UPS gerekli mi?

Bütçe
2000 civarı

qau

Centipat
Daha fazla  
Yaşadığım yer biraz kırsal gibi ve burada çok elektrik kesintisi olabiliyor. Bunun için de UPS almayı düşünüyorum gerekli midir? Yoksa bu aldığım MSI MPG A850G PCIE5 850W 80+ Gold Full Modüler Power Supply - incehesap.com güç kaynağı sistemi korur mu ani elektrik gittiği zamanlarda? Sonuçta oyun oynarken elektrik bir anda gidince sisteme bir zararı dokunur diye korkuyorum. Dokunur mu? Almak gerekirse hangi UPS almalıyım bu sistem için? Sadece elektrik gidince sistemi düzgünce kapatabilmek için zaman kazanmak istiyorum.
Sistem şu şekilde:
4070 Ti ASUS TUF Gaming OC.
AMD Ryzen 5 7600X.
Gigabyte B650M DS3H.
Kingston NV2 1TB 3500MB/2100MBS M.2 SSD.
Kingston 16 GB 5200MHz CL40 DDR5 RAM.
Arctic Liquid Freezer II 240mm sıvı soğutucu.
MSI A850G ATX 3.0 PSU.
Airhawk Duo ARGB kasa.
(Monitör daha almadım)

Bu sisteme nasıl bir UPS almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun olmaz zaten 80 Plus Gold sertifikalı ise almanıza gerek yok. Ancak PSU yerine akım korumalı priz alabilirsiniz. Çok daha bütçe dostu ve fazla akım geldiğinde sistemi korur. Ben de de o sisteme yakın bir bilgisayar var ben de akım korumalı priz kullanıyorum. Tuncmatik önerebilirim hem UPS hem de akım korumalı priz için güvenilir bir markadır.

Akım prizler kesintiye karşı hiçbir şey yapamaz. Elinizdeki PSU kaliteli ama en kaliteli PSU için bile kesintiye karşı %100 korur denilemez. 2000VA bir UPS sizin için yeterli olacaktır.

Sorun olmaz zaten 80 Plus Gold sertifikalı ise almanıza gerek yok. Ancak PSU yerine akım korumalı priz alabilirsiniz. Çok daha bütçe dostu ve fazla akım geldiğinde sistemi korur. Ben de de o sisteme yakın bir bilgisayar var ben de akım korumalı priz kullanıyorum. Tunçmatik önerebilirim hem UPS hem de akım korumalı priz için güvenilir bir markadır.

Akım prizler kesintiye karşı hiçbir şey yapamaz. Elinizdeki PSU kaliteli ama en kaliteli PSU için bile kesintiye karşı %100 korur denilemez. 2000VA bir UPS sizin için yeterli olacaktır.

İkinize de teşekkür ederim peki hangi UPS markasını&modelini tercih etmeliyim?

Hocam 2000VA yerine 1500VA olur mu peki?

FSP FP1500 Line-Intractive 1500VA UPS - incehesap.com şu ürün uygun mudur?

Powerful SLE-1500 1500VA Line Interactive UPS Kesintisiz Güç Kaynağı Fiyatları ve Özellikleri veya bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
1500VA yaklaşık olarak 900W güç verebilir. Buna göre bakabilirsiniz. Tavsiyem ise 2000VA almanız. FSP, Tunçmatik, Makelsan, Inform bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı