USB 3.0 Harici HDD'ye Windows Yükleme

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Arkadaşlar benim HDD'im ses çıkarıyor garantiye göndereceğim. Elimde 2 TB Seagate Expansion taşınabilir disk var. 50-75 GB gibi bir ayrım yapsam sonra buraya Windows+ LoL, Chrome gibi basit uygulamaları yüklesem garantiden HDD gelene kadar kullanabilir miyim? Böyle bir işlem mümkün mü? USB ile bağlanmak zorunda. Açıp SATA ile bağlayamam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal şartlarda düşünürsek kurulum sırasında "Disk SATA arabirimi kullanmadığı için kurulum yapılamaz." benzeri bir hata verir ama bunu aşan uygulamalar vardı.

Örneğin WinToUSB programı bu iş için kullanılabiliyormuş. Büyük ihtimalle diskin MBR formatlı bu nedenle UEFI kurulum yapamazsın ama kısa süreliğine BIOS ayarlarını MBR yapıp kullanabilirsin.

Bu adresten detaylı şekilde yapman gereken adımları öğren. MBR kurulum yapacakmış gibi davran.

Tabiki yapabilirsiniz. WinToUSB programı ile harici HDD'ye Windows 7 ve üzeri sistemler kurulabilir. Ama gel gelelim çok yavaş işlem yapıyor. USB 3.0 ile deneseniz bile açılma ve işlem yapma hızı berbat denecek kadar kötü bence... Ama deneyebilirsiniz.

Normal şartlarda düşünürsek kurulum sırasında "Disk SATA arabirimi kullanmadığı için kurulum yapılamaz." benzeri bir hata verir ama bunu aşan uygulamalar vardı.

Örneğin WinToUSB programı bu iş için kullanılabiliyormuş. Büyük ihtimalle diskin MBR formatlı bu nedenle UEFI kurulum yapamazsın ama kısa süreliğine BIOS ayarlarını MBR yapıp kullanabilirsin.

Bu adresten detaylı şekilde yapman gereken adımları öğren. MBR kurulum yapacakmış gibi davran.
Disk NTFS olması lazım.
Tabiki yapabilirsiniz. WinToUSB programı ile harici HDD'ye Windows 7 ve üzeri sistemler kurulabilir. Ama gel gelelim çok yavaş işlem yapıyor. USB 3.0 ile deneseniz bile açılma ve işlem yapma hızı berbat denecek kadar kötü bence... Ama deneyebilirsiniz.
Zaten amacım aşırı hızlı işlem yapmak değil basit chrome'a girmek, LoL gibi basit oyunları oynamak.

Disk NTFS olması lazım.
Burası GPT değilse MBR kurulum yapmanız gerekiyor. GPT'ye çevirmek biraz riskli. O yüzden BIOS için MBR şeklinde seçip WinToUSB ile kurulum yapabilirsiniz.
Screenshot_19.png

Son düzenleme:
Zaten amacım aşırı hızlı işlem yapmak değil basit chrome'a girmek, LoL gibi basit oyunları oynamak.

Chrome bile zor açılacaktır. Oyundan 10 FPS falan alırsınız tahminime göre...
Ben i7 6600HQ işlemcili, 16 GB RAM, Nvidia GTX 950M ekran kartına sahip laptopta USB 3.0 ile denedim çok yavaştı. Açılması bile dakikaları almıştı.

Chrome bile zor açılacaktır. Oyundan 10 FPS falan alırsınız tahminime göre...
Ben i7 6600HQ işlemcili, 16 GB RAM, Nvidia GTX 950M ekran kartına sahip laptopta USB 3.0 ile denedim çok yavaştı. Açılması bile dakikaları almıştı.
Şahsen ben belli bir süre bir USB ile denemiştim ve yeteri kadar hızlıydı. Açılış ve kapanış biraz uzun sürüyor ama o kadar üzeceğini sanmıyorum. Altı üstü LOL oynayacak. USB 3.0 disk taşıyıcı ile bağlanırsa çok yavaş oluyor haklısınız ama markaların taşınabilir diskleri o kadar yavaş değil.

Bakacaksan adresi paylaşmayı unutmuşum dalgınlığıma gelmiş.
USB Sürücüye Windows (7, 8 veya 10) Kurmak enpedi-Anasayfa

Bende USB 3.0 flash bellek (30 MB aktarım hızı) ve SSHD ile denedim. Pek verim alamadım. Yüksek okuma hızı olan USB elbette iş görür. Ama arkadaş harici HDD için istiyor böyle bir olayı. HDD demek kanser demektir bence bu iş için [emoji4]
Tavsiye olarak okuma yazma hızı çok yüksek bir USB bellek tavsiye ediyorum. En az 32 GB boyutunda...

Son düzenleme:
Bende USB 3.0 flash bellek (30 MB aktarım hızı) ve SSHD ile denedim. Pek verim alamadım. Yüksek okuma hızı olan USB elbette iş görür. Ama arkadaş harici HDD için istiyor böyle bir olayı. HDD demek kanser demektir bence bu iş için [emoji4]
Tavsiye olarak okuma yazma hızı çok yüksek bir USB bellek tavsiye ediyorum. En az 32 GB boyutunda...
Sizinki 30 MB aktarım hızlı USB bu 150-180 MB aktarım hızlı HDD.

Geri
Yukarı