Çözüldü USB 3.1 Gen 2 Type-C ile DP 240 Hz görüntü alınabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TyphooN0

Kilopat
Daha fazla  
Dizüstü bilgisayarımda DP çıkışı yok ve aldığım monitör Full HD 240Hz, dizüstü bilgisayarımın özelliklerini incelerken Type - C portu ile veri aktarabildiğimi gördüm. Ben bu çıkış ile FHD çözünürlükte 240Hz alabilir miyim? Alabilirsem hangi kabloyu almalıyım? Baktığım kadarı ile bu tarz kablolar piyasada pek yok.

Şu anda elimde HDMI 2.0 kablo var ve bilgisayarımda HDMI çıkışı var, aldığım monitör gelince 240Hz testi yapacağım ancak eğer Display Port üzerinden olursa benim için çok daha iyi olur. Çünkü eğer HDMI kullanırsam G-Sync kullanamıyorum.

Dizüstü bilgisayarımın çıkış portlarının özellikleri şu şekilde; "1 USB 3.1 Gen 2 Type-C™ (10 Gb/s sinyal hızı, Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Uyku ve Şarj Etme); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (HP Uyku ve Şarj Etme); 2 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Yalnızca Veri Aktarımı); 1 HDMI; 1 AC akıllı pin; 1 RJ-45; 1 kulaklık/mikrofon birleşimi"

Çözüm
USB üzerinden bağladığında da ekran kartına direkt olarak bağlı olmadığı için G-Sync kullanamayacaksın. (Nvidia karta direkt bağlı olmayı şart koşuyor. Ve HDMI üzerinden 4 yıldan eski bir cihazın yoksa rahatlıkla 240Hz alabilirsin, merak etme.
USB üzerinden bağladığında da ekran kartına direkt olarak bağlı olmadığı için G-Sync kullanamayacaksın. (Nvidia karta direkt bağlı olmayı şart koşuyor. Ve HDMI üzerinden 4 yıldan eski bir cihazın yoksa rahatlıkla 240Hz alabilirsin, merak etme.

Çözüm
Hocam peki HDMI to DP dönüştürücü ile DP kablo kullansam değişen bir şey olur mu ? GSYNC'i bu şekilde aktif edebilen bir kaç kişi gördüm yabancı forumlarda.

HDMI to DP dönüştürücü ile DP kablo kullansam değişen bir şey olur mu?
Dijitalden dijitale sinyal dönüşümü olacağı için emin olamıyorum. Nvidia G-Sync aktifleştirme konusunda çok gıcık kriterlere sahip. Ve işin kötü yanı, bu teknoloji çok stabil şekilde de çalışmıyor maalesef.

Dijitalden dijitale sinyal dönüşümü olacağı için emin olamıyorum. Nvidia G-Sync aktifleştirme konusunda çok gıcık kriterlere sahip. Ve işin kötü yanı, bu teknoloji çok stabil şekilde de çalışmıyor maalesef.
Cevaplarınız için teşekkürler, son bir sorum daha var, HDMI to DP kullanırsam görüntü gecikmesi ve kalitesi doğrudan HDMI to HDMI'a bağlanmaya göre nasıl değişir, fikriniz var mı ? Yani, örneğin HDMI'da veri aktarım boyutu 2.0 için 18 Gbps, DP'de ise bu 60 70 Gbps ve daha üstüne çıkabiliyor, eğer ben dönüştürücü kullanırsam benim aktarım hızım DP seviyesinde mi yoksa yine HDMI seviyesinde mi olur ?

HDMI to DP kullanırsam görüntü gecikmesi ve kalitesi doğrudan HDMI to HDMI'a bağlanmaya göre nasıl değişir, fikriniz var mı ?
Görüntü gecikmesi ve kalitesi direkt HDMI to HDMI bağlantıya göre aynı olur. Çünkü ikisi de dijital sinyal olduğu için ek bir işleme girmiyor.
Yani, örneğin HDMI'da veri aktarım boyutu 2.0 için 18 Gbps, DP'de ise bu 60 70 Gbps ve daha üstüne çıkabiliyor, eğer ben dönüştürücü kullanırsam benim aktarım hızım DP seviyesinde mi yoksa yine HDMI seviyesinde mi olur ?
Aktarım hızınız tabii ki çıkış gücünüze göre olur. Bu da HDMI hızında kalır. Şöyle düşünün: 2 şeritli şehirlerarası yoldan 5 şeritli otobana giriyorsunuz. Otobanı besleyen yol 2 şerit olduğu için 2 şeritten 5 şeritlik araç girişi sağlayamazsınız, gibi. :)

Geri
Yukarı