UPS önerisi

Kaan GÜRSOY

Hectopat
Yer
İstanbul Büyükçekmece
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar. Yavaş yavaş upgrade ettiğim sistemimi neredeyse tamamen baştan yaptım. Yakın zamanda elime ulaşacak ekran kartım ve RAM ile beraber sistemim:
-ASRock B450M HDV r4.0 anakart.
-AMD Ryzen 5 1600 AF (stock soğutucu, stock çalışma saatleri)
-AMD RX 5600 XT 6 GB (Sapphire Pulse)
-Adata XPG D30 8 GB 3000 MHz DDR4 RAM (2 adet)
-Aerocool KCAS 600W 80+ Bronze PSU (12 vdan 540W vermekte)
-ASUS vs229NA 21.5" monitör.
-Airties modem olarak UPS'e bağlı olacak. Almayı planladığım, bütçeme uygun gelen modeller içinde, duyduğum, bildiğim tunçmatiğin 1000VA'lık (600W) modell var. Harcamayı düşündüğüm para 5-600 TL civarı bir para. Bu fiyatlara Tunçmatik Lite serisi 1000 VA'lık modeli mi önerirsiniz? Yoksa daha iyi bir alternatif var mıdır? Şimdiden teşekkürler :) (donanım ile alakalı yazmayı unuttuğum kısımlar var ise imzamda vardır zaten :) )

Önemli olan süreler. Size elektrik kesintisinde güvenle kapatmanıza yarayacak bir ups yeterli olacaktır.

Evet zaten benim isteğim de bu yönde. Yani 15-20 dakikalık bir dayanım süresi benim için yeterli olacaktır. Yaptığım işi, oynadığım oyunu güvenli şekilde kaydedip, çıkıp; bilgisayarı güvenli bir şekilde kapatmama yetecek kadar bir UPS benim işimi görür. Ancak tabii ki bu belirli bütçe aralığında alabileceğim en iyi ürünü almak istediğim için sizlerin tecrübelerini, fikirlerini merak etmekteyim :)

Tunçmatik 1000VA'lık (600W) modeli var.
Şahsen Tunçmatik Lite II 1000VA kullanıyorum. Bir sene içerisinde bozuldu. Garantisi devam ettiği için servise verdim ben de. Beklediğimden geç ulaştı. Zaten 20 iş gününü geçselerdi hiç beklemeyip direkt THH'ye başvuracaktım. Gel gelelim, bir günde şarj olmasına rağmen garanti olsun diye üç gün şarj etmeme rağmen ürünün başarılı tamir edilmediğini gördüm tekrar tamire verdim ben de. Covid-19'lu günlerde olduğumuz halde 2. tamiri kat kat özenli yapmışlar. Test ettim, kesintisiz güç kaynağım artık olması gerektiği gibi çalışıyordu. Akülere ek olarak anakartı da tamir etmişler bu sefer.
İmkan varsa PSU'yu ucu ucuna karşılayan W değerinde değil de, daha yüksek değerde güç sağlayan bir ürün öneririm. Sonuçta sen buna sadece kasa bağlamıyorsun ki. Monitör ve modem de bağlıyorsun. Ben ekstra olarak genelde vantilatör bazen de Epson L4160 yazıcımı bağlıyorum.
İnceleme fırsatım henüz olmadı ama, bana FSP markası bir tık daha kaliteliymiş gibi geliyor. :)

Şöyle söyleyeyim, PSU calculator sitesinden sistemin güç tüketimini kontrol ettiğim zaman, (günde 16 saat açık, 8 saati oyun/render vs. işlerle meşgul olarak) karşıma 478 W gibi bir güç tüketimi çıkarıyor. Sitedeki sistemin RX 5600 XT'nin BIOS updateinden bir haber olduğunu var sayarak, oluşan TDP artışının toplam kullanımda 500W'a yükseldiğini ben öngörüyorum :) kullandığım ekranında güç açıkken 30W kullanımı olduğunu sitesinden öğrenmiş durumdayım. Sanırım modem de 20-30W falan kullansa (ki hiç sanmıyorum bu rakamlara ulaşacağını ) 550-560 Watt gibi bir tüketim söz konusu. Bu durumda 1000 VA'lık Tunçmatik 600W sağlayabildiği için yaklaşık 40-50W'lık bir güvenli alan bile bana sağlamakta. FSP markasının PSU üretiminden ismini bilmekteyim ancak UPS konusunda tecrübesiz olduğumdan fiyat/kalite oranını bilmemekle beraber, olası bir arıza durumunda servis/yedek parça tedariğinin ve desteğinin de durumunu bilmiyorum. Eğer bu konuda bilgisi olan arkadaşlar buraları aydınlatırsa çok sevinirim :)

Not: Modemin güç kullanımına İnternet'ten baktığımda, 12V 1A olarak gördüm. 12W olarak da toplam tüketime onu katabiliriz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı