Çözüldü USB Arch Linux yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.
Bu sefer sorun yok :)
Benim 64 GB'lik USB'me kurtarma diski amacıyla kullanacağım (ve zevk amaçlı da).

Sorularım şu:

1. Sorum
Bilirsiniz Win95 MS-DOS ile açılır, sonradan komut yazılarak Win95'e geçilirdi.
Ben de sistemin ilk tty1'den başlamayı ve ondan sonra da komut ile DE'ye geçmek istiyorum.
Komutu .bashrc'ye alias start="<tty1'den DE'ye geçme komutu>" şeklinde kaydedeceğim ve böylece her start yazdığımda komut arayüzünden (tty1'den) DE'ye geçeceğim.

2. Sorum
Ben hafif, (kolay ve baya) özelleştirelebilen (aynı Cinnamon veya KDE gibi. XFCE biraz daha darlayıcı da) bir DE arıyorum. Hangi DE benim için uygun?

Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Çözüm
64GB'lik USB diskinize ventoy kurup ventoy ile sığdırabildiğiniz kadar ISO atıp istediğinizi seçip başlatabilirsiniz. ISO dışında belge, fotoğraf falan atarsanız onları görmezden gelir sıkıntı çıkarmaz.

Gnome kullanıyorum 1. sorunuzu Gnome için cevaplıyacağım:

GDM display manager (açılışta giriş yapma ekranı) veya kullandığınız de'nin veya başka dm kullanıyorsanız onu aşağıdaki kodu ile atomatik açılmasını kapatıyoruz. ("gdm" i kendi kullandığınız ile değiştirin.)
Bash:
sudo systemctl disable gdm

Başlatmak için:
Bash:
sudo systemctl start gdm

Kapatmak için:
Bash:
sudo systemctl stop gdm

Tekrar otomatik açılmasını aktifleştirmek için:
Bash:
sudo systemctl enable gdm
Bunu nereden duydunuz? Uzun zamandir Arch Linux ile GNOME kullaniyorum ve bir sikintisina rastlamadim.
Arch linux user forum.
Bu arada bir komutu başlangıçta nasıl otomatik olarak başlatırım?
Kafayı yiyeceğim......
USB Arch Linux kurulumu başarılı ama bu sefer de pc'deki GRUB gitti
Ben de:
Kod:
pacman -S grub
pacman -S grub intel-ucode networkmanager os-prober
nano /etc/deafult/grub
pacman -Rcns grub intel-ucode networkmanager os-prober
komutlarını yazdım. tabi arada grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutunu da yazdım. Kerneli yeniden yükledim, os-prober will not executed dedi nano /etc/deafult/grub komutuyla GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false girdisini ekledim, yine olmadı. Fakat gelen sonuç sadece Windows'un bulunması. GRUB WİNDOWS'U BULUYOR AMA ARCH'I BULAMIYOR ŞAKA GİBİ!
Ayriyeten boot partisyonunun SS'i
1623953259295.png

Arch linux user forum.
Bu arada bir komutu başlangıçta nasıl otomatik olarak başlatırım?
Kafayı yiyeceğim......
USB Arch Linux kurulumu başarılı ama bu sefer de pc'deki GRUB gitti
Ben de:
Kod:
pacman -S grub
nano /etc/deafult/grub
pacman -Rcns grub intel-ucode networkmanager os-prober
komutlarını yazdım. tabi arada grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutunu da yazdım. Kerneli yeniden yükledim, os-prober will not executed dedi nano /etc/deafult/grub komutuyla GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false girdisini ekledim, yine olmadı. Fakat gelen sonuç sadece Windows'un bulunması. GRUB WİNDOWS'U BULUYOR AMA ARCH'I BULAMIYOR ŞAKA GİBİ!
Ayriyeten boot partisyonunun SS'i
1623953259295.png
Nasıl çözerim ki? @OzgunP hocam, Linux Mint Debian Edition’daki boot repair bunu çözer mi?

Son düzenleme:
Live USB varsa sistemi açıp chroot ile sisteme girip pacman -Qs grub komutu ile grub yüklü mü diye kontrol edin. Yüklü ise Grub'u kurmak için yukarıda bahsettiğiniz grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutunu girin. Tabii ki bu işlemleri yapmadan Boot klasörünü falan bağlamalısınız.

Boot repair bunu çözer mi?

Çözer ama bunun için ayrıca bir paket indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı çalıştırınca hangi paketi yüklemeniz gerektiğini size söylüyor.

Nasıl çözerim ki? @OzgunP hocam, Linux Mint Debian Edition’daki boot repair bunu çözer mi?

Boot Repiar'in doğrudan Arch ile ilgili onarım yapabileceğini sanmıyorum. Çünkü özel durumlarda Debian/Ubuntu ile ilgili paketleri kurduruyor.

EFI disk bölümünde, Arch Linux ile ilgili girdi duruyor mu? EFI disk bölümü fstab'a ekli mi?

Not: Sonradan eklenen etiketler bildirim olarak düşmüyor sanırım, konuya tesadüfen baktım.

Son düzenleme:
Boot Repiar'in doğrudan Arch ile ilgili onarım yapabileceğini sanmıyorum. Çünkü özel durumlarda Debian/Ubuntu ile ilgili paketleri kurduruyor.

EFI disk bölümünde, Arch Linux ile ilgili girdi duruyor mu? EFI disk bölümü fstab'a ekli mi?

Not: Sonradan eklenen etiketler bildirim olarak düşmüyor sanırım, konuya tesadüfen baktım.
Sorunu kerneli yeniden yükleyerek çözdüm ama şimdi de os-prober Windows'u bulmuyor.
Evet Windows'u bulmuş gibiydi reboot atınca ama Windows'ta reboot atınca sadece Windows Boot Manager kalmıştı onu da "başlangıç hatalarını onar" seçeneği ile chroot ile grub-install ve grub-mkconfig yaparak düzelttim.
Sorun kalmadı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı