USB ile FreeDOS kurulumu

Web_Monster

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde 512MB RAM'li bir bilgisayar var ve içindeki HDD tamamen boş. İçine FreeDOS kurmayı düşünüyorum. Elimde 8GB bir USB var. USB ile FreeDOS kurabilir miyim?

Sıkıntı şurada sen bilgisyarı çalıştıran HDD'e kurmak istiyorsun. Doğrudan o duruma nasıl getirebilirsin bilmiyorum ama şunları deneyebilirsin ;
1- Persistance bölümü olan bir Ubuntu yada türevi Live USB oluşturup. Pc'yi bu USB ile başlatırsın. Ubuntu içerisinde freedos kurabilen bir program bulursan onunla diskini biçimlendirip freedos kurabilirsin.
2- HDD'i sökme imkanın varsa başka bir pc'ye bağlayıp Rufus ile Freedos kurabilirsin.

Freedos ile hiç olmamasının farkı nedir, ne işe yarayacak yani freedos?
Gerçekten bilgi edinmek amaçlı sorulmuştur.

Hiçbişey olmazsa bilgisayar açılmaz. Freedos'u msdos gibi düşün. Görsel arayüzü olmayan işletim sistemi gibi. Sadece komut satırı üzerinden çalışıyor. Bios güncellemesi de genellikle freedos üzerinden yapılıyor.

Sıkıntı şurada sen bilgisyarı çalıştıran HDD'e kurmak istiyorsun. Doğrudan o duruma nasıl getirebilirsin bilmiyorum ama şunları deneyebilirsin ;
1- Persistance bölümü olan bir Ubuntu yada türevi Live USB oluşturup. Pc'yi bu USB ile başlatırsın. Ubuntu içerisinde freedos kurabilen bir program bulursan onunla diskini biçimlendirip freedos kurabilirsin.
2- HDD'i sökme imkanın varsa başka bir pc'ye bağlayıp Rufus ile Freedos kurabilirsin.

HDD'yi sökebileceğimi sanmıyorum. Ubuntuyu kaldırmıyor da Lubuntu kaldırıyor.

Lubuntu açılınca
Kod:
sudo apt-get install unetbootin
komutu ile unetbootin programını kur. Bu programı aç.
UNetbootin_001.jpg

Bilgisayarı USB ile başlat. Genellikle açılırken F12 yada F8 tuşuna basarsan boot edebileceğin seçenekleri gösterir sende oradan USB'yi seçerek bilgisayarı açacaksın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı