FreeBSD / unix kullanımı

Kadir7678

Hectopat
Daha fazla  
Şu anda FreeBSD üzerinden yazıyorum. USB aygıtına yazdım USB üzerinden Boot ettim. Ben unix hakkında çok cahilim. Linux kullanmayı seviyorum ama unix kullanmak istedim meraktan. Uygulama mağazası var mı? Nasıl uygulama kurabilirim? Bağlı sabit aygıtları nasıl görürüm (HDD, SSD)? Ve bağlı cihazların içeriğini nasıl okurum. Harddiskimde diziler ve filmler var onları nasıl açarım? Temel olarak bildiğiniz her şeyi yazarsanız sevinirim. Komutları dosya sistemini falan. Türkçe kaynak yok başka kişilere de faydalı olur. İyi günler.

FreeBSD mi bu? XFCE masaüstü ortamını andırıyor.

Evet benziyor. FreeBSD olması XFCE kurulamayacağı anlamına gelmez. BSD tabanlı sistemlerine gnome bile yükleniyor.

Şu anda FreeBSD üzerinden yazıyorum. USB aygıtına yazdım USB üzerinden Boot ettim. Ben unix hakkında çok cahilim. Linux kullanmayı seviyorum ama unix kullanmak istedim meraktan. Uygulama mağazası var mı? Nasıl uygulama kurabilirim? Bağlı sabit aygıtları nasıl görürüm (HDD, SSD)? Ve bağlı cihazların içeriğini nasıl okurum. Harddiskimde diziler ve filmler var onları nasıl açarım? Temel olarak bildiğiniz her şeyi yazarsanız sevinirim. Komutları dosya sistemini falan. Türkçe kaynak yok başka kişilere de faydalı olur. İyi günler.

En iyisi kendime cevap vereyim. Bir süre meraklı araştırmalar üzerine sistemi çökerttim. Uygulama yükleme konusu ise şöyle: Örneğin Blender programını kurmak istiyorsunuz diyelim. Arama motoruna Blender for FreeBSD yazmanız yeterli. FreeBSD orijinal sitesi üzerinden dokümanlar yardımı ile kurabilirsiniz. Kurulum kodu yazıyor orada. Yanlış hatırlamıyorsam sudo pkg install (uygulama_adi) ile kuruluyor. blender kurulum dökümanı için tıkla

Son düzenleme:

Geri
Yukarı