USB formatla silinmeyen virüsler kaldı mı?

• Konuyu başlatan Nemai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 445
Bu paranoyaklığı size kim öğretti bilmiyorum. Forum bu tarz konularla dolu. Aynı konulardan, onlarca var neredeyse.

Format dediğiniz eylem, diskin istenilen kısmına kurulmuş olan işletim sistemini tamamen silip yerine yeni işletim sistemi kurulması durumudur. Yeni bir işletim sistemi kurmak, bulunmaz nimet, gökten inme kurtarıcı ya da özel tesirli bir çözüm değildir.

"USB Format"-"USB Format"-"USB Format"... Nedir bu "USB Format" ? Farklı bir işletim sistemi kurma şekli vardı ve sonrasında "USB Format" mı keşfedildi... Ya disk ile ya USB ile işletim sistemi yükleniyor yıllardır. Ondan öncesinde ise farklı yöntemler vardı ve hepsi aynı işlevi görüyordu.

"USB Format" özel bir çözüm yolu değil. Olmadı.
.exe ile işletim sistemi kurulumu ise farklı bir alanda değerlendirilir.,

Bahsi geçen işlemci, anakart vb. donanımlara etki eden zararlı yazılımlar, milyonlarca cihazdan tahmini 100 cihazda bulunan nadir zararlı yazılımlardır. Bu tarz zararlı yazılımlar belirli hedef ve ulaşılmak istenen amaç uğruna, duruma, kişiye ve donanıma özel olarak tasarlanır.

Kolay gelsin.

Bu paranoyaklığı size kim öğretti bilmiyorum. Forum bu tarz konularla dolu. Aynı konulardan, onlarca var neredeyse.

Format dediğiniz eylem, diskin istenilen kısmına kurulmuş olan işletim sistemini tamamen silip yerine yeni işletim sistemi kurulması durumudur. Yeni bir işletim sistemi kurmak, bulunmaz nimet, gökten inme kurtarıcı ya da özel tesirli bir çözüm değildir.

"USB Format"-"USB Format"-"USB Format"... Nedir bu "USB Format" ? Farklı bir işletim sistemi kurma şekli vardı ve sonrasında "USB Format" mı keşfedildi... Ya disk ile ya USB ile işletim sistemi yükleniyor yıllardır. Ondan öncesinde ise farklı yöntemler vardı ve hepsi aynı işlevi görüyordu.

"USB Format" özel bir çözüm yolu değil. Olmadı.
.exe ile işletim sistemi kurulumu ise farklı bir alanda değerlendirilir.,

Bahsi geçen işlemci, anakart vb. donanımlara etki eden zararlı yazılımlar, milyonlarca cihazdan tahmini 100 cihazda bulunan nadir zararlı yazılımlardır. Bu tarz zararlı yazılımlar belirli hedef ve ulaşılmak istenen amaç uğruna, duruma, kişiye ve donanıma özel olarak tasarlanır.

Kolay gelsin.
Birkaç yıl önce crack oyun indirmiştim, oyunu deneyip silmiştim ancak 5 ay falan sonra aklıma takılmıştı acaba virüs var mı içinde diye buradaki güvenlik konularını görünce. Kendi kendime bir paranoyaklık oldu.
USB formatı da genelde direkt Windows içi format çok tavsiye edilmediğinden atacağım.
Format atayım bari kafam rahatlasın dedikten sonra bu tarz anakart, işlemci virüslerini de popüler bir şey sandığımdan onlardan da endişelenmeye başlamıştım. Dediğiniz gibi çok nadirse ve önemli bir iş adamı / politikacı falan da olmadığıma göre bana bulaşma ihtimalinin aşırı düşük olduğunu söylüyorsunuz yani. Oyunda sadece yetkili ekibinin (yaklaşık 15-20 kişi yani) indireceği bir program olduğundan endişelenmiştim de. Benim için sıkıntılık bir durum yoksa cevaplayabilirseniz sevinirim.

Bu arada yetkili ekibi dediğim de oyun içi moderasyon ekibi yani. 2000 kişilik bir topluluğun oyun içi moderasyon kaydını tutmak içindi uygulama. Öyle bir şirkette yetkili ekibi değil yani. Oyun için bir yetkili ekibi.

Son düzenleme:
Paranoyak olacaksan, ekran kartının VRAM'inde çalışan virüs yaptılar. Kafaya takma, tüm diskleri silip biçimlendirirsin.

Paranoyak olacaksan, ekran kartının VRAM'inde çalışan virüs yaptılar. Kafaya takma, tüm diskleri silip biçimlendirirsin.
Öyle yapacağım hocam, takmamaya çalışıyorum bizi mi bulacak bu virüsler diyorum da yine de takılıyor kafama. Topluluğa yayınlanmış değil de belli bir grubun indirmesi için yapıldığından bu uygulama endişelendirdi tüm antivirüs taramalarından temiz çıktığı halde, sadece VirusTotal'de 4 tane AV virüs var diyordu. Onlar da trojan falan diyordu ancak Kaspersky ve Malwarebytes'la kendi bilgisayarımda yaptığım taramalar temiz çıktı.

Son düzenleme:
Öyle yapacağım hocam, takmamaya çalışıyorum bizi mi bulacak bu virüsler diyorum da yine de takılıyor kafama. Topluluğa yayınlanmış değil de belli bir grubun indirmesi için yapıldığından bu uygulama endişelendirdi tüm antivirüs taramalarından temiz çıktığı halde, sadece VirusTotal'de 4 tane AV virüs var diyordu. Onlar da trojan falan diyordu ancak Kaspersky ve Malwarebytes'la kendi bilgisayarımda yaptığım taramalar temiz çıktı.

Windows hizmetini bile trojan sanabilir, zaten gerekli taramaları yapmışsın, bir sıkıntı yok.

Windows hizmetini bile trojan sanabilir, zaten gerekli taramaları yapmışsın, bir sıkıntı yok.
Öyle olduğunu düşünüyorum bende de nedenini anlamadığım bir şekilde hala şüphe oluşuyor kafamda bilgisayar ve uygulama tertemiz olmasına rağmen. Psikolojik muhtemelen bir doktora gideceğim haftaya.

Yeni konular

Geri
Yukarı