Çözüldü USB 3.0 ile bağlanan cihaz görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

The User 0

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Laptop 15-da1083nt
Intel Core i5-8265U @ 1.60GHz
Intel UHD Graphics 620
NVidia GeForce MX130
WD NVMe 480GB
A-Data 8GB CL17 2400MHz
HP 22es 1080p 60Hz
HyperX PulseFire Raid
Meslek
Öğrenci
Elimde bir tane USB 3.0 - HDMI dönüştürücü var. Onun Linux driverını yükledim. Daha sonra indirdiğim dosyada bir de test için bir uygulama vardı. Onu çalıştırdığımda şu çıktı geliyor:
Kod:
$ sudo ./fltest
fl2000 device not connected?
Ayrıca /dev dizininde de yok.

/dev dizinine gittim. Daha sonra ls yazdım. Cihazı taktım. 5 saniye bekledim. Tekrar ls yazdım. Sonuçlar aynı.

Acaba USB 3.0 sürücüsü mü kurmam gerekli? Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şurada bu aygıtın sürücüsü mevcut. FrescoLogic/FL2000

Bunu dkms biçiminde bir paket haline getirip şuraya ekledim, ayrıca master dala henüz eklenmemiş çekirdek 5.8 ve üstü ile ilgili yamayı da ekledim buna. Çekirdek 5.12 sürümünde de sürücü başarıyla derlendi. İndirip kurmayı deneyebilirsin.
Kod:
0f6e312152d3d51eb962e41d133e256aedec7fee81223133a75f932e6182d7e4  fl2000-dkms_0.1.1.1_all.deb

Sürücüyü kurduktan sonra sistemini yeniden başlat ve secureboot'u muhakkak kapat.
Yani varsayılan mı yapmak istiyorsun, normal monitör olarak kullanmak ifadesinden kastın nedir?
Hocam uzun süredir bunu sadece resim göstermek için kullanıyordum. Yani bir çalışma yaparken bundan test uygulaması ile çalışmamla alakalı görüntü açarak kullanıyordum. Bende VIRTUAL1 isminde bir ekran var ve ara sıra VNC ile kullanıyorum. Bu aygıtı VIRTUAL1 ekranının görüntüsünü alacak şekilde nasıl ayarlayabilirim? Yani şu anda sadece bir uygulama ile görüntü açabiliyorum ama ben direkt olarak monitör niyetine kullanmak istiyorum.
[CODE lang="bash" title="xrandr --listactivemonitors"]Monitors: 3
0: +*HDMI1 1920/500x1080/300+0+0 HDMI1
1: +eDP1 1366/340x768/190+1920+312 eDP1
2: +VIRTUAL1 1920/508x1080/286+0+0 VIRTUAL1[/CODE]

Hocam uzun süredir bunu sadece resim göstermek için kullanıyordum. Yani bir çalışma yaparken bundan test uygulaması ile çalışmamla alakalı görüntü açarak kullanıyordum. Bende VIRTUAL1 isminde bir ekran var ve ara sıra VNC ile kullanıyorum. Bu aygıtı VIRTUAL1 ekranının görüntüsünü alacak şekilde nasıl ayarlayabilirim? Yani şu anda sadece bir uygulama ile görüntü açabiliyorum ama ben direkt olarak monitör niyetine kullanmak istiyorum.
[CODE lang="bash" title="xrandr --listactivemonitors"]Monitors: 3
0: +*HDMI1 1920/500x1080/300+0+0 HDMI1
1: +eDP1 1366/340x768/190+1920+312 eDP1
2: +VIRTUAL1 1920/508x1080/286+0+0 VIRTUAL1[/CODE]

VIRTUAL1 zaten fl2000 sürücüsünü kullanan aygıt için oluşturulan bir arayüz, yani aygıt görüntü verirken bu arayüzü kullanıyor.

Yazdıklarından ne demek istediğini anlamadım açıkcası. Masaüstünü bu aygıt üstünden mi göstermek istiyorsun, eğer öyleyse bunu Xfce Ekran ayarlarından yapamıyor musun?

xrandr --output ARAYÜZ --primary komutu ile birincil aygıtı değiştirebilirsin. Ama bu kalıcı olmayabilir, bu sebeple masaüstü ortamının aracını kullanmak daha uygun olacaktır.

VIRTUAL1 zaten fl2000 sürücüsünü kullanan aygıt için oluşturulan bir arayüz, yani aygıt görüntü verirken bu arayüzü kullanıyor.

Yazdıklarından ne demek istediğini anlamadım açıkcası. Masaüstünü bu aygıt üstünden mi göstermek istiyorsun, eğer öyleyse bunu Xfce Ekran ayarlarından yapamıyor musun?

xrandr --output ARAYÜZ --primary komutu ile birincil aygıtı değiştirebilirsin. Ama bu kalıcı olmayabilir, bu sebeple masaüstü ortamının aracını kullanmak daha uygun olacaktır.
VIRTUAL1'i iki hafta önce kendim oluşturdum. Cihaz sadece cihaz olarak görünüyor. Monitör olarak değil. Yani ekrandaki görüntüyü cihaza aktaran yazılım gibi bir şeye ihtiyacım var desem yalan olmaz. XFCE'nin ekran ayarlarında sadece kendi oluşturduğum ekran ve normal monitörlerim var. Bu aygıtı dediğim gibi sadece bir cihaz olarak algılıyor. İki hafta öncesine kadar xrandr komutunun çıktısı sadece iki tane monitör gösteriyordu. Biri HDMI biri de laptop'un kendi ekranı. Bu aygıtı hiçbir şekilde monitör olarak görmüyor. Görüntüyü sadece aygıt için hazırlanmış özel yazılımlar veriyor ekrana.

Resimde en soldaki HDMI monitörüm. Ortadaki laptopun kendi ekranı. En sağdaki de kendi oluşturduğum sanal ekran. Şu anda aygıt bağlı değil. Bağlayınca da aynı.
qwer.png

Sanırım standart fl2000 sürücüsü yerine şunu kurman gerekiyor. Önceki sürücüyü kaldırıp, bunu kurmayı dene bakalım. klogg/fl2000_drm
Driverları nasıl kaldırabilirim?
Düzenleme: İnternetten baktım ve şu komutları yazdım.
Bash:
modprobe -r fl2000
insmod fl2000.ko
insmod it66121.ko
Sanırım eskisi silindi ve yenisi kuruldu. Ama hala bağladığımda çalışmıyor.

Son düzenleme:
scripts dizini içindeki startup.sh dosyasını çalıştırmayı dene ya da aşağıdaki komutları.

Kod:
sudo modprobe drm
sudo modprobe drm_kms_helper
sudo insmod fl2000.ko
sudo insmod it66121.ko i2c_bus_num

Daha önce kurduğun sürücüyü aşağıdaki komutla kaldırırsın. Yukarıdaki komutlardan önce sürücüyü kaldır ve sistemini yeniden başlat.

Kod:
sudo apt purge fl2000-dkms

Sanırım standart fl2000 sürücüsü yerine şunu kurman gerekiyor. Önceki sürücüyü kaldırıp, bunu kurmayı dene bakalım. klogg/fl2000_drm
Merhabalar,
Biraz zaman geçmiş ama, bahsi geçen sürücüyü derleyemiyorum! Debian 11
build-essential ve headersler de yüklü. ancak,
include/config/auto.conf.cmd bulunamadı falan gibi bir hata veriyor?
Siz nasıl çözmüştünüz?

Geri
Yukarı