USB 3 Flash Disk'ler yavaş çalışıyor

Ender Çabuker

Kilopat
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD 950
Ekran kartı
Nvidia GeForce GTX 1650
Anakart
MSI x99a Tomahawk
İşlemci
Intel i76900 3.20
Nefretlik bir sorun yaşıyorum, yüksek ihtimal ASMEDIA USB Driver'ları yüzünden...
Sorun: USB 3 Flash DISK'ler (Samsung Fit, Kioxia U365, SanDisk) çok yavaş USB 2 gibi çalışıyor. Saniyede 30 MB, 25MB ortalama ile.
Ama USB 3 hard diskler tüm hızıyla akıyor "aynı port'larda", saniyede 250 MB ve üstü hızla akıyor.
Yani sorunum sadece flashdisklerde, flashdisklerin 30mb/s geçememesi...

Çözmek için denediklerim:

1- Flash Disklerin hepsini laptop ve başka PC'de denedim, hepsi canavar gibi kusursuz hızlı çalışıyor.
(Kioxia U365 bulduğum en hızlı flash disk piyasadaki, Samsung fit keza, ve SanDisk flash diskleri denedim)
2- Anakartın tüm USB portlarını denedim, ön/arka, USB 2, USB 3, USB 3 gen2..Hep aynı yavaşlıkta...
3- Antivirus vs kapadım/uninstall ettim.
4- ASMEDIA USB driverları yerine (kötü bir ünü var asmedia'nın) Microsoft'un asmedia versiyonunu denedim, değişmedi.
5- Dediğim üzere portlar sağlam, çünkü USB hard disk takınca roket gibi çalışıyor.

Belki İpucu: Eğer FlashDisk'i USB Gen2, Type A portuna takarsam Windows'dan görmüyor, BIOS'tan görüyor.

Mainboard: MSI X99a Tomahawk.
Windows 10 Pro 21H2 Build: 19044.2130

Dosya Ekleri

• usb3.jpg
    usb3.jpg
    27,4 KB · Görüntüleme: 87
  • usb1.jpg
    usb1.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 83
Nefretlik bir sorun yaşıyorum, yüksek ihtimal ASMEDIA USB Driver'ları yüzünden...
Sorun: USB 3 Flash DISK'ler (Samsung Fit, Kioxia U365, SanDisk) çok yavaş USB 2 gibi çalışıyor. Saniyede 30 MB, 25MB ortalama ile.
Ama USB 3 hard diskler tüm hızıyla akıyor "aynı port'larda", saniyede 250 MB ve üstü hızla akıyor.
Yani sorunum sadece flashdisklerde, flashdisklerin 30mb/s geçememesi...

Çözmek için denediklerim:

1- Flash Disklerin hepsini laptop ve başka PC'de denedim, hepsi canavar gibi kusursuz hızlı çalışıyor.
(Kioxia U365 bulduğum en hızlı flash disk piyasadaki, Samsung fit keza, ve SanDisk flash diskleri denedim)
2- Anakartın tüm USB portlarını denedim, ön/arka, USB 2, USB 3, USB 3 gen2..Hep aynı yavaşlıkta...
3- Antivirus vs kapadım/uninstall ettim.
4- ASMEDIA USB driverları yerine (kötü bir ünü var asmedia'nın) Microsoft'un asmedia versiyonunu denedim, değişmedi.
5- Dediğim üzere portlar sağlam, çünkü USB hard disk takınca roket gibi çalışıyor.

Belki İpucu: Eğer FlashDisk'i USB Gen2, Type A portuna takarsam Windows'dan görmüyor, BIOS'tan görüyor.

Mainboard: MSI X99a Tomahawk.
Windows 10 Pro 21H2 Build: 19044.2130
Gayet normal hatta çok iyi yazma oranları var USB belleğinin.

Arkadaşlar sayıları yanlış okudunuz sanırım,
5400RPM USB hard disk piyasadaki standart bir USB3 Flashdisk'ten çok daha yavaştır.

Benim örneği verdiğim Kioxia U265 serisi 150 MB/s okuma hızlı. Zaten bu MSI anakartlı PC'de böyle sorunlu yavaş, laptop ve öteki PC'de akıyor tüm hızıyla.

USB ile SSD kıyaslanamaz.

SSD nerede yazıyor?

Küçük ekonomik bir çip nasıl geçsin Taş çatlasa 60-70 Megabayt okur saniyede. Yazması zaten yavaş dosya türü ile alakalı.

Dostum SS'lere baksanız dosyanın 2 GB'lık tek büyük dosya yani okuma/yazma için en elverişli dosya boyutu olduğunu görürsünüz. Ve flash disk tabii ki 5400 HD'leri geçer

Son düzenleyen: Moderatör:
USB belleklerde yazma hızı genelde düşük oluyor abi.

Yine de belleğin yüksek hızlı portta çalışması lazım.

Yapılabilecekler çipset sürüsü güncellemesi ve Asmedia Firmware güncellemesi.

Çipset burada mevcut:

Firmware için çipi öğrenip bakayım.

ASMedia® ASM1142 Chipset
- 1 x USB 3.1 Gen2 (SuperSpeed USB 10Gbps) port on the back panel
- 1 x USB 3.1 Gen2 (Super Speed USB 10Gbps) Type-C port on the back panel

Güncel Firmware:

ASMedia® ASM1074 Chipset
- 4 x USB 3.1 Gen1 (SuperSpeed USB) ports on the back panel

Firmware:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı