Unity oyunda level kayıt sistemi yapma

Kdr454

Hectopat
Yer
TR
Daha fazla  
Merhaba.
Ben 1 hafta içinde 2D, parkur ve puzzle karışımı bir oyun yaptım. Level'lar var fakat sorum şu;
Oyuncu 3. level'a kadar geldi diyelim ve sonra oyunu kapattı, biraz zaman sonra tekrar oyunu açtığında oyuncu kaldığı level'dan değil en baştan başlıyor.
Oyunda bu levelleri kayıt altına nasıl alırım?
Oyuncu level atladığında o level kayıt altına alınsın ve oyuncu bir dahaki oyuna girişinde kaldığı level'dan devam etsin.
Çok araştırdım bir sonuç bulamadım.

Oyun motoru Unity.

Merhaba. Level bitiminde level değerini playerprefs ile kayıt edebilirsin. Oyun tekrar başladığında aynı şekilde çağırırsın.

Hocam onun için ayrı bir script mi oluşturmalıyım yoksa level atlama script'ine mi eklemeliyim?
Playerprefs hakkında hiç bilgim yok çünkü.
@Kdr454 @Abdullah_AKD

Son düzenleme:
Hocam onun için ayrı bir script mi oluşturmalıyım yoksa level atlama script'ine mi eklemeliyim?
Playerprefs hakkında hiç bilgim yok çünkü.
@Kdr454 @Abdullah_AKD
Oyun bittiği anda herhangi bir script'ten PlayerPrefs.SetFloat komutu ile kaydet. Oyun başladığında PlayerPrefs.GetFloat komutuyla levelin yapılıp yapılmadığını öğren ve buna göre işlem yap.

Alttaki videoda save & load system anlatılıyor. Bu sistemi kendi oyununa entegre edip level, high score, coin gibi değerleri tutabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun bittiği anda herhangi bir script'ten PlayerPrefs.SetFloat komutu ile kaydet. Oyun başladığında PlayerPrefs.GetFloat komutuyla levelin yapılıp yapılmadığını öğren ve buna göre işlem yap.
Alttaki videoda save & load system anlatılıyor. Bu sistemi kendi oyununa entegre edip level, high score, coin gibi değerleri tutabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam ikinizin dediklerini de yaptım da o kadar bilgim yok ne yaptıysam beceremedim. Discord v.b uygulamalardan bana yardımcı olabilir misiniz?
Ekran yayını açıp sorunumu anlatsam size?

Merhaba.
Ben 1 hafta içinde 2D, parkur ve puzzle karışımı bir oyun yaptım. Level'lar var fakat sorum şu;
Oyuncu 3. level'a kadar geldi diyelim ve sonra oyunu kapattı, biraz zaman sonra tekrar oyunu açtığında oyuncu kaldığı level'dan değil en baştan başlıyor.
Oyunda bu levelleri kayıt altına nasıl alırım?
Oyuncu level atladığında o level kayıt altına alınsın ve oyuncu bir dahaki oyuna girişinde kaldığı level'dan devam etsin.
Çok araştırdım bir sonuç bulamadım.

Oyun motoru Unity.
Binary'de kullanabilirsin. PlayerPrefs'de kullanabilirsin. Sizin oyununuz için PlayerPrefs daha iyi ve kolay olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sorunum çözülmüştür.
Playerprefs kodları ile çözdük sorunu @433725 ile birlikte.
Böyle bir sorunu olan varsa buradan veya DC'den bize ulaşabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırız.

Arkadaşlar sorunum çözülmüştür.
Playerprefs kodları ile çözdük sorunu @433725 ile birlikte.
Böyle bir sorunu olan varsa buradan veya DC'den bize ulaşabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırız.
Merhabalar. Şu an Text tabanlı 2d bir uygulama yapmaktayım. Henüz tamamlanmamış temel olan kısımları yapıyorum sadece. Oto save sistemi yapmak istiyorum kullandığınız kodu dc den ya da istediğiniz herhangi bir yerden gösterme şansınız var mı ona göre uyarlayıp kullanabileceğimi düşünüyorum.

Merhaba. Şu an Text tabanlı 2D bir uygulama yapmaktayım. Henüz tamamlanmamış temel olan kısımları yapıyorum sadece. Oto Save sistemi yapmak istiyorum kullandığınız kodu DC'den ya da istediğiniz herhangi bir yerden gösterme şansınız var mı? Ona göre uyarlayıp kullanabileceğimi düşünüyorum.

Hocam normalde dün cevap verecektim fakat site üzerinde banlıydım ondan cevap veremedim.
Tüm kodları veriyorum aralarında işine yarayanlar çıkar.
Erişim isteyin vereceğim.
Google Drive İndirme Linki.

Yeni konular

Geri
Yukarı