USB Çoklayıcı harici güç girişi?

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler.

Vatan'dan S-Link SL-250 4 port USB 2.0 çoğaltıcı aldım. Harici güç beslemesi de var lakin kutudan sadece USB besleme kablosu çıktı, bunun dışında harici güç adaptörü çıkmadı. Acaba nokia telefonumun yada tabletimin 5v ince uç adaptörü bu güç girişine uyar mı diye denedim ama uymadılar.

5.jpg

Bu harici güç girişi adaptörünü merak etmemdeki nedenim ise 4 USB port da dolu olduğunda gücün yetersiz olacağını düşünmemden kaynaklı.

Misal;

Çoğaltıcıya 4 cihaz da bağlı. 2 adet HDD, 1 adet kart okuyucu ve telefon;

3.jpg

Hal böyle iken misal harici diskime bir film kopyaladığım da gayet hızlı kopyalıyor. Ancak aynı filmi aynı anda 2 harici diske de kopyaladığım da haliyle hız neredeyse yarı yarıya düşüyor;

1.jpg
2.jpg

Bu durum zaten çok normal ama merak ettiğim, acaba harici güç beslemesi ile hızın bölünmesini engelleyebilir miyim yoksa bu güç beslemesi sadece, cihazların yeteri kadar akım çekemedikleri noktada takviye akım gücü üretmek için mi tasarlanmış?

Testlerde de 4 cihazı da aynı anda test ettiğimde haliyle test hızları yarı yarıya düşüyor. Bu test esnasında ben hızların 4'e bölünmesini beklerken 2'ye bölünmesi garip geldi;

4.jpg

Özetle bu konu hakkında ki sorularım şunlar:

1-) Bu kart okuyucunun adaptörünü biz mi temin ediyoruz? Zira ucuna, elimdeki 5v bütün adaptörleri denedim ama uymadı.
2-) 5v harici güç girişinden beslememin, kopyalama hızı ile bir alakası var mı? Yoksa bu girişi sadece, birden fazla cihaz takılı iken yük binip güç yetmediğinde cihazları çalıştırmak için mi kullanılıyor? USB'den yetersiz olan amperi buradan mı sağlıyoruz yani?

Bu 2 soru hakkında beni aydınlatırsanız minnettar kalırım. Hayırlı günler.

Dosya Ekleri

• 5.jpg
    5.jpg
    81,7 KB · Görüntüleme: 500
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi günler.

Vatan'dan S-Link SL-250 4 port USB 2.0 çoğaltıcı aldım. Harici güç beslemesi de var lakin kutudan sadece USB besleme kablosu çıktı, bunun dışında harici güç adaptörü çıkmadı. Acaba nokia telefonumun yada tabletimin 5v ince uç adaptörü bu güç girişine uyar mı diye denedim ama uymadılar.

Eki Görüntüle 30433

Bu harici güç girişi adaptörünü merak etmemdeki nedenim ise 4 USB port da dolu olduğunda gücün yetersiz olacağını düşünmemden kaynaklı.

Misal;

Çoğaltıcıya 4 cihaz da bağlı. 2 adet HDD, 1 adet kart okuyucu ve telefon;

Eki Görüntüle 30434

Hal böyle iken misal harici diskime bir film kopyaladığım da gayet hızlı kopyalıyor. Ancak aynı filmi aynı anda 2 harici diske de kopyaladığım da haliyle hız neredeyse yarı yarıya düşüyor;

Eki Görüntüle 30435 Eki Görüntüle 30436

Bu durum zaten çok normal ama merak ettiğim, acaba harici güç beslemesi ile hızın bölünmesini engelleyebilir miyim yoksa bu güç beslemesi sadece, cihazların yeteri kadar akım çekemedikleri noktada takviye akım gücü üretmek için mi tasarlanmış?

Testlerde de 4 cihazı da aynı anda test ettiğimde haliyle test hızları yarı yarıya düşüyor. Bu test esnasında ben hızların 4'e bölünmesini beklerken 2'ye bölünmesi garip geldi;

Eki Görüntüle 30437

Özetle bu konu hakkında ki sorularım şunlar:

1-) Bu kart okuyucunun adaptörünü biz mi temin ediyoruz? Zira ucuna, elimdeki 5v bütün adaptörleri denedim ama uymadı.
2-) 5v harici güç girişinden beslememin, kopyalama hızı ile bir alakası var mı? Yoksa bu girişi sadece, birden fazla cihaz takılı iken yük binip güç yetmediğinde cihazları çalıştırmak için mi kullanılıyor? USB'den yetersiz olan amperi buradan mı sağlıyoruz yani?
3-) Sadece harici güç beslemesinden besleyerek cihazları kullanabilir miyim? Yoksa illa çoğaltıcıyı USB güç girişinden mi çalıştırmak gerekiyor?

