Çözüldü Unity CompareTag() NEDİR ?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YTibrahim

Hectopat
Herkese merhaba Unity üzerinden oyun geliştiriyorum ve bir yerde takıldım ve internetten araştırma yaptım ve araştırma yaptığım kaynaktaki kullanıcı campareTag() etiketini kullanıyordu. Ne işe yaradığını merak ediyorum. Bilenler yazabilir mi ?

Bak bir örnek vereyim
private void OnTriggerEnter2D(Collider2D other)
{
if (other.gameObject.CompareTag("Coin"))
{
Destroy(other.gameObject);
}
}
Burada bu kodu içerisine attığımız sprite'ın 2d çarpışma durumu kontrol ediliyor ve eğer çarpıştığı nesnenin tagı "coin" ise o objeyi yok ediyor.
Yani comparetag() bir nesnenin tagını kontrol etmek yani parantezin içine yazdığımız tag ile karşılaştırmak için kullanılır. Eğer taglar aynı ise CompareTag() true'dur.

Bak bir örnek vereyim
private void OnTriggerEnter2D(Collider2D other)
{
if (other.gameObject.CompareTag("Coin"))
{
Destroy(other.gameObject);
}
}
Burada bu kodu içerisine attığımız sprite'ın 2d çarpışma durumu kontrol ediliyor ve eğer çarpıştığı nesnenin tagı "coin" ise o objeyi yok ediyor.
Yani comparetag() bir nesnenin tagını kontrol etmek yani parantezin içine yazdığımız tag ile karşılaştırmak için kullanılır. Eğer taglar aynı ise CompareTag() true'dur.
(other.gameObject.tag=="coin") şeklindede yapabiliyoruz. bu şeklinde kullanımının ne farkı var ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı