UPS'i akım korumalı prize takabilir miyiz?

Faruk53

Picopat
Daha fazla  

Halihazırda kullandığım akım korumalı prizim yukarıdaki. Masaüstü sistemimi ve monitörümü korumak için UPS almayı düşünüyorum. Ama UPS akım korumalı prize takılırsa voltaj düşüşüne sebep olabilir hatta çalışmasına engel bile olabilir diye forumlarda yazılar okudum. Bu akım korumalı prizlerin hepsi için mi geçerli yoksa daha farklı olan akım korumalı prizler için mi? Ona göre karar vereceğim alıp almamaya.
@Yeni Teknik Sembol

Son düzenleme:
Akım korumali prizin tek görevi gelecek olan yüksek akımda elektirigi kesmek. Yani bahsettiginiz durumlar saçmalık.

Akım korumali prizin tek görevi gelecek olan yüksek akımda elektirigi kesmek. Yani bahsettiginiz durumlar saçmalık.
Dediğiniz doğru olabilir ama forumlarda öyle söylenmiyor @Nqvelist

Yada dediğim gibi kastettikleri farklı bir akım korumalı priz. O yüzden bilgi almak istedim benim kullandığım akım korumalı priz de bunlara dahil mi onu öğrenirsem duruma göre hareket ederim @Nqvelist

Dediğiniz doğru olabilir ama forumlarda öyle söylenmiyor @Nqvelist

Ya da dediğim gibi kastettikleri farklı bir akım korumalı priz. O yüzden bilgi almak istedim benim kullandığım akım korumalı priz de bunlara dahil mi onu öğrenirsem duruma göre hareket ederim @Nqvelist

Dostum bu sendeki prizle öyle bir şey yaşaman mümkün değil kafan rahat olsun. O bahsettigin konulardaki farklı bir şeydir.

Anladım bende öyle düşünmüştüm çünkü alıpta elimde kalırsa sıkıntı olurdu o yüzden bunla alakalı da doğru düzgün bir bilgide pek bulunmuyor. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. @Nqvelist

Halihazırda kullandığım akım korumalı prizim yukarıdaki. Masaüstü sistemimi ve monitörümü korumak için UPS almayı düşünüyorum. Ama UPS akım korumalı prize takılırsa voltaj düşüşüne sebep olabilir hatta çalışmasına engel bile olabilir diye forumlarda yazılar okudum. Bu akım korumalı prizlerin hepsi için mi geçerli yoksa daha farklı olan akım korumalı prizler için mi? Ona göre karar vereceğim alıp almamaya.
@Yeni Teknik Sembol
Hayır hocam; hiçbir akım korumalı priz için bu söylenilen durum geçerli değildir. Akım korumalı prizlerin işlevi voltajı etkilemek ondan öncesinde bağlanan UPS'ler için voltajı etkilemek şeklinde değil, aşırı voltajları (şebeke ve yıldırımları) PC'den (veya diğer değerli elektronik cihazlardan) önce takılırsa korumak şeklindedir. UPS'den önce veya sonrasında akım korumalı prizlerin takılmasına ise hiç gerek bulunmuyor, eğer UPS olmasaydı PC'den önce tercihen bağlanabilirdi. UPS varsa ne öncesinde ne de UPS' nin çıkış prizinde akım korumalı priz kullanımına hiç gerek bulunmuyor. Kolay gelsin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. İlk sistemi topladığımda UPS alma fikrim olmadığı için linkini bıraktığım akım korumalı prizi almıştım. Şimdi de UPS almayı düşünüyorum. O yüzden kullandığım akım korumalı prizin buna engel olup olmadığını öğrenmek için konu açmıştım hem sizin hem de yukardaki arkadaşın dediğine göre de kullanmak da bir problem olmuyor. Sizin söylediğiniz gibi almamış olsaydım zaten direk UPS alırdım akım korumalı prize gerek kalmazdı. Ama elimde mevcut olduğu için mecbur kullanmam gerekiyor çünkü ihtiyaç oluyor. Sizlere de kolay gelsin. Hayırlı geceleriniz olsun inşaAllah @Yeni Teknik Sembol

Geri
Yukarı