Bu 3 soru hakkında beni aydınlatırsanız minnettar kalırım. Hayırlı günler.

Fiyatı Ne Kadar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyatı Ne Kadar?
Çoklayıcı usb fiyatını öğrenebilir miyim ?

23TL'ye aldım;

S-Link Sl-250 4 Port Usb  Hub - Vatan Bilgisayar

11.jpg

Bu arada şu hızın yarıya düşmesi olayında ki gözlemimi belirteyim: 2 harici disk'ide meraktan bilgisayarın arkasındaki farklı 2 USB porta ayrı ayrı bağlayıp bilgisayardan kopyalama yaptım ancak hız gene tek portta takılı olduklarında ki gibi yarıya düştü. Sanırım bu durumun tek port, çift portla bir alakası yok. Bilginin bulunduğu 1TB 7200RPM ana diskim, aynı anda 2 farklı cihaza kopyalama yaptığı için kendi hızını 2'ye bölüyor. Yoksa tek port olmasından dolayı değil.

Ayrıca harici güç girişine ihtiyaç duymadan, bütün USB portlarda da farklı cihazlar takılı iken aynı anda rahatça kullanabildim. Yani sanırım ek akım beslemesi için harici güç kaynağına ihtiyacım yok ama bu ileride hiç olmayacağı anlamına da gelmiyor. Zira ileride daha fazla akım gereksinimi olan cihazlar taktığımda bazı cihazların stabil çalışmadığını anlar isem bir daha adaptör aramak istemiyorum.

Not:

S-Link'i arayıp cihazın kutusundan "Adaptör yada soket çıkmıyor mu?" şeklinde ki sorduğum soruya aldığım cevap "Hayır. Onun girişine uygun harici 5v 0.5ma bir adaptörü çoğu elektronikçilerden kendiniz temin edebilirsiniz" oldu. Neden bunu ben bulmak zorundayım ki onu anlamadım? Adam gibi koyun cihazın yanına da uğraştırmayın insanları. Yada bari soketini koyunda elimdeki 5v 0.35ma nokia telefon şarjımı kullanmaya çalışayım değil mi? İşin yoksa gel de bu cihazın girişine uygun 5v 0.5ma adaptör ara şimdi. Görende cihaz 23TL değil de 5TL zanneder!

Televizyon tamircilerinde bulunuyor bu uçlar ancak adaptör olmuyor genelde. Senin harici olarak götürmen gerekli. Ayrıca hızı bölmesini engelleyici sanmam ama güç yetersiz gelme durumu doğru fazla abartıp portu yakanlar var. Bende böyle birşey arıyordum bundan alabilirim.

Televizyon tamircilerinde bulunuyor bu uçlar ancak adaptör olmuyor genelde. Senin harici olarak götürmen gerekli. Ayrıca hızı bölmesini engelleyici sanmam ama güç yetersiz gelme durumu doğru fazla abartıp portu yakanlar var. Bende böyle birşey arıyordum bundan alabilirim.

Bu USB çoğaltıcıyı zorladıkça zorladım ve akım yetmeme durumu olmadı. Yani 1 adet 2,5" HDD, 1 adet 3.5" HDD, 1 adet kart okuyucu ve 1 adet telefon bağlı iken hepsine aynı anda işlem yaptırıp denememe rağmen hiç bir sorun çıkarmadan stabil çalışmaya devam etti. Kısacası 5v 0.5 amper güç sağlayan tek bir USB portu kullanarak, bu çoğaltıcının 4 girişini de yüke sokup sorunsuz kullanabiliyorum.

Eğer 4 adet 3.5" HDD bağlarsam belki anca o zaman akım yetmeyebilir lakin böyle bir görgüsüzlük yapacak biride olamaz herhalde :)

İyi o zaman adaptör aramakla uğraşmam :).

Zaten bu USB çoğaltıcının 4 portuda birbirine paralel bağlıdır ve paralel bağlantıda gerilimler eşit olduğu için, yüke göre değişken olan akımdır. Ki zaten bu yüzden tek bir USB portundan 5v, 500ma enerji üretildiği için, bu çoğaltıcının 4 portuda 5v'da çalışır, bağlanan cihazın çektiği akıma göre de amper değişkenlik gösterir.. Yani her yeni cihaz ile portlar doldukça akımda bölüneceği için 500ma'i geçtiği an haliyle bağlı cihazlar stabil çalışmayacaktır. Lakin dediğim gibi bana fazlası ile yetti, sende hayrını görürsün :) Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı