UPS almaya gerek var mıdır?

Morphia

Hectopat
Yer
Ohio
Merhaba, arkadaşım 2 ay önce bilgisayar almıştı kendine. Ekran kartını yakmış, nasıl olduğunu sorduğumda 10-12 kere gitti dedi. E dedim, neden kapatmadın bilgisayarın güç kaynağını ve prizin güç tuşunu kapatmadın, dedim. “Yok ya öyle değil, elektrik gittiği gibi yandı.” dedi bana. Anlam veremedim, onun hatası büyük ihtimalle ama, sizce UPS almaya gerek var mı? Elektrik gittiğinde ne yapmamız gerekir ekran kartını korumak için?

Eğer elektrik kesintileri veya voltajlarda dalgalanmalar yaşıyorsanız kesinlikle alınması gerekir. Tercihen Online modellere, bütçe az ise en azından Line-Interactive bir model alınmalı. Bilgisayarınızın özelliklerini bilmiyorum fakat orta seviye bir oyuncu bilgisayarı olarak öngörürsek minimum 1 kVA'lık bir model alınmalı.
Yeni nesil donanımlar eskilere göre nispeten voltaj kesinti ve dalgalanmalarına karşı daha dayanıklı olsalar bile arızalanma olasılıkları her daim var.

Eğer elektrik kesintileri veya voltajlarda dalgalanmalar yaşıyorsanız kesinlikle alınması gerekir. Tercihen Online modellere, bütçe az ise en azından Line-Interactive bir model alınmalı. Bilgisayarınızın özelliklerini bilmiyorum fakat orta seviye bir oyuncu bilgisayarı olarak öngörürsek minimum 1 kVA'lık bir model alınmalı.
Yeni nesil donanımlar eskilere göre nispeten voltaj kesinti ve dalgalanmalarına karşı daha dayanıklı olsalar bile arızalanma olasılıkları her daim var.
Sistemim şöyle:
RTX Asus Dual 3050 8GB
Intel I3 12100F
16GB RAM
PSU 550W
Sanırsam bu sisteme dediğiniz gibi 1000W UPS almam gerekiyor.
Hangi ürünü önerirsiniz?

Voltaj regülatör’ü almak mantıklı mı? UPS ile arasındaki fark nedir?

Voltaj regulatörü de iş görür fakat elektrik kesintilerinde o da etkisiz kalıyor. Voltaj regülatörü daha çok kırsal kesimlerde -voltaj dengesizliğinden dolayı- tercih edilir. Line interaktif UPS'ler voltaj regülasyonu da yaptığından sadece regülatör almak mantıksız olur.
Sisteminize baktığımda 600 VA'lık bir model de iş görür. Kaldı ki 600 VA'lık modeller ile attığınız regülatörün fiyatları yakın.
İki model attım. Bunlardan birini ya da muadil ürünlerini tercih edebilirsiniz. Uzun bir dönem sonrası akü değişimi de isterler. Biraz araştırarak kendinizin bile yapabileceği basit bir değişim. Ek olarak Nays ile alırsanız Hepsiburada'da veya n11'de %10 iade kazanırsınız.
Zaman zaman İncehesap gaming gecelerinde güzel UPS indirimleri oluyordu. Fakat son zamanlarda hiç takip etmedim. O yüzden pek bir şey diyemeyeceğim.

Teşekkür ederim hocam ilginize. Açıkçası beni eylül-ekime kadar idare etmesi yeterli. Çünkü vizem onaylanırsa sistemi satacağım. Bunun içinde UPS almaya gerek var mı diye düşünüyorum. Ama bakalım, kararımı vereceğim.

Teşekkür ederim hocam ilginize. Açıkçası beni eylül-ekime kadar idare etmesi yeterli. Çünkü vizem onaylanırsa sistemi satacağım. Bunun içinde UPS almaya gerek var mı diye düşünüyorum. Ama bakalım, kararımı vereceğim.
Akım korumalı priz almanızı öneririm. UPS almanıza çokta gerek yok. Genelde büyük firmalar elektrik gidince verileri kaybolmasın diye kullanır. Bölgenizde çok fazla elektrik gitmiyorsa almanıza gerek yok. Boşa para masrafından başka bir şey değil. 100 TL fiyatında bir akım korumalı priz alırsan o sana yetecektir. Artı olarak güç kaynağının bir serfitikası mevcut ise güvenebilirsin. Eğer serfitikası yok no name bir çin malı psu ise değiştirmeni öneririm. Ama en mantıklısı akım korumalı prizdir.

Akım korumalı priz almanızı öneririm. UPS almanıza çokta gerek yok. Genelde büyük firmalar elektrik gidince verileri kaybolmasın diye kullanır. Bölgenizde çok fazla elektrik gitmiyorsa almanıza gerek yok. Boşa para masrafından başka bir şey değil. 100 TL fiyatında bir akım korumalı priz alırsan o sana yetecektir. Artı olarak güç kaynağının bir serfitikası mevcut ise güvenebilirsin. Eğer serfitikası yok no name bir çin malı psu ise değiştirmeni öneririm. Ama en mantıklısı akım korumalı prizdir.
Akım korumalı priz arkadaşımda da vardı. Ama sonuç olarak yandı. Ona bağlı bir şey belli ki. 10-15 kere elektrik gitmiş sonuç olarak. Önerdiğiniz akım korumalı priz varsa bakabilirim. Sistemi hazır sistem olarak itopya’dan almıştım. Sistemde PSU markası yazmıyor. Nasıl öğrenebilirim?

Akım korumalı priz arkadaşımda da vardı. Ama sonuç olarak yandı. Ona bağlı bir şey belli ki. 10-15 kere elektrik gitmiş sonuç olarak. Önerdiğiniz akım korumalı priz varsa bakabilirim. Sistemi hazır sistem olarak itopya’dan almıştım. Sistemde PSU markası yazmıyor. Nasıl öğrenebilirim?
Kasa markası neydi? Artı olarak viko markasının akım korumalı prizleri gayet iyi ben kullanıyorum. Prizde test gerçekleştirdim bozuk bir priz vardı. Nereye taksam patlıyordu vikoya taktığımda patladı ve diğer cihazların patlamadan önce bağlantısını kesti. Yüksek akımı net bir şekilde algılıyor tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı