity'e girdiğimizde arkadaşını projeye ekle diye bir yer yok YT'den baktım onlar colllobrote denen bir şey ekliyor ama bende yok colloborete denen şey acaba yardım etme şansınız var mı?

@iyiouncu

@Ömerrrrrr

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Unity version kontrolündeki şeyler niye çalışmıyor inanın kullanmadığım için bilmiyorum. Zaten git kullanmanız gerçekten sizin için daha faydalı olacaktır. Gelin size adım adım napmanız gerektiğini anlatayım.

1 - Github üyeliği açın. Zaten herhangi bir üyelik açmaktan hiçbir farkı yok
2- Sol üste gelip yeni bir reposistory oluşturun (proje)
1703573231597.png

Proje oluştururken gitignore tipini Unity olarak değiştirin
1703573285951.png

Ardından bu proje oluşmuş olacak. Ve örneğin benim için OnlineShooter adıyla oluşturduğum bir proje GitHub - OmerErtekin/OnlineShooter: This project is made with unreal engine 5.1 linkinden erişilebilir olacak.

Projenizin settings kısmına gelip collaboratorsten arkadaşınızın github hesabını ekleyin. O gelen davet mailini kabul edince projeye ekleme yapma erişimi olacak.

1703573435389.png

3-Github desktop uygulamasını indirin. Bu projelerinizi oradan yönetmenize olanak sağlayacak.
4-
1703573390809.png

Projenizi bilgisayarınıza indirmek ve oradan devam etmek için (hem siz hem arkadaşınız) projenin linkine gidip orada sağdaki code kısmına basarak open with github desktop diyin.

5- Github desktop size bu projeyi bilgisayarınızda nereye konumlayacağını soracak. Uygun olan bir yer seçin ve projenizi oraya indirin (şu anda projenin boş olduğunu biliyorum 6. adımda unity dosyalarını ekleyeceğiz)
1703573545939.png

6- Mevcut projenizin (githuba yüklemediğiniz önceki projenin) dosyasını açın. Assets , Packages, Project settings dosyalarını kopyalayıp (arkada unity vs açıksa kapatın) githubdan indirdiğiniz proje klasörünün içine atın. Library vs dosyaları atmanıza gerek yok sadece bu 3 dosyadan unity projenizi yeniden yaratabilir. Bu değişiklikleri yaptığnızda github desktop uygulamasında değişiklikleriniz olduğunu göreceksiniz. Alttaki resimde olduğu gibi. Hangi dosyaları göndermek istiyorsanız yanındaki tiki işaretleyin.

Ve ardından altta bir commit adı ve açıklaması girerek commit diyin.
1703573787006.png

Bunu gönderdiğinizden itibaren fetch origin olan kısmın push (1) 'e dönüştüğünü göreceksiniz. Bu şu demek. Siz değişikliklerinizi kaydettiniz ve servera göndermeye hazırsınız. Artık siz onu pushlarsanız bu projeye erişen herkese bu güncelleme gelecektir. Arkadaşınız siz bu değişikliği attıktan sonra fetch dedikten sonra (orası pull (1) e dönüşecek) pulla basarak değişiklikleri kendisine alabilir.
1703573807550.png

Son olarak githubda da bulunabilen unity projenizi açmak için unity hub uygulamasını açıp
1703573949447.png

Add diyerek bu github projesini indirdiğiniz klasörü seçin (asset-packages-project settings klasörlerini içeren klasör adı. Klasör adında ve dosya yolunda türkçe karakterler ya da boşluk gibi karakterler olmamasına özen gösterin. Örneğin C:/ProgramFiles/benim güzel projem gibi şeyler yerine C:/ProgramFiles/BenimGuzelProjem gibi isimlendirmeler yapın)
Merhaba;
Ben Unity de oyun gelişitrmeye başladım anca sıkıcı arkadaşımla beraber gelişitrmek istiyorum.
Yardımcı olur musunuz GitHub'ı henüz denemedim ama o çok zor olduğunu duydum. Unity Team'sı denedim bir proje oluşturdum arkadışımıda admin yaptım filan ama Unity'e girdiğimizde arkadaşını projeye ekle diye bir yer yok YT'den baktım onlar colllobrote denen bir şey ekliyor ama bende yok colloborete denen şey acaba yardım etme şansınız var mı?

