UNIX nedir, nasıl kurulur?

UNIX tarihsel olarak MIT, AT&T Bell Labs ve General Electric ortak projesiyle geliştirilen bir işletim sistemi ve bir işletim sistemi ailesidir. Günümüzde UNIX ile kod bağı bulunan ve tabiri caizse UNIX'in soyundan gelen işletim sistemleri vardır. En bilinenleri Apple'ın macOS'u, BSD tabanlı olan bütün dağıtımlar ve OpenSolaris/Illumos sistemleri UNIX'tir.

GNU/Linux dağıtımlarının da UNIX ile yapısal ve tasarımsal benzerlikleri var ama kod bağları olmadıkları için UNIX değiller. GNU ve Linux projelerinin kodları sıfırdan yazılmıştır.

Orijinal UNIX işletim sistemi günümüzde kullanılmıyor ama dediğim gibi onun üzerinden yeni ve modern sistemler yapıldı.

Aşağıdaki görselde UNIX ile kod bağı olan ve olmayan sistemlerin orijinal UNIX ile nasıl bir bağlantı içerisinde olduklarını inceleyebilirsin:

Unix_history-simple.svg.png

En yakın teknoloji mağazasına giderek bir Mac bilgisayar satın alabilirsin ya da Hackintosh kurarsın. Hackintosh için forumda ayrı bir bölüm bir sürü konu var. Technopat YouTube kanalında da pek çok video var. Bütün Mac bilgisayarlar aslında UNIX'tir.

FreeBSD kurarsın. Sitesinde dökümantasyon bölümü var. Oradan pek çok şey öğrenebilirsin.

Başka UNIX alternatifleri de var yukarıda dediğim gibi. Araştırarak ve kendim seçerek tercihde bulunabilirsin.

@detista hocam bunlar Linux distrolari gibi mi ve illa Mac mi lazım ISO dosyasini yazdırıp boot etsem.
Biraz yanlış anlamışsın. Mac bilgisayar bir şey için lazım değil. Sen UNIX tabanlı bir işletim sistemi kullanmak istiyorsun. Ben de Mac bilgisayarlar UNIX'tir diyorum. İstersen Mac kullanırsın, istersen FreeBSD, istersen başka bir şey. Tercih sana kalmış. Günümüzde UNIX adıyla devam etmiyor. UNIX tarihsel bir işletim sistemi ve onun soyundan gelen bazı modern sistemler var günlük olarak kullanabileceğin.

Yeni konular

Geri
Yukarı