USB Belleğe Donanımsal Yazma Koruması Koyma

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
USB belleğiniz için özel olarak yapılmış programlarla belleğe donanımsal yazma koruması koyabilirsiniz.

Belleğiniz için özel olarak yapılmış programı bulmak için belleğin kontrolcü chipini ve depolama yongasını (mesela Toshiba ) öğrenmek gerek.
Bunun için ChipGenius'u indirip belleğimizi tespit etmesini sağlıyoruz:

ChipGenius - USB Belleğin Çipini ve Kontrolcüsünü Öğrenin

Belleğimiz tanımlandığına göre işleme koyulabiliriz:

L60fE.png

Şimdi buraya belleğin USB Device ID kısmında yazan VID ve PID değerlerini girip Найти butonuna tıklıyoruz.

iFlash

Karşımıza devasa bir liste çıkıyor. Şimdi bu listede belleğimizin üreticisini, modelini, kontrolcüsünü, yongasını ve belleği formatlamak ve bellek gibi işler yapmak için gerekli olan programların adını öğrenebiliyoruz.

Mesela ben VID = 090C PID = 1000 aradığımda ve depolama çipini yazınca tam üreticisiyi buldum:

KINGMAXU-drive (White)2 Gb090C1000SM3254Q ACTOSHIBA TC58NVG4D2ETA00SMI Test SM3254 Only v2.01.03 v2 I0720

Üretici firma Kingmax imiş. Kontrolcü SMI olduğundan SMI tarafından yapılmış programları kullanmak gerek.

SMI Mass Production Tool 1.17.13 (Alternatif Link)

MFZIN.png

U9hmK.png

Scan USB dedikten sonra program SMI kontrolcülü USB bellekleri algılıyor. Akabinde prorgramın ayarlarına "320" şifresi ile girebiliyorsunuz. Default.ini dosyasını seçip varsayılan ayarları elde etmiş oluyorsunuz. Burada "Disk Read Only" seçeneğini seçip OK dedikten sonra "Start" komutunu verirseniz belleğiniz yazma korumalı oluyor. Fakat bu işlemi geri almakta ben epey zorlandım :) Yine de korumayı kaldırmak mümkün.

78jf3.png

Korumayı kaldırmak için programın menüsünden Other Settings > Extra Settings kısmına girip Security Disk seçeneğini seçip Public Size kısmına belleğin boyutunu girmek gerekiyor. Belleğin boyutunu fazla girerseniz bellek bozulur.

D4E6t.png

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı