USB SSD'ye Linux

Sahircan

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Normalde bilgisayarımda 120 GB SSD ve 1 TB HDD var. O 120 GB'lık SSD'de Win 8 kurulu. Bir de evdeki geçen sene aldığım bir 120 GB SSD'yi daha SATA to USB 3.0 adaptörüyle bağlayıp Linux Mint 17 kurmak istiyorum. Sonra da istediğim zaman Linux istediğim zaman Windows'tan başlatmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Windows 8 kurulu. Linux'u kurmak için sistemi 2. SSD'den başlatacaksınız ve kurulumu gerçekleştireceksiniz. Hangi işletim sistemiyle başlatmasını istiyorsanız BIOS'tan o işletim sistemine öncelik tanıyacaksınzı ve ilk o sistem boot edecek. Linux'tan başlatmak için de boot menüden seçeceksiniz. Bunlara gerek kalmadan Windows 8 Linux Mint'i tanıyabilir ve başlangıçta size seçenek sunabilir.

Peki bootloader'ı Windows'un olduğu SSD'ye kurup hiç boot ayarlarını değiştirmeden iki işletim sisteminden birini seçme şansım var mı? Yoksa illa Linux'la aynı SSD'ye kurup her seferinde BIOS'tan boot ayarını mı değiştirmem lazım?

Peki bootloader'ı Windows'un olduğu SSD'ye kurup hiç boot ayarlarını değiştirmeden iki işletim sisteminden birini seçme şansım var mı? Yoksa illa Linux'la aynı SSD'ye kurup her seferinde BIOS'tan boot ayarını mı değiştirmem lazım?
Linux zaten bu istediğinizi rahatlıkla yapabilmeniz için GRUB önyükleyicisi başlangıçta iki işletim sisteminiden birini seçmenize yardımcı olacak şekilde yapılandırıyor.

Linux zaten bu istediğinizi rahatlıkla yapabilmeniz için GRUB önyükleyicisi başlangıçta iki işletim sisteminiden birini seçmenize yardımcı olacak şekilde yapılandırıyor.

İşte GRUB'u nereye kurabileceğimizi seçebiliyor muyuz? Eğer seçebiliyorsak da Windows'un olduğu SSD'ye mi Linux'un olduğu SSD'ye mi kurmalıyım?

İşte GRUB'u nereye kurabileceğimizi seçebiliyor muyuz? Eğer seçebiliyorsak da Windows'un olduğu SSD'ye mi Linux'un olduğu SSD'ye mi kurmalıyım?
GRUB Linux'un kurulduğu depolama biriminin MBR'sine kurar, size pek bir şey sormaz. (Genellikle sizin ekstradan bir yapılandırma yapmanıza gerek kalmaz.) Ancak anakart sizi direkt Windows'a atıyorsa biostan öntanımlı olarak ilk açılacak diski Linux'un bulunduğu SSD olarak seçebilirsiniz.

Linux'u kurduktan sonra boot edince karşıma böyle bir görüntü geldi. Normalde hep bir liste çıkardı. Şimdi ne yapmalıyım?

WP_20140921_001.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı