USB belleği kalıcı olarak sıfırlama

Çilekli Süt

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba pek değerli Technopat üyeleri. 500 gb'lık USB belleğimi satacağım, fakat içinde şuan kişisel bilgilerim (resimler, şifreler vs.) var. Usb'nin içindeki her şeyi, kurtarılamayacak şekilde kalıcı olarak silmek istiyorum. Biraz araştırdım ve ccleaner, eraser gibi programları gördüm. Üzerine birçok kez veri yazıyor sanırım bu programlar.

Sizce hangisini kullanmalıyım? Kaç kez yazmalıyım veriyi? Gutman metodunu seçersem 32 kere overwrite yapıyormuş mesela. Bu konuda tavsiye ve fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
500 gb USB flas bellek 😮 😲 iyimiş bro biçimlendir içine 1-2 oyun at (yüksek boyutlu dosya yani) sonra tekrar biçimlendir flas yongaları yapısı geregi biçimlendirikden sonra veri kolay kolay tutmaz HDD lerde sadece yazılan dosyanın üstüne başka dısya yazmasan orda kalıyor plakalar oldugu için ondan HDD kurtarma var (onuda 0 la tekrar yazıyorlar plaka da hiç veri kalmıyor 5-10 saat sürüyor ama bu işlem)

Merhaba pek değerli Technopat üyeleri. 500 gb'lık USB belleğimi satacağım, fakat içinde şuan kişisel bilgilerim (resimler, şifreler vs.) var. Usb'nin içindeki her şeyi, kurtarılamayacak şekilde kalıcı olarak silmek istiyorum. Biraz araştırdım ve ccleaner, eraser gibi programları gördüm. Üzerine birçok kez veri yazıyor sanırım bu programlar.

Sizce hangisini kullanmalıyım? Kaç kez yazmalıyım veriyi? Gutman metodunu seçersem 32 kere overwrite yapıyormuş mesela. Bu konuda tavsiye ve fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkürler.

Yerinizde olsam satmazdım yedek amaçlı çok iyi. Low Level Format yeterlidir.

Bu şekilde, şöyle desteklediği yerlerde geçen yere bir göz atalım.
USB bellek için de işe yarar mı bu peki? Bir de bu işlemler bilgisayarımın SSD'sini yoran bir işlem değildir di mi? Pek alakası yok gibi gerçi ama yine de sorayım, emin olmak istiyorum

500 gb USB flas bellek 😮 😲 iyimiş bro biçimlendir içine 1-2 oyun at (yüksek boyutlu dosya yani) sonra tekrar biçimlendir flas yongaları yapısı geregi biçimlendirikden sonra veri kolay kolay tutmaz HDD lerde sadece yazılan dosyanın üstüne başka dısya yazmasan orda kalıyor plakalar oldugu için ondan HDD kurtarma var (onuda 0 la tekrar yazıyorlar plaka da hiç veri kalmıyor 5-10 saat sürüyor ama bu işlem)
Tamamen doldurmam mı lazım yani? mesela 500 gb'ın 498 gb'ı dolu olursa o kalan 2 gb yine silinmeyen dosyalar mı olmuş oluyor?

USB bellek için de işe yarar mı bu peki? Bir de bu işlemler bilgisayarımın SSD'sini yoran bir işlem değildir değil mi? Pek alakası yok gibi gerçi ama yine de sorayım, emin olmak istiyorum.

Tamamen doldurmam mı lazım yani? Mesela 500 GB'ın 498 GB'ı dolu olursa o kalan 2 GB yine silinmeyen dosyalar mı olmuş oluyor?

Bilgisayarınız SSD'si ile flash belleğin hiçbir alakası yok flash belleği takın ve Low Level Format atın.Bu kadar paranoyak iseniz veriyi geri getirmeye çalışın üstüne.

Bir ara HDD içindeki fotoğrafları yanlışlıkla silmiştim veri getirme işlemi uyguladım fotoğraflar geri geldi ama çözünürlük o kadar kötüydü ki kendimi tanıyamadım geri gelen veriler HDD içinde bu kadar kötüyse Flash bellek içinden hiç kurtarılamaz.

Son düzenleme:
Bilgisayarınız SSD'si ile flash belleğin hiçbir alakası yok flash belleği takın ve Low Level Format atın ama quick seçeneğini seçin istiyorsanız yoksa uzun sürebilir. Bu kadar paranoyak iseniz veriyi geri getirmeye çalışın üstüne.

Bir ara HDD içindeki fotoğrafları yanlışlıkla silmiştim veri getirme işlemi uyguladım fotoğraflar geri geldi ama çözünürlük o kadar kötüydü ki kendimi tanıyamadım geri gelen veriler HDD içinde bu kadar kötüyse Flash bellek içinden hiç kurtarılamaz.
Evet biraz paranoyağım bu konularda :( peki hdd içindeki fotoğrafları low level format ile mi silmiştiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı