USB 3.1 Getirecekleri

Utku Üstüner

Hectopat
Katılım
2 Mayıs 2014
Mesajlar
5
Beğeniler
1
Yer
Bursa, Turkey
USB 3.0 teknolojisi, tanıtımının gerçekleştiği 2008 yılından bu yana PC ve akıllı cihazlarda en yaygın kullanılan veri aktarım yöntemi haline gelmiş durumda. Veri aktarımında 5 Gbps’a kadar hız sağlayan bu sistem, Apple’ın 10 Gbps’lik Thunderbolt bağlantı arayüzüne göre hantal kalsa da, daha ucuz ve pratik oluşuyla popülerliğini koruyor. Bununla birlikte USB’nin bu hızlarla yetinmediğini belirtelim.

İlk olarak 2013 yılında müjdesi verilen USB 3.1, bir önceki versiyona göre iki kat hızlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda güç tasarrufu daha yüksek bir bağlantı portu olmayı hedefliyor. Bu teknolojinin beraberinde gelen yeni kablo ve konnektör modeli olan Type-C 3.1 zamanla bütün USB ve micro-USB kablolarının yerini alacak.

Yetkililerin belirttiğine göre Type-C kablolar, 100 Watt güce kadar enerji sağlayacak. Bu da tablet, akıllı telefon ve diğer tüm cihazların daha hızlı şarj olacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana geliştirilmekte olan bu teknolojiyi kullanan bir cihaz henüz üretilmiş değil ancak bu durumun yakın zamanda değişmesi kaçınılmaz görünüyor.

Veri aktarımı ve batarya şarjında hızın büyük önem taşıdığı bu devirde, Apple hariç bütün üreticilerin USB 3.1 gibi bir teknolojiden istifade etmek isteyeceğini tahmin etmek çok da zor değil.

Kaynak : Techno-Labs ( Techno-Labs | USB 3.1 neler getiriyor? )

Bu özellikle Technopat ekibini sevindiricek türden haberlerden :)
 
Yukarı