@iyiouncu

@Ömerrrrrr

Collaborate'i açmak için project settigsten ayarlamanız lazım da github hiç ama hiç zor değil. Gerçekten aşırı kolay. Ve standart olarak da kullanılan o sadece oyun projelerinde değil tüm yazılım projelerinde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bunu izlemeniz öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

Collaborate'i açmak için project settigsten ayarlamanız lazım da GitHub hiç ama hiç zor değil. Gerçekten aşırı kolay. Ve standart olarak da kullanılan o sadece oyun projelerinde değil tüm yazılım projelerinde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bunu izlemeniz öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

Hocam, bu video çok karışık gibi duruyor. 6 kere izledim bir şey anlamadım. Şöyle bir şey var: Diyelim ben Unity ekranında bir objeyi düzenliyorum arkadaşım da o sırada kod yazıyor acaba böyle bir şey mümkün mü Teams'te? GitHub bayağı karışık hani mantığı nasıl işliyor onu da bilmiyorum. Unity'de bana colloborete denen şeyi eklemeyi gösterirseniz çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler hocam.

Bu paylaştığım yere bakarsanız görüceksiniz hocam. Colloborete yok. Yardım ederseniz gerçekten çok minnettar kalırım.

@Ömerrrrrr

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-24 235905.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-24 235905.png
    235,3 KB · Görüntüleme: 42
hocam bu video çok karışık gibi duruyor 6 kere izledim birşey anlamadım ve şöyle birşey var diğelim ben uniyt ekranında bir objeyi düzenliyorum arkadaşımda o sırada kod yazıyor acaba böyle birşey mümkünmü teamsta . hocam github bayağı karışık hani mantığı nası işliyor onuda bilmiyorum ünity de bana colloborete denen şeyi eklemeyi gösterirseniz çok sevinirim
şimdiden teşekkürler hocam
bu paylaştığım yere bakarsanız görüceksiniz hocam colloborete yok yardım ederseniz gerçekten çok minnettar kalırım

@Ömerrrrrr

Unity collaborate artık Unity Version Control olarak değişmiş. Sol alta gelmiş zaten unity version control. Pending changes (gönderilmeyi bekleyen değişiklikler) olarak da 8 tane değiştirilmiş objeniz var. Şimdi şöyle yapacaksınız. Bunlardan hangilerini arkadaşınıza da göndermek (senkronize etmek) istiyorsanız yanındaki tik'i işaretleyeceksiniz. Eğer istemiyorsanız, siz değiştirmeden önceki haline geri gelsin istiyorsanız üstüne tıkladığınızda muhtmelen "discard" ya da "revert" diye bir seçenek vardır. Ardından buna bir yorum ekleyeceksiniz. Bir özet gibi olması daha sağlıklı olur. Sallıyorum "sahnedeki ışıkların ayarlanması". Ki arkadaşınız bu değişiklikler neymiş diye baktığında anlayabilsin. Siz bunu gönderdikten sonra arkadaşınız incoming changes sekmesine gelip yenile gibi bir tuş varsa basacak ve artık sizin yaptığınız değişiklikler onun projesinde de güncellenmiş olacak. O da bu şekilde gönderecek ve siz alacaksınız değişiklikleri.

Sorun yaşamamanız açısından bir şeyi göndermeden önce mutlaka incoming changes kısmını yenileyin. Önce değişiklikleri alın sonra siz atın ki "conflict" olmasın.

Unity collaborate artık Unity Version Control olarak değişmiş. Sol alta gelmiş zaten Unity version Control. Pending changes (gönderilmeyi bekleyen değişiklikler) olarak da 8 tane değiştirilmiş objeniz var. Şimdi şöyle yapacaksınız. Bunlardan hangilerini arkadaşınıza da göndermek (senkronize etmek) istiyorsanız yanındaki Tik'i işaretleyeceksiniz. Eğer istemiyorsanız, siz değiştirmeden önceki haline geri gelsin istiyorsanız üstüne tıkladığınızda muhtmelen "discard" ya da "revert" diye bir seçenek vardır. Ardından buna bir yorum ekleyeceksiniz. Bir özet gibi olması daha sağlıklı olur. Sallıyorum "sahnedeki ışıkların ayarlanması". Ki arkadaşınız bu değişiklikler neymiş diye baktığında anlayabilsin. Siz bunu gönderdikten sonra arkadaşınız incoming changes sekmesine gelip yenile gibi bir tuş varsa basacak ve artık sizin yaptığınız değişiklikler onun projesinde de güncellenmiş olacak. O da bu şekilde gönderecek ve siz alacaksınız değişiklikleri.

Sorun yaşamamanız açısından bir şeyi göndermeden önce mutlaka incoming changes kısmını yenileyin. Önce değişiklikleri alın sonra siz atın ki "conflict" olmasın.

Hocam elinize sağlık. Çok ilgileniyorsunuz ama bir sıkıntı var. Ben arkadaşımı benim bulunduğum Unity paneline ekleyemedim. Normalde Unity'nin kendi sitesine girip orada arkadaşı projeye davet ediyoruz değil mi? Ben de öyle yaptım. Arkadaşıma rol filan da verdim ama sonra ne yapacağız işte? Paylaştığım resme de bakabilirsiniz ama sorunumu anlamak için:

Bu videoya da bakabilirsiniz.

Sonuç olarak arkadaşımla birlikte benim bulunduğum Unity paneline aynı anda girip o kod yazarken ben de görsel tasarlamak ya da tam tersini filan istiyoruz. Yardım ederseniz mutlu oluruz. Şimdiden teşekkürler.

@Ömerrrrrr

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-25 212524.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-25 212524.png
    133 KB · Görüntüleme: 36
  • 1703528897683.png
    1703528897683.png
    133 KB · Görüntüleme: 20
Unity version kontrolündeki şeyler niye çalışmıyor inanın kullanmadığım için bilmiyorum. Zaten git kullanmanız gerçekten sizin için daha faydalı olacaktır. Gelin size adım adım napmanız gerektiğini anlatayım.

1 - Github üyeliği açın. Zaten herhangi bir üyelik açmaktan hiçbir farkı yok
2- Sol üste gelip yeni bir reposistory oluşturun (proje)
1703573231597.png

Proje oluştururken gitignore tipini Unity olarak değiştirin
1703573285951.png

Ardından bu proje oluşmuş olacak. Ve örneğin benim için OnlineShooter adıyla oluşturduğum bir proje GitHub - OmerErtekin/OnlineShooter: This project is made with unreal engine 5.1 linkinden erişilebilir olacak.

Projenizin settings kısmına gelip collaboratorsten arkadaşınızın github hesabını ekleyin. O gelen davet mailini kabul edince projeye ekleme yapma erişimi olacak.

1703573435389.png

3-Github desktop uygulamasını indirin. Bu projelerinizi oradan yönetmenize olanak sağlayacak.
4-
1703573390809.png

Projenizi bilgisayarınıza indirmek ve oradan devam etmek için (hem siz hem arkadaşınız) projenin linkine gidip orada sağdaki code kısmına basarak open with github desktop diyin.

5- Github desktop size bu projeyi bilgisayarınızda nereye konumlayacağını soracak. Uygun olan bir yer seçin ve projenizi oraya indirin (şu anda projenin boş olduğunu biliyorum 6. adımda unity dosyalarını ekleyeceğiz)
1703573545939.png

6- Mevcut projenizin (githuba yüklemediğiniz önceki projenin) dosyasını açın. Assets , Packages, Project settings dosyalarını kopyalayıp (arkada unity vs açıksa kapatın) githubdan indirdiğiniz proje klasörünün içine atın. Library vs dosyaları atmanıza gerek yok sadece bu 3 dosyadan unity projenizi yeniden yaratabilir. Bu değişiklikleri yaptığnızda github desktop uygulamasında değişiklikleriniz olduğunu göreceksiniz. Alttaki resimde olduğu gibi. Hangi dosyaları göndermek istiyorsanız yanındaki tiki işaretleyin.

Ve ardından altta bir commit adı ve açıklaması girerek commit diyin.
1703573787006.png

Bunu gönderdiğinizden itibaren fetch origin olan kısmın push (1) 'e dönüştüğünü göreceksiniz. Bu şu demek. Siz değişikliklerinizi kaydettiniz ve servera göndermeye hazırsınız. Artık siz onu pushlarsanız bu projeye erişen herkese bu güncelleme gelecektir. Arkadaşınız siz bu değişikliği attıktan sonra fetch dedikten sonra (orası pull (1) e dönüşecek) pulla basarak değişiklikleri kendisine alabilir.
1703573807550.png

Son olarak githubda da bulunabilen unity projenizi açmak için unity hub uygulamasını açıp
1703573949447.png

Add diyerek bu github projesini indirdiğiniz klasörü seçin (asset-packages-project settings klasörlerini içeren klasör adı. Klasör adında ve dosya yolunda türkçe karakterler ya da boşluk gibi karakterler olmamasına özen gösterin. Örneğin C:/ProgramFiles/benim güzel projem gibi şeyler yerine C:/ProgramFiles/BenimGuzelProjem gibi isimlendirmeler yapın)

Dosya Ekleri

• 1703573717203.png
    1703573717203.png
    65,9 KB · Görüntüleme: 28
Çözüm
Hocam dediklerinizi yarın deneyeceğim. Çok emek vermişsiniz. Teşekkürler.

Hocam, en başta elinize sağlık. Siz olmasanız biz bu işi yapamazdık. Size gerçekten çok dua ettim. Biz aynı projeye girebildik. Her şeyi yaptık. Birbirimize dosyaları atıp yeniledik. Bir sıkıntı yok ama küçük bir sorun var hocam. Size attığım resimde kırmızı ile çizdiğim tarafta yani asette dosya oluşturup karşıya gönderdiğimde gidiyor ve orada da çalışıyor sorun yok ama sarı yerler gitmiyor. Mesela sol tarafta main camera diye bir yer oluşturdum onu gönderdim gitmedi ve ekranda yaptğım değişiklikler gitmiyor. Mesela ben ekrana karakter ekliyorum gitmiyor. Bunu çözmenin yolu var mıdır? Eğer yoksa çok sıkıntı. Birimiz sadece kod yazacak diğerimiz ise sadece ekranı düzenleyecek. Şimdiden teşekkürler hocam.
@Ömerrrrrr

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-29 235038 wsgasd.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-29 235038 wsgasd.png
    282,9 KB · Görüntüleme: 31
Hocam dediklerinizi yarın deneyeceğim. Çok emek vermişsiniz. Teşekkürler.

Hocam, en başta elinize sağlık. Siz olmasanız biz bu işi yapamazdık. Size gerçekten çok dua ettim. Biz aynı projeye girebildik. Her şeyi yaptık. Birbirimize dosyaları atıp yeniledik. Bir sıkıntı yok ama küçük bir sorun var hocam. Size attığım resimde kırmızı ile çizdiğim tarafta yani asette dosya oluşturup karşıya gönderdiğimde gidiyor ve orada da çalışıyor sorun yok ama sarı yerler gitmiyor. Mesela sol tarafta main camera diye bir yer oluşturdum onu gönderdim gitmedi ve ekranda yaptğım değişiklikler gitmiyor. Mesela ben ekrana karakter ekliyorum gitmiyor. Bunu çözmenin yolu var mıdır? Eğer yoksa çok sıkıntı. Birimiz sadece kod yazacak diğerimiz ise sadece ekranı düzenleyecek. Şimdiden teşekkürler hocam.

Rica ederim ne demek. Hayır var tabii ki. Öncelikle şunu kontrol edelim. Siz sahnede bir değişiklik yaptığınız zaman GitHub'da "changes" kısmında as. Unity dosyasının değiştiğini görüyor musunuz? Değişiklikler arasında çıkıyor mu? Değişiklikleri yaptıktan sonra CTRL+S ile kaydetmeyi unutmayın. Sahnenin adının yanında * işareti varken bir değişiklik olduğu ama henüz kaydedilmediği anlamına gelir.
Şimdi tekrar gördüm. Siz as adlı sahneyi değişiyorsunuz. Arkadaşınız da bu sahnede mi yoksa başka bir sahnede mi onu da kontrol edin.

Rica ederim ne demek. Hayır var tabii ki. Öncelikle şunu kontrol edelim. Siz sahnede bir değişiklik yaptığınız zaman GitHub'da "changes" kısmında as. Unity dosyasının değiştiğini görüyor musunuz? Değişiklikler arasında çıkıyor mu? Değişiklikleri yaptıktan sonra CTRL+S ile kaydetmeyi unutmayın. Sahnenin adının yanında * işareti varken bir değişiklik olduğu ama henüz kaydedilmediği anlamına gelir.
Şimdi tekrar gördüm. Siz as adlı sahneyi değişiyorsunuz. Arkadaşınız da bu sahnede mi yoksa başka bir sahnede mi onu da kontrol edin.

Hocam, denedik oldu. Size her şey için teşekkürler. Çok uğraştırdık sizi. Size gerçekten minnetarım.
Sorunumla çok ilgilendiniz. Unity'de başka sorunumz olursa yine sizi rahatsız edebilir miyim acaba? @Ömerrrrrr

Hocam, denedik oldu. Size her şey için teşekkürler. Çok uğraştırdık sizi. Size gerçekten minnetarım.
Sorunumla çok ilgilendiniz. Unity'de başka sorunumz olursa yine sizi rahatsız edebilir miyim acaba? @Ömerrrrrr
Estağfurullah. Tabi elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama ayrı bir konu açın ki sorun çözülürse ve başkaları da ihtiyacı olursa bakabilsin.

Geri
Yukarı