Çözüldü Unofficial LineageOS/Pixel Experience güvenilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sekatsu

Decapat
Başlıkta göründüğü gibi, telefonuma LineageOS veya pixel Experience tarafından özel olarak işletim sistemi yapılmadığından unofficial versiyonları kullanacağım. Ama ilk defa yapacağım için böyle bir şeyi, endişeleniyorum çünkü bütün hesaplar vb. telefonumda bulunuyor. (telefon Samsung A20) çok yavaşladığından dolayı pixel Experience kurmayı düşünüyorum. En kolay çalışabilecek uygulamalar bile çok donmaya başladı. Ayrıca ilk sefer sayılmaz çünkü Samsung Tab 3 tabletime LineageOS kurulu fakat yeni telefonlarda daha farklı olduğunu duymuştum. Ama yapabileceğimi düşünüyorum. Birkaç sorum olacak. Sizce kurmalı mıyım? Unofficial versiyon kuracağımdan şüpheleniyorum. Ve kurmadan önce bilmem gereken bir şey var mı? Var ise şöyle Custom ROM'lar hakkında hiçbir şey bilmeyen birine anlatırmış gibi anlatabilir misiniz?

Çözüm
Yaptım. Wipe Cache/Dalvik ve reboot System tuşları var sadece. Hangisi?
Hata vb. vermedi değil mi?
"Wipe cache" seçeneğini seçin ve yeniden başlatıp Recovery'ye girin.
Artık ROM dosyasını kurabilirsiniz.
Backup kısmından yedek alın ne olur ne olmaz.
Wipe kısmından "System", "Data" ve "Cache" bölümlerini silin.
Install menüsünden rom dosyasını kurun ve Wipe menüsünden "Format Data" seçeneğini seçin. dm-verity dosyasını (Disable_Dm-Verity_ForceEncrypt_03.04.2020.zip) yine kurun.
Wipe menüsünden "Cache" kısmını silin. Ana menüye dönün ve Reboot menüsünden Recovery'i seçin.

ROM dosyasını telefona ADB ile atacaksınız dm-verity dosyasını attığımız için.
ROM linki arıyorum şuan.
Tekrardan teşekkürler. Bazı telefonlarda çok zor olduğu söylendiğinden dolayı o kısmın Bootloader kilidi açma kısmı olduğunu düşünmedim. Bootloader açtıktan sonra bilgisayara bağlayıp Odin üzerinden ap kısmını seçip TWRP atacağım anladığım kadarıyla.
TWRP sürümü cihazdan cihaza değişiyor mu? Nereden indirebilirim? Bir de, telefonun sadece kişiler vb. kısmını yedeklemek istiyorum. Uygulamalar vs. sıfırdan yüklerim. Onu nasıl yapacağım? Ne ile yedekleyebilirim?

Pardon, burada TWRP yazmıyormuş. Android Q recovery diye bir recovery ama TWRP ile farkı nedir?
Hocam bazi firmalar (Örn. Nokia) BL kilidinin acilmasini engelliyor, bu engeli asmanin yollari var fakat genellikle parali veya cok zor oluyorlar. Samsung'da boyle bir durum olmadigindan kolayca acilabiliyor. TWRP dosyalari cihazdan cihaza farklilik gosterir, her cihazin kendi dosyasi vardir. Her TWRP surumu neredeyse her telefona uyarlanabilir.
Kisileri dosya olarak disa aktarip guvenilir bir yere (Bilgisayar, erisimi sorunsuz olan bir bulut depolama vb.) kaydetmeniz en iyisi olur. Fotograflar icin de gecerli aynisi.

Orada bahsedilen dosya galiba TWRP ama emin degilim, bakiyorum simdi.

Hocam bazi firmalar (örneğin. Nokia) bl kilidinin acilmasini engelliyor, bu engeli asmanin yollari var fakat genellikle parali veya cok zor oluyorlar. Samsung'da boyle bir durum olmadigindan kolayca acilabiliyor. TWRP dosyalari cihazdan cihaza farklilik gosterir, her cihazin kendi dosyasi vardir. Her TWRP surumu her telefona uyarlanabilir.
Kisileri dosya olarak disa aktarip guvenilir bir yere (bilgisayar, erisimi sorunsuz olan bir bulut vb.) Kaydetmeniz en iyisi olur. Fotograflar icin de gecerli aynisi.

Orada bahsedilen dosya galiba TWRP ama emin degilim, bakiyorum simdi.

Tamamdır. TWRP yükledikten sonra Custom ROM kısmına atlasam sıkıntı çıkar mı? Ayrıca orada TWRP kısmına geldikten sonra Mount everything you can' diye bir şey yazmışlar. Ne demek istediğini anlamadım. Kernel vs. onlar ile işim olmadığını düşünüyorum.

(Not: Sanırım attığım görsel root kısmı.)

1669540354132.png

Dosya silinmiş sanırım. ROM'un XDA sayfasında (https://forum.xda-developers.com/t/r-arm64-a20-pixel-experience-unofficial.4335983/) verilen download linki tek bu. Ama buradan silinmiş. Ne yapacağım? @202

Bu sayfayı biraz karıştırdım ve telefonum için pixel experience dosyaları buldum. bunlardan birini indireceğim sanırım ama hangisini indirmeliyim bilmiyorum. hangisi en stabil versiyondur acaba.
1669540668430.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221127-011023_Chrome.jpg
    Screenshot_20221127-011023_Chrome.jpg
    138,5 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Tamamdır. TWRP yükledikten sonra Custom ROM kısmına atlasam sıkıntı çıkar mı? Ayrıca orada TWRP kısmına geldikten sonra Mount everything you can' diye bir şey yazmışlar. Ne demek istediğini anlamadım. Kernel vs. onlar ile işim olmadığını düşünüyorum.

(Not: Sanırım attığım görsel root kısmı.)

Eki Görüntüle 1585904

Dosya silinmiş sanırım. ROM'un XDA sayfasında (https://forum.xda-developers.com/t/r-arm64-a20-pixel-experience-unofficial.4335983/) verilen download linki tek bu. Ama buradan silinmiş. Ne yapacağım? @202

Bu sayfayı biraz karıştırdım ve telefonum için pixel experience dosyaları buldum. bunlardan birini indireceğim sanırım ama hangisini indirmeliyim bilmiyorum. hangisi en stabil versiyondur acaba. Eki Görüntüle 1585913
Hocam TWRP kismina geldikten sonra birkac sey daha yapmaniz gerek. Encryption disabler vb. dosyalar yuklemek gibi, rehberde yaziyor onlar. TWRP ekraninda "mount" diye bir secenek var, oradan her bolumun isaretlenmesi gerektiginden bahsediliyor. TWRP ekranina gelince anlarsiniz o olayi. Custom kernel daha iyi performans icin olur genelde, yuklemeniz sart degil (?) ama yuklemekten zarar gelmez. Siz rehberi uygularken "Bu kismi uygulamam gerekli mi?" diye sorarsaniz bilgi veririm.
Cihazinizin modeli A20s mi? Oylese en ustteki dosyayi kullanabilirsiniz o sayfadan.

Hocam TWRP kismina geldikten sonra birkac şey daha yapmaniz gerek. Encryption disabler vb. dosyalar yuklemek gibi, rehberde yaziyor onlar. TWRP ekraninda "Mount" diye bir secenek var, oradan her Bolu'mun isaretlenmesi gerektiginden bahsediliyor. TWRP ekranina gelince anlarsiniz o olayi. Custom kernel daha iyi performans icin olur genelde, yuklemeniz sart degil (?) ama yuklemekten zarar gelmez. Siz rehberi uygularken "bu kısmı uygulamam gerekli mi?" diye sorarsaniz bilgi veririm.
Cihazinizin modeli A20s mi? Oylese en ustteki dosyayi kullanabilirsiniz o sayfadan.

Hayır A20s modeli değil. Ayrıca Bootloader kilidini açarken döngüye girdi telefon. Zar zor TWRP menüsüne girebildim. Buradan çıkarken yine döngüye girer diye korkuyorum ( telefon A20 yazısına geliyor bir uyarı veriyor onaylıyorum ve yine A20 yazısı yine aynısı) normalde pixeli kurup kurtulurdum ama fark ettim ki telefona atmayı unutmuşum. Stok sistemi vs. backupladım sadece data kısmını seçmedim çünkü hata veriyordu. Şimdi SD kartı çıkarsam, içine pixeli atıp geri taksam görür mü TWRP? İşe yarar mı? Encryiption disabler falan ne bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Mount kısmında seçebildiğim herşeyi seçtim.

Hayır A20s modeli değil. Ayrıca Bootloader kilidini açarken döngüye girdi telefon. Zar zor TWRP menüsüne girebildim. Buradan çıkarken yine döngüye girer diye korkuyorum ( telefon A20 yazısına geliyor bir uyarı veriyor onaylıyorum ve yine A20 yazısı yine aynısı) normalde pixeli kurup kurtulurdum ama fark ettim ki telefona atmayı unutmuşum. Stok sistemi vs. backupladım sadece data kısmını seçmedim çünkü hata veriyordu. Şimdi SD kartı çıkarsam, içine pixeli atıp geri taksam görür mü TWRP? İşe yarar mı? Encryiption disabler falan ne bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Mount kısmında seçebildiğim herşeyi seçtim.
Tamam hocam sakin olun, o uyarı telefonun yazılımının değiştirilmesiyle alakalı. Hiç sıkıntı yok. TWRP menüsüne gelebildiyseniz işin zor kısmı bitti.
Telefonu yeniden başlaatmayın şimdilik.
Mount menüsünün fotoğrafını atarmısınız? Bir şeyi kontrol edeceğim.
Şu ana kadar TWRP'den mount hariç hangi işlemleri yaptınız?
Pixel Experience dosyasını bilgisayardan atarız. S modeli değilse uyumlu olmaz diye düşünüyorum.

Tamam hocam sakin olun, o uyarı telefonun yazılımının değiştirilmesiyle alakalı. Hiç sıkıntı yok. TWRP menüsüne gelebildiyseniz işin zor kısmı bitti.
Telefonu yeniden başlaatmayın şimdilik.
Mount menüsünün fotoğrafını atar mısınız? Bir şeyi kontrol edeceğim.
Şu ana kadar TWRP'den hangi işlemleri yaptınız Mount hariç.
Pixel Experience dosyasını TWRP ile atarız. S modeli değilse uyumlu olmaz diye düşünüyorum.

Nasıl atacağım Mount menüsünün fotoğrafını :D yanımda kendi telefonumdan başka kamera yok. Seçili olanlar: Cache, data, product, System, vendor, Micro SD Card ve seçebileceğim USB OTG adlı bir yer daha var ama seçtirmiyor orayı. Mount System Partition read-only seçili mi olsun yoksa kalsın mı? Bir de select Storage ve disable MTP seçenekleri var. Micro SD Card seçili.

Nasıl atacağım mount menüsünün fotoğrafını :D yanımda kendi telefonumdan başka kamera yok.
Hocam "güç tuşu + volume up (yada volume down)" ekran görüntüsü alıyordu diye hatırlıyorum. Ekran görüntüsü alıp bilgisayardan dosyayı çekebilirsiniz.
Bilgisayar telefonu görüyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı