UPlay ve Google Authenticator Sorunu [Çözüm]

Bende de benzer bir sorun var ancak bayağı garip. Bir süredir giriş yapmamıştım ve hesabıma giriş yapayım dedim ancak Google Kimlik Doğrulayıcı denen bu özellik çıktı. UPlay hesabımda bu özelliği açmadığıma da adım gibi eminim ama neyse.

Neyse ilk gördüğümde "Kim bilir, belki de açtım ama unuttum." deyip mail hesaplarımı kontrol ettim ancak hiçbirinde bu özelliği kullandığıma dair bir kanıt bulamadım ve şimdi de müşteri hizmetleri ile konuşmaya çalışacağım.

Bende de benzer bir sorun var ancak bayağı garip. Bir süredir giriş yapmamıştım ve hesabıma giriş yapayım dedim ancak Google Kimlik Doğrulayıcı denen bu özellik çıktı. UPlay hesabımda bu özelliği açmadığıma da adım gibi eminim ama neyse.

Neyse ilk gördüğümde "Kim bilir, belki de açtım ama unuttum." deyip mail hesaplarımı kontrol ettim ancak hiçbirinde bu özelliği kullandığıma dair bir kanıt bulamadım ve şimdi de müşteri hizmetleri ile konuşmaya çalışacağım.

İlginç, bence de destekten iletişime geçin.

Benim gibi çözülemeyecek cinsten sıkıntı yaşayanlar olursa diye yazayım dedim:

Direkt Ubisoft Support kısmına giriş yapıp çevrim içi destek bölümünden sıkıntınızı anlatın. Beş dakikada iki adımlı doğrulamayı kapatıp hesabıma giriş yapmamı sağladılar.

Hesabı plati tarzı bir yerden satın aldıysan böyle şeyler olabiliyor. Bir süre sonra hesabın şifresi falan değişiyor. Bazı satıcılar istediğiniz zaman yeni hesap verebiliyor ama bazıları da umursamıyor.

Merhaba. Az önce yaşadığım bu sorunu nasıl çözdüğümü detaylıca anlatacağım. Bu sorunu yaşayanlar veya ilerde yaşayacak olanlar için yararlı olabilir diye düşünüyorum.

Telefonuma 2 hafta önce falan format atmıştım. UPlay hesabıma da Google Authenticator kodları ile giriş yapıyordum. Neyse az önce Assassin's Creed III indirmek için UPlay hesabıma gireyim dedim, Authenticator'daki kodu istedi. Öncelikle şunu söyleyeyim, ben UPlay'deki 2 adımlı doğrulamayı, yani Authenticator'ı kaldırdım. Çünkü Authenticator'a giriş yapmama rağmen uygulamada yazan kodları kabul etmiyordu. Zaten sorunu yaşama sebebim Authenticator kodlarına erişememem değil, UPlay'in yazan kodları kabul etmemesi. Hatta çok fazla denerseniz hesabınız 15 dakikalığına falan askıya alınıyor. Korkmayın kısa süre sonra tekrar girebilirsiniz. Ama ne yaparsanız yapın kabul etmiyor onu söyleyeyim. En azından benim denediğim yöntemlerle. Bu yüzden çözüm olarak 2 adımlı doğrulamayı kaldırdım. Birazdan onu nasıl yaptığımı da anlatacağım ama öncelikle, benim gibi telefonuna format atan ya da yeni bir telefon alan arkadaşlar için Authenticator'ı geri nasıl aktifleştireceklerini anlatacağım.

GOOGLE AUTHENTICATOR

• Öncelikle myaccount.google.com sitesine girin. Google oturumu açın. Ardından "Oturum Açma ve Güvenlik" başlığının altında bulunan "Google'da oturum açma" yazısına tıklayın. Sağda bulunan "2 Adımlı Doğrulama" ya tıklayın. Tekrar giriş yapmanızı isteyebilir. Tekrar giriş yapın ve ve sayfanın altındaki, "Başka bir ikinci adım oluştur" kısmından Google Authenticator uygulamasının altındaki "KUR" yazısına tıklayın. Ardından telefonunuz Android ise Android'i seçin. Karşınıza bir barkod gelecek.
  • Şimdi telefonunuzdan Google Authenticator uygulamasına girin. Başla'ya tıklayın ve barkod okutma bölümüne girin. Az önce karşınıza gelen barkodu telefonla okutun. Hesabınız büyük ihtimalle Authenticator uygulamasına eklenecek ve ekrana kodlarınız gelmeye devam edecek.
  • NOT : Kodların diğer uygulamalarla eşleşmesinden emin olmak için sağ üstteki 3 noktaya tıklayıp, Ayarlar > Kodlar için zaman düzeltme > Şimdi senkronize et yolunu takip edebilirsiniz. UPlay'de denedim bu da işe yaramıyor ama yine de bi deneyin siz.

