Rehber Uruk Linux kurulumu

Efeisot Kmr

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Exper Ultranote A5B-321
Anakart: Clevo W55xEU
CPU: i3-2348m
GPU: HD 3000
RAM:4GB DDR3 1333MHz
SSD:500GB Sandisk Ultra 3D
Evet arkadaşlar, bugün @izmirkartali hocamın önerisi ile FSF onaylı (ya da yönergelerini takip eden) dağıtımları incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer Trisquel tabanlı Uruk Linux'u inceleyeceğiz. Uruk, Guixsd'ye kıyasla daha çok son kullanıcı düşünülerek yapılmış bir distrodur. Ayrıca .deb dosyalarının yanı sıra RPM gibi paket formatlarını ve yum, zypper, pacman, dnf, guix gibi paket yöneticilerini desteklemeye odaklanır. Şu ana kadar 3 sürümü bulunmaktadır (1.0, 2.0 ve 3.0-beta-1).biz bugün 3.0-beta-1 ISO'sunu inceleyeceğiz zira 2.0 ve 1.0 sürümleri 5 yıllık sürümler ve şu an muhtemelen desteklenmiyorlar. Ayrıca bu dağıtım guixsd gibi Linux-libre kernelini kullanır. Masaüstü ortamı olarak Mate'i kullanır. Ben kurulumu yine sanal makine kullanarak anlatacağım.
Sistem gereksinimleri (tavsiye ettiğim):
+1.5GB veya üstü RAM bellek
+64 Bit CPU
+15GB veya daha fazla alan
Hazırsanız kuruluma geçelim:
Öncelikle ISO dosyamızı sourgeforge'dan (https://netix.dl.sourceforge.net/project/urukos/uruk_iso/3.0/beta/uruk-3.0-beta-1.iso) indiriyoruz. SHA kontrolünü unutmayın.

SS1.png

Kurduğumuz ISO dosyasını USB belleğimize dd, balenaEtcher, Ventoy ya da Rufus (dd modunu seçerek) aracılığıyla yazdıralım. Yazdırdıktan sonra sistemimizi boot menüsünden başlatalım ve USB belleğimizi seçelim. GRUB ekranı bizi karşılayıncacaktır. En üstteki seçeneği seçerek devam edelim.

SS2.png

Nihayet sistemimimiz açıldı. Menüden ınstall uruk GNU/Linux yazarak yükleyiciyi açıyoruz.

SS3.png

"Let's GO!" tuşuna basarak Lmde'den aşina olduğumuz yükleyiciyi başlatıyoruz.

SS4.png

Dilmiizi seçip ileri diyoruz.

SS5.png

Zaman dilimimizi haritadan İstanbul'a tıklayarak seçiyoruz.

SS6.png

Klavye düzenimizi seçiyoruz.

SS7.png

Gelen ekrandan kullanıcı hesabımızı ve şifremizi oluşturuyoruz. İsteğe bağlı ev dizininizi (/home klasörü) şifreleyebilirsiniz. Tavsiyem şifrenizi uzun ve karmaşık tutmanız.

SS8.png

Gelen ekrandan diskinizi seçip otomatik kurulum yapabilir (lvm'i seçerek işletim sisteminizi şifrelemeyi seçebilirsiniz) veya elle bölümlendirmeyi seçebilirsiniz.

SS9.png

İleri deyince gelen uyarılara evet diyoruz.

SS10.png

SS11.png

GRUB'u kuracağımız yeri seçip ileri diyoruz.

SS12.png

Kur diyerek kuruluma başlıyoruz ve kurulumun bitmesini bekliyoruz.

SS13.png

SS14.png

Nihayet kurulum bitti, sistemimizi yeniden başlatabiliriz

ss15.png

Flash belleğimizi çıkarıp enter tuşuna basalım.

ss16.png

Ve sonunda sistemimiz açıldı, bu sayede kurulumumuz bitmiş oldu.

ss17.png

ss18.png

ss19.png

ss20.png

ss22.png

ss21.png

Dağıtımın artıları:
+Son kullanıcı için gerekli çoğu uygulama var.
+Temalandırma güzel.
+PureOS depolarını kullanıyor.

Eksileri:
+Pacman deposu eski olduğu için çalışmadı, diğerlerini denemedim.
+ISO dosyaları bayağı eski ve sadece 3 sürüm var.
+Açılışta GRUB ekranı gelmedi, belki benden kaynaklıdır bilemiyorum; boot-repair ile düzeltilebilir.
+Installer scripti silinmemiş nedense, açmaya çalıştığımda açılmıyordu zaten.

Kurulum yönergelerim ve incelememiz bu kadardı, eksiklerimi ve sorularınızı belirtmeyi unutmayın. İyi sosyaller, sağlacakla kalın. 😍

Son düzenleme:
Dağıtım birazcık sorunlu gözüküyor. Elinize sağlık.
Evet, beta sürümü olduğu için normal. Ayrıca garip bir şekilde web siteleri açılmıyor.
Bu arada teşekkürler, devamını da yapmayı planlıyorum.

Elinize sağlık. Tebrik ederim.
Web sayfaları açılmıyor mu?
Ağ bağlantısında sorun var mı?
Hocam dağıtımın yapımcılarının sitesi açılmıyor anlamında söyledim ben onu. :D
Yoksa distrodaki Firefox ESR gayet güzel çalışıyor.
Teşekkürler bu arada.
SGCAM_20220924_214753895.jpg

Evet arkadaşlar, bugün @izmirkartali hocamın önerisi ile FSF onaylı (ya da yönergelerini takip eden) dağıtımları incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer Trisquel tabanlı Uruk Linux'u inceleyeceğiz. Uruk, Guixsd'ye kıyasla daha çok son kullanıcı düşünülerek yapılmış bir distrodur. Ayrıca .deb dosyalarının yanı sıra RPM gibi paket formatlarını ve yum, zypper, pacman, dnf, guix gibi paket yöneticilerini desteklemeye odaklanır. Şu ana kadar 3 sürümü bulunmaktadır (1.0, 2.0 ve 3.0-beta-1).biz bugün 3.0-beta-1 ISO'sunu inceleyeceğiz zira 2.0 ve 1.0 sürümleri 5 yıllık sürümler ve şu an muhtemelen desteklenmiyorlar. Ayrıca bu dağıtım guixsd gibi Linux-libre kernelini kullanır. Masaüstü ortamı olarak Mate'i kullanır. Ben kurulumu yine sanal makine kullanarak anlatacağım.
Sistem gereksinimleri (tavsiye ettiğim):
+1.5GB veya üstü RAM bellek
+64 Bit CPU
+15GB veya daha fazla alan
Hazırsanız kuruluma geçelim:
Öncelikle ISO dosyamızı sourgeforge'dan (https://netix.dl.sourceforge.net/project/urukos/uruk_iso/3.0/beta/uruk-3.0-beta-1.iso) indiriyoruz. SHA kontrolünü unutmayın.

Eki Görüntüle 1526885

Kurduğumuz ISO dosyasını USB belleğimize dd, balenaEtcher, Ventoy ya da Rufus (dd modunu seçerek) aracılığıyla yazdıralım. Yazdırdıktan sonra sistemimizi boot menüsünden başlatalım ve USB belleğimizi seçelim. GRUB ekranı bizi karşılayıncacaktır. En üstteki seçeneği seçerek devam edelim.

Eki Görüntüle 1526884

Nihayet sistemimimiz açıldı. Menüden ınstall uruk GNU/Linux yazarak yükleyiciyi açıyoruz.

Eki Görüntüle 1526883

"Let's GO!" tuşuna basarak Lmde'den aşina olduğumuz yükleyiciyi başlatıyoruz.

Eki Görüntüle 1526882

Dilmiizi seçip ileri diyoruz.

Eki Görüntüle 1526881

Zaman dilimimizi haritadan İstanbul'a tıklayarak seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1526880

Klavye düzenimizi seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1526879

Gelen ekrandan kullanıcı hesabımızı ve şifremizi oluşturuyoruz. İsteğe bağlı ev dizininizi (/home klasörü) şifreleyebilirsiniz. Tavsiyem şifrenizi uzun ve karmaşık tutmanız.

Eki Görüntüle 1526878

Gelen ekrandan diskinizi seçip otomatik kurulum yapabilir (lvm'i seçerek işletim sisteminizi şifrelemeyi seçebilirsiniz) veya elle bölümlendirmeyi seçebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1526877

İleri deyince gelen uyarılara evet diyoruz.

Eki Görüntüle 1526876

Eki Görüntüle 1526875

GRUB'u kuracağımız yeri seçip ileri diyoruz.

Eki Görüntüle 1526874

Kur diyerek kuruluma başlıyoruz ve kurulumun bitmesini bekliyoruz.

Eki Görüntüle 1526873

Eki Görüntüle 1526872

Nihayet kurulum bitti, sistemimizi yeniden başlatabiliriz

Eki Görüntüle 1526894

Flash belleğimizi çıkarıp enter tuşuna basalım.

Eki Görüntüle 1526893

Ve sonunda sistemimiz açıldı, bu sayede kurulumumuz bitmiş oldu.

Eki Görüntüle 1526892

Eki Görüntüle 1526891

Eki Görüntüle 1526889

Eki Görüntüle 1526888

Eki Görüntüle 1526886

Eki Görüntüle 1526887

Dağıtımın artıları:
+Son kullanıcı için gerekli çoğu uygulama var.
+Temalandırma güzel.
+PureOS depolarını kullanıyor.

Eksileri:
+Pacman deposu eski olduğu için çalışmadı, diğerlerini denemedim.
+ISO dosyaları bayağı eski ve sadece 3 sürüm var.
+Açılışta GRUB ekranı gelmedi, belki benden kaynaklıdır bilemiyorum; boot-repair ile düzeltilebilir.
+Installer scripti silinmemiş nedense, açmaya çalıştığımda açılmıyordu zaten.

Kurulum yönergelerim ve incelememiz bu kadardı, eksiklerimi ve sorularınızı belirtmeyi unutmayın. İyi sosyaller, sağlacakla kalın. 😍
Çok güzel olmuş tebrikler. (Ben Twick)

Ellerinize sağlık. Tamamen özgür yazılım içeren yazılımlar daha çok anlatılmalı. Anlattığınız için emeğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Kendi paket deposu olması şartını karşılamadığı için aslında Uruk GNU/Linux FSF onaylı değildir (FSF onaylı Trisquel'in deposunu kullanıyor). Ama bu Özgür olmayan yazılım içerdiği anlamına gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı