Yeni SSD'ye Linux Kurmak

Lovenocturnal

Decapat
Laptop'umda 500GB HDD üzerine Windows kurulu, ben bugün M2 SSD ekledim, aygıt yöneticisinden gördüm çalışıyor.
Şimdi ben halihazırda kurulu olan Windows'u SSD taşımak değil, SSD'ye Linux kurmak istiyorum.
Açtığımda PC'yi bana işletim sistemi seçme şansı verebilicek şekilde nasıl ayarlarım?
Eksik olmayın...

Evet. Bilgisayar açılırken GRUB denilen(tam anlamını bende bilmiyorum:D) işletim sisteminin ön yüklemesini seçmeni isteyecek. Linux'u seçersen linux windowsu seçersen windows açılacak. Ama 10 saniye içinde seçim yapmazsan varsayılan ön yükleme otomatik seçilip bilgisayar ona göre açılacak. GRUB u görselleştirmek adına BURG denilen bir sistem var istersen onuda bir araştır. GRUB bozulursa GRUB tamir etmek adına bir program var adını hatırlamıyorum ama araştırırsan onu kolaylıkla bulabilirsin.

Evet GRUB'u bugün araştırırken duydum, sanırsam Linux kurulumu sırasında kuruluyor, ama BIOS'tan manuel olarak seçmek çok olmaz zannedersem. Bugün ya da yarın Debian kurulumunu gerçekleştireceğim. Windows'a virüs bulaştı, işlemci bir anda fırlıyor ve fanlar son hız dönüyor. Sorunu çözdüm ama Windows'tan soğudum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı