Upload hızımdaki bir türlü çözülmeyen sorun

Sanırım konu başlığına hiç bakmamışsınız bile. Hız problemim sadece Twitch'te değil. Uploadı kullandığım tüm sitelerde hızım 2 ile 3 Mbps arası değişmekte, hızım testlerde 20 görünmesine rağmen.

Twitch'in Türkiye sunucusu olmadığından ötürü Twitch test yaparak Avrupa sunucularının bant genişliği testi yaparız biz yayıncılar, hangisi en yüksek ise onu seçer oradan yayın yaparız. Sorun Türkiye sunucusu olmaması olsaydı, bunca aydır Avrupa serverları için 10000+ bitrate almazdım sonuçlardan ve rahatlıkla yayın yapamazdım değil mi?

Bir konuya cevap vermeden önce iyice bir okusak keşke.

Zaten yazın uzun olduğu için biraz okuyabildim. O yüzden önyargılı yazmıştım. 😃

İnternetinizin jitter değerlerini paylaşabilir misiniz. hiztesti.turktelekom.com.tr sitesinden öğrenebilirsiniz.
Ayrıca modeminizin arayüzüne girip, (192.168.1.1 olması lazım.) DSL kısmındaki değerleri ekran görüntüsü olarak atabilir misiniz. ZTE modemin arayüzü nasıl bilmiyorum. Bendekinin buna benzer bir görüntüsü var;
Eki Görüntüle 693541
Jitter değerim 1ms olarak görünüyor. ZTE modem arayüzünde DSL veya Hat durumuyla ilgili hiçbir şey bulamadım, daha önce kullandığım Huawei'de vardı sizinki gibi.

Son durum: Sevgili Superonline network ekibi, local ekipten 5 dosyayı aynı anda indirirken ve 5 dosyayı da aynı anda yüklerken hız değerlerine dair ekran görüntüleri istemişler. Gelen ekiple birlikte bunları yaptık bu sabah. Sorun olduğuna inandırmak için şaklaban gibi işler yapıyoruz. Artık bu saatten sonra da düzeltmezlerse direkt olarak merkezden bana kasıtlı bir kısıtlama yapılıyor diye düşünmeye başlayacağım. Hiçbir şeye inanmayan bir network ekibi olabilir mi? Keyfimden mi 2 haftadır arayıp arıza kaydı bırakıyorum ben. Ömrümden ömür aldılar resmen.

Bazı şirketler yüksek upload olması durumunda kısıtlamaya gidiyordu kurumsal paketlere yönlendirmek için. Acaba bunu yapıyor olabilirler mi?

Hemen hemen aynı sorunu yaşıyorum ben de yayıncıyım ve yaklasık 3 haftadır çözemedim sorunu 10 mb upload gösteriyor fakat twitchte yayın açmaya kalkıyorum 2000 bitrate i geçmiyor çözebilen varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim

Hemen hemen aynı sorunu yaşıyorum ben de yayıncıyım ve yaklasık 3 haftadır çözemedim sorunu 10 mb upload gösteriyor fakat twitchte yayın açmaya kalkıyorum 2000 bitrate i geçmiyor çözebilen varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim
Benim sorunum da halen devam ediyor. Tamı tamına 40 gün oldu! Superonline bunca zamandır halen sorunu çözemiyor. Olay Ceyhun Özata'ya kadar gitti. Buna rağmen çözüm bulunamıyor. Nedir ki bu tam olarak kaynağı ne olabilir yani aklım almıyor, adamlar da şaşırıyor.

Seninle de muhtemelen aynı sorunu yaşıyoruz çünkü benim değerlerim de 2000'lerin üstüne çıkmıyor uploadım yüksek olmasına rağmen. Acaba tam olarak hangi il hangi semttesin? Şu nedenle soruyorum: Ben bulunduğum mahallede Superonline kullanıcısı olan yaklaşık 10 daire gezdim. 5-10-15-20 upload değerleri kaç olursa olsun Twitch değeri 2000 Kbps'yi geçmiyor. Yani böylece sorunun bölgesel olduğu tespitini yapmış olduk. Dilersen özelden de yazabilirsin çünkü direkt olarak İzmir Bornova bölge kanal müdürü ile iletişim halindeyim, en azından müşteri numaranı verebilir ve Network ekibinin direkt kontrol etmesini sağlayabilirim.

Benim sorunum da halen devam ediyor. Tamı tamına 40 gün oldu! Superonline bunca zamandır halen sorunu çözemiyor. Olay Ceyhun Özata'ya kadar gitti. Buna rağmen çözüm bulunamıyor. Nedir ki bu tam olarak kaynağı ne olabilir yani aklım almıyor, adamlar da şaşırıyor.

Seninle de muhtemelen aynı sorunu yaşıyoruz çünkü benim değerlerim de 2000'lerin üstüne çıkmıyor uploadım yüksek olmasına rağmen. Acaba tam olarak hangi il hangi semttesin? Şu nedenle soruyorum: Ben bulunduğum mahallede Superonline kullanıcısı olan yaklaşık 10 daire gezdim. 5-10-15-20 upload değerleri kaç olursa olsun Twitch değeri 2000 Kbps'yi geçmiyor. Yani böylece sorunun bölgesel olduğu tespitini yapmış olduk. Dilersen özelden de yazabilirsin çünkü direkt olarak İzmir Bornova bölge kanal müdürü ile iletişim halindeyim, en azından müşteri numaranı verebilir ve Network ekibinin direkt kontrol etmesini sağlayabilirim.
Hocam ben Ankara da yasıyorum ve bu sorunu Kablonet ile yaşıyorum ama sorunlarımız aynı sanırım benim sorunum evde bir router modem olmasıymış böyle birşey söylendi eger siz de kullanıyorsanız kullandıgınız ana modemden kablo çekmem önerildi bana deneyip yine bilgilendirecegim

Aynı problemi ben yoğun internet kullanımı olan saatlerde yaşamaktayım. paketim normalde 5mbps upload hızına sahip. 3500 kbps bitrate ile yayın açıyorum fakat akşam 18:00 - 24:00 civarlarında twitch serverlarına 0 ila 2500 kbps arasında dalganan şekilde veri gönderebiliyorum. Bu yüzden bir upload paketi aldım 10 mbps fakat akşam saatlerinde yine aynı şey yaşanıyor. Başka sitelerde uzun upload testleri yaptığımda 9.5 10 mbps çok rahat görebiliyorum 10 20 dakika boyunca sorunsuz upload yapıyorum kayıpsız aynı saat aralıklarında. Fakat OBS/Relive/Streamlabs ile twitch serverlarına yapamıyorum. Twitch test üzerinden de akşam saatlerinde 1.5 2 mbps göstermekte.

Sizin sorunun farklı bir versiyonunu ben de yaşıyorum, Kablonet bir çözüm bulamıyor. Twitch için 1935 portunu açıp statik ip deneyeceğim buradan da bir sonuç alamaz isem twitch serverlarının prime olmayan üyelerden gelen verileri limitlediği veya yeterli bandwithi ayırmadığı sonucuna ulaşacağım.

Aradan bir kaç ay geçmiş belki bir çözüme ulaşmışsınızdır, eğer durum buysa lütfen paylaşın xd

Aynı problemi ben yoğun internet kullanımı olan saatlerde yaşamaktayım. paketim normalde 5mbps upload hızına sahip. 3500 kbps bitrate ile yayın açıyorum fakat akşam 18:00 - 24:00 civarlarında twitch serverlarına 0 ila 2500 kbps arasında dalganan şekilde veri gönderebiliyorum. Bu yüzden bir upload paketi aldım 10 mbps fakat akşam saatlerinde yine aynı şey yaşanıyor. Başka sitelerde uzun upload testleri yaptığımda 9.5 10 mbps çok rahat görebiliyorum 10 20 dakika boyunca sorunsuz upload yapıyorum kayıpsız aynı saat aralıklarında. Fakat OBS/Relive/Streamlabs ile twitch serverlarına yapamıyorum. Twitch test üzerinden de akşam saatlerinde 1.5 2 mbps göstermekte.

Sizin sorunun farklı bir versiyonunu ben de yaşıyorum, Kablonet bir çözüm bulamıyor. Twitch için 1935 portunu açıp statik ip deneyeceğim buradan da bir sonuç alamaz isem twitch serverlarının prime olmayan üyelerden gelen verileri limitlediği veya yeterli bandwithi ayırmadığı sonucuna ulaşacağım.

Aradan bir kaç ay geçmiş belki bir çözüme ulaşmışsınızdır, eğer durum buysa lütfen paylaşın xd
Bro,bence akşam saatlerinde kablonet kısıyor bir şeyler yapıyorlar.Tam yoğun saatlerde hem de,gündüz saatlerinde yapılırken akşam saatlerinde yapılmaması çok ilginç değil mi sizce de?

Tekrar selam sanırım benim problemim bir nebze çözüldü.

Statik ip başvurusundan önce VPN ile bir şansımı denemek istedim ve başarılı sonuçlar aldım. 2-2.5 katı upload farkları oluşuyor ve dalgalanma çok çok az. Ekran görüntülerini paylaşıyorum sizlerle. Sadece Twitch test değil OBS ile test yaptım 10 dakikalık. Aynı saat dilimlerinde Almanya üzerinden VPN bağlantısı ile %1-2, Türkiye VPN bağlantısı ile %8-9, hiç VPN açmaz isem %15-20 civarında frame drop görmekteyim.

Dosya Ekleri

• germanyvpn.jpg
    germanyvpn.jpg
    188,9 KB · Görüntüleme: 47
  • NONVPN.jpg
    NONVPN.jpg
    96,4 KB · Görüntüleme: 44
  • VPNTR.jpg
    VPNTR.jpg
    194 KB · Görüntüleme: 36

Geri
Yukarı