UPLAY

Neyse şimdi UPlay hesabındaki Authenticator'ı nasıl kaldıracağınızı anlatacağım.

• Öncelikle SignIn Page - Ubisoft Support sitesine girin. Karşınıza giriş yapma ekranı gelecek. E-mail ve şifreniz ile önce giriş yapın. (Bu kısımda 2 Adımlı Doğrulama kodu sormuyor rahatlıkla girebilirsiniz hesabınıza.) Giriş yaptıktan sonra karşınıza 5 tane kutucuk gelecek.
  • Birinci kutucuğu "PC", ortada bulunanı (muhtemelen The Crew yazıyordur) "Ubisoft Club", üçüncüsünü ise "Account/Login" olarak işaretleyin.
  • Alttaki iki kutucuktan da soldakini "Two-Factor Authentication", sağdakini de "Deactivate 2FA" yapın ve aşağıda "Still Need Help?" yazısının altındaki boş kutucuğa sorununuzu İngilizce olarak yazın. İngilizcesi yeterli olmayacak arkadaşlar için ne yazmaları gerektiğini de söyleyeceğim. Mesela bu kutucuğa ne yazacağınızı bilmiyorsanız benim yazdığımı yazabilirsiniz : "Hi. I can't access my account due to two steps verification. Today, I tried to login to my Uplay account. He asked me the Authentication codes as usual. I wrote the codes but Uplay didn't accept my codes. Include recovery codes. Please help me. I want to disable my 2 Step Verification. Thanks in advance!"
  • Bunu yazdıktan sonra altında bulunan "Start Chat" butonuna tıklayın. Ek bir pencere açılacaktır. Eğer açılmazsa gelen ekrandan tekrar Start Chat butonuna tıklayın. Tarayıcılar ek pencereleri engellediği için chat sekmesini de engelleyebiliyor bazen.
  • Chat penceresi açıldıktan sonra bir süre beklemeniz gerekecek. Sizi kuyruğa alıyor ve ekranda, sizden önce destekte kaç kişi kaldığı yazıyor. Ben chat başlattığımda 5 kişi vardı mesela 15 dakika falan bekledim.
  • Destek sırası size geldiğinde açılan chat sekmesinden bir mesaj gelecek. (Bu arada eğer gelen mesaja bir süre cevap vermezseniz açtığınız chat kapanıyor ve tekrar chat açmak zorunda kalıyorsunuz. Boşuna 15-20 dakika daha beklemeyin sürekli kontrol edin chat ekranını. 2-3 dakikanız falan var sanırım her mesaja cevap vermek için.)
  • Chat sekmesinde bana ilk sordukları soru : "Şu anda giriş yaptığınız hesaptaki doğrulamayı mı kaldırmak istiyorsunuz?". Ben evet dedikten sonra bir e-mail yolladı ve hesabımı onaylamam için o e-mail deki "Verify My Account" yazısına tıklamamı istedi. Tıkladıktan sonra yaptığımı söyledim ve ardından hesabımdaki 2 Adımlı Doğrulamayı kaldırdığını söyledi. Hesabıma tekrar girmeye çalıştığımda sorunsuz girdim.
Bu işlemlerin hepsi 20 dakikadan az sürdü. Çok kısa bir chat ile sorunu hallettim. Ubisoft destek bölümü bu konuda hemen sorununuzu çözüyor ben memnun kaldım. Aşağıya chat kısmında yazdıklarımı da atıyorum dediğim gibi İngilizce'si yeterli olmayan arkadaşlar yararlanabilir. Umarım yardımcı olur :)

Eki Görüntüle 317635
Kardeşim gerçekten çok teşekkür ederim. Anlattığın her şeyi yaptım "Live Chat" kısmı biraz farklıydı ama dediklerini yapıp birazda kendimden ekledim ve sorunum çözüldü. Eline kolu sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı