Rehber Unreal Engine 4'te Ray Tracing Aktif Etme

Merhabalar, bu konuda Unreal Engine 4'te Ray Tracing aktifleştirmeyi ve onunla ilgili birkaç detayı anlatacağım.

Sıfırdan proje oluşturuyorsanız, TPS bir proje oluşturmanızı öneririm. Bu sayede görünen bir karakteriniz olacak. Bu, karakterinizin gölgesi ve yansıması olacağı için önemli bir detay. Bu sayede Ray Tracing'i daha kolay test eder ve farkı daha iyi anlarsınız. Detayları öğrendikten sonra FPS ise FPS, Araba ise araba; istediğiniz projeye uygularsınız.

ue4ry_Moment.jpg

Tabii ki sonra ki kısımdan RT'yi aktifleştirin. Bu özellik aktif olduğu için size DX12 aktif olan ve RT yansımaları olan bir post process volume verecek. Testleri yapmanız için size bazı aktörler lazım olacaktır bu yüzden starter contenti açın, gereksiz asset indirmekle uğraşmayın. Verdiği objeler size eğitim için yeterli olur.

ue4ry_Moment2.jpg

Projeniz açıldığında, sağ üst köşede proje isminizi göreceksiniz. Farenizi bunun üstüne getirdiğiniz zaman Graphics RHI (Renderin Hardware Interface ) gözükecek. Önceden aktif edildiği için DX12 ile geliyor. DX11'in Ray Tracing desteği yok bu yüzden 12 kullanılmalı.

3.jpg

Project Settings>Engine>Rendering yolunu takip ettiğinizde pek çok ayar göreceksiniz. Ray Tracing aktifleştirme de buradan yapılıyor. Kontrol amaçlı bu menüye girdik. Gördüğünüz gibi aktifleşmiş.

4.jpg

Peki hazır projeniz var ve o projede aktifleştirmek istiyorsunuz, ne yapmalısınız? Aslında deminki ayarlara gireceğiz. Gördüğünüz gibi DX11 seçili benim projemde. Önce onu değiştirelim. Ama öncelikle bir uyarım var:
Bence projenizin yedeğinizi alın. Ray Tracing gerçekten ışığı doğal bir şekilde hesapladığı için yaptığınız Level Design hataları kabak gibi ortaya çıkar.

Örneğin ben bu odayı direkt olarak Geometry kısmındaki Box ile yaptım. Hallow olduğu için içine girebiliyordunuz ve ilkel de olsa oda oluyordu. Daha sonrasında odadaki aynada dışarısının yansımalarını gördüm. Meğer engine'ın verdiği boxların içinin yansıması alınmıyormuş. Sonucunda duvarlar olduğu halde aynada dışarıdaki ağaçlar ve yan odalar gözüktü.Bunun sebebini verebilecek teknik bilgiye sahip değilim ve kesinlike öğrenmek isterim. Dediğim gibi bu sebeple kapalı alan yapcaksanız düzgün bir mesh bulup onu kullanın. Proje problem yaşarsa diye yedek alın.

5.jpg

Tekrardan Project Settings>Engine>Rendering yolunu takip veya ara arama kutucuğuna Ray Tracing yazıp ayarı bulun,aktifleştirin. Gelen uyarı evet diyin.

6.jpg

Daha sonra Platforms>Windows yolunu izleyin. İlk başta Targeted RHIs kısmını göreceksiniz, buradan Default RHI ayarını DX12 ile değiştirin ardından projenizi yeniden başlatın. Zaten size uyarı verecektir.

DirectX bir Graphics API'dir. Graphics API'ler ise programcılara zaman kazandıran arabirimlerdir. Örneğin ekran kartıyla daha hızlı iletişim kurarlar, Ekrana bir grafik çizdireceği zaman grafik kartıyla iletişime geçmesi gerekir. Düşük seviye programlamaya doğru gider. DX12, OpenGL gibi yazılmış arabirimleri kullanırsa işini daha çabuk halleder bunlar ile oyun motoru ve grafik programları yazabilir.

Bu DirectX 12 hakkında daha fazla bilgi isterim diyorsanız : DirectX Nedir ve Oyunlar için Neden Önemli?

7.jpg

Proje yeniden başlayıp yüklendiğinde, compile işlemi başlayacak. Bu o an levelde bulunan obje sayılarına onların materyallerine vs. göre değişen bir süreç. Ray Tracing yansımalar otomatik olarak aktif olacaktır. Ancak her şey bu kadar kolay değil. Daha sonra Post Process ayarları ile oynamalısınız ki daha iyi görsellikler yapın ve ince ayarlar çekin.

8.jpg

Sıfırdan oluşan bir projede fark:

10.jpg

Screen Space Reflections yani ekran alanı yansıma kalitesi. Sizin ekranınızda var olan cisimlerin yansımasını alır. Fotoğrafta o merdivenlere bakmadığımız için sağ kısımda bir resim görüyorsunuz esasında. Bu fark sadece yansıma için. Post Process ayarları ile Ambient Occulusion (Çevresel Perdeleme) ve ray traced shadows ile oynayabilirsiniz.

Ambient Occulusion hakkında detaylı bilgi:

Daha sonrasında daha detaylı objelerin olduğu ve ışıkların ayarlandığı ortamlarda farkı göstermeyi düşünüyorum. Hatalı bilgi var ise uyarınız ve yorumlara merak ettiklerinizi sorunuz.

Son olarak da bu linke göz atmakta fayda var: DirectX Raytracing (DXR) Nedir?

HighresScreenshot00003.png

HighresScreenshot00008.png

RT vs SSR.

Dosya Ekleri

• 5.jpg
    5